Teknolojideki destekçiniz

Herhangi bir mekanda çalan müziğin ismini bulma

0 2.909

İster telefonda ister bilgisayarda olsun bulunduğunuz ortamda veya mekanda çalan müziğin adını ve sanatçısını öğrenmek için size bu işi çok kolay yapan “Shazam” uygulamasından bahsedeceğiz.

 

Öncelikle bu işlemi bilgisayar üzerinde gerçekleştirmek için Android işletim sistemini bilgisayara yüklemeniz gerekmektedir.Böylece Android cihazlardaki müzik bulma uygulaması olan Shazam programını edinebilirsiniz.

 

 

Ardından “Bluestacks” uygulaması üzerinden “Google Play” marketini açın ve arama bölümüne “Shazam” yazarak aşağıdaki görselde var olan müzik bulma uygulamasını indirin. 

Uygulamayı açın ve ortadaki daire şeklindeki butona basılı tutun.

 

Karşınıza çıkan yeni pencere de size ” ” ve “ SADECE BİR KEZ SHAZAM’LA ” seçenekleri çıkacak…

 

Eğer “” seçeneğine tıklarsanız uygulama bilgisayarınızın mikrofonunu kullanarak dışarıdaki sesleri dinlemeye başlar ve siz bir müzik açıp bilgisayarın mikrofonuna bu müziği dinletirseniz uygulama dinlettiğiniz müziğin adını tespit etmeye çalışır.

 

Tespit etmeyi başarırsa yeni bir pencere ile size,dinlettiğiniz müziğin adını ve sanatçısını verir.

 

Eğer “SADECE BİR KEZ SHAZAM’LA” seçeneğine tıklarsanız Shazam bu dinleme işini sadece o an dinlettiğiniz bir müziğin adını ve sanatçısının tespiti için yapar.

 

Şu an bu işlem aşağıdaki görselde “” seçeneğine tıklanarak devam edecek…

” seçeneğine tıkladık ve Shazam dinlemeye başladı.

 

Aşağıdaki görselde olduğu gibi “Tarkan” adlı şarkıcının “Sevişmeler” şarkısını Shazam,otomatik mod açıkken hoparlörden gelen müzik sesini mikrofon ile dinliyor. 

Shazam,dinleme işlemini tamamladı.

 

Aşağıdaki görselde ise çalan müziği algıladı ve bize yeni bir pencerede çalan müziğin adını ve sanatçısını gösterdi.

Şarkının adını ve sanatçının kim olduğu tespit ettikten sonra o şarkıyı Youtube üzerinden indiriyoruz…

 

 

Eğer ortamda çalan bir müziğin adını ve sanatçısını telefon üzerinden tespit etmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey telefonunuzun market uygulamasından (Google Play gibi) Shazam uygulamasını indirmek ve aynı işlemleri telefon üzerinden yapmak.