%100 disk kullanımı sorunu ve çözümüCihazınızda herhangi bir uygulamayı çalıştırdığınızda disk kullanımının yüksek olması normaldir.Özellikle Hard Disk sabit depolama birimi kullanıyorsanız uygulama çalıştırdığınız zaman disk kullanımı oranının yüksek olması normal bir durumdur.Ancak hiç bir uygulama çalışmıyorken veya sadece internette gezinirken disk kullanımının %100 olması normal bir durum değildir.

Bilindiği üzere Hard Disk depolama birimleri yüksek kapasiteli hafıza sunarken okuma ve yazma işlemlerini yavaş yapmaktadır.

Ayrıca günümüz teknoloji ile uyumlu olan yeni işletim sistemlerinin en popüleri Windows 10,Hard Disk depolama birimlerine göre uygun bir işletim sistemi değildir.RAM kullanımını azaltmak amacıyla bazı işlemlerini sabit sürücülere aktarmakta ve Hard Disk gibi okuma/yazma işlemlerini düşük hızda yapan sürücüleri yormaktadır.Bu durum %100 Disk Kullanımı sorununu oluşturmaktadır.


Bu sorunun tek sebebi bunlar değildir ve sadece Windows 10 üzerinde görülen bir sorun da değildir.İnternette bu sorunun çözümünü arayan insanların,YouTube gibi platformlarda "%100 disk kullanımı sorunu [KESİN ÇÖZÜM]" ve benzeri başlıkları altında anlatılanları yapıp birçoğunun derdine dermen bulamadıklarının farkındayız.Çünkü orada anlatılan çözümler kısmen işe yarar çözümlerdir.

Daha önceki yayınlarda da belirttiğimiz üzere yapılan bir çözüme %100 kesin çözüm diyebilmemiz için öncelikle sorunun ne olduğunu anlamamız gerekir.


Bu yayında sizlere disk kullanımının %100 olma sebebi ve çözümleri sırasıyla verilmiştir.Sizlerde bu adımları sırasıyla uygulayarak boşta olan bir sistem için disk kullanımını %100 oranından %5 gibi olması gereken bir değere indirgeyebilirsiniz.

🔖  Şu yayınlarda ilginizi çekebilir...

KÖTÜ AMAÇLI YAZILIMLARCihazınızda kötü amaçlı yazılım olabilir.Bu yazılımlar bilgisayar performansını ve internet deneyiminizi mahvedebilir,güvenlik konusunda size çok ciddi zararlar verebilir.

Anti virüs programı yükleyip bilgisayarınızı taratın ve varsa kötü amaçlı yazılımdan kurtulun.

SUPERFETCH SERVİSİNİ KAPATINBu servis bilgisayarınızda sık kullandığınız programları belirler ve onların daha çabuk açılması için hazır durumda tutar.Ancak bu durum yüksek disk kullanımına sebep olur.

"Bu servis HDD birimini yorar ve bu yüzden kapatılması gerekir.SSD kullananların bu servise ihtiyacı olmaz.Bu yüzden SSD kullananlar için bu servisin açık veya kapalı olması fark oluşturmayacaktır."

1.ADIM Windows arama kutusundan Çalıştır'ı açın.


2.ADIM Çalıştır penceresinde "services.msc" yazın ve Tamam'a tıklayın.


3.ADIM Karşınıza Hizmetler penceresi çıkacaktır.O penceredeki liste halinde olan yerden Hızlı Getirme şeçeneğini bulun ve sağ tıklayayıp Özellikler'e tıklayın.


Ardından "Başlangıç Türü" olan kısma tıklayın ve Devre Dışı seçeneğine tıklayın.Uygula/Tamam yapın.


WINDOWS SEARCH SERVİSİNİ KAPATIN1.ADIM "SUPERFETCH SERVİSİNİ KAPATIN" başlığında yapıldığı gibi Çalıştır'ı açın ve açılan pencereye "services.msc" yazın,Tamam'a tıklayın.

Karşınıza gelen Hizmetler penceresinden Windows Search hizmetini bulun.


2.ADIM Windows Search'a sağ tıklayıp özelliklerine girin ve "Başlangıç Türü" olan kısma tıklayın ve Devre Dışı seçeneğine tıklayın.Uygula/Tamam yapın.


WEB TARAYICI PROGRAMLARINDA FLASH PLAYER UZANTISINI DEVRE DIŞI BIRAKINFlash Player kullanışlı olsa da kaynak kullanımı bakımından kötü bir uzantıdır.

"Çoğu web sitesi HTML5 formatına geçmeye başladı.Bu yüzden zamanında çok popüler olan bazı Adobe uzantılarına ihtiyaç kalmadı."

Kullandığınız tarayıcı programının Ayarlar>Uzantılar bölümünden Adobe Flash Player eklentisini devre dışı bırakın.Veya bu uygulamayı cihazınızdan kaldırın.

PLANLI DİSK BİRLEŞTİRMEYİ DEVRE DIŞI BIRAKINWindows'un Görev Zamanlayıcı özelliğinin yapmış olduğu planlı disk birleştirme eylemi disk kullanım oranını arttırmaktadır.

Bu yüzden devre dışı bırakılması gerekir.

"Bu servis HDD birimini yorar.SSD biriminin ömrünü kısaltacağı için problem yaşatabilir."

1.ADIM Öncellikle arama kutusundan Görev Zamanlayıcı özelliğini açın.


2.ADIM Karşınıza çıkan pencerede disk birleştirme eylemine ait hangi planlar varsa aşağıdaki görselde de olduğu gibi devre dışı bırakın.


SİSTEM AYARLARINI DEĞİŞTİRİN


1.ADIM Aşağıdaki görselde olduğu gibi masaüstünüzdeki Bu Bilgisayar'a sağ tıklayıp Özellikler bölümünü açın.


2.ADIM  Ardından karşınıza aşağıdaki "Sistempenceresi gelecek.Bu pencerede sol bölümdeki Gelişmiş sistem ayarları bölümüne tıklayın.


3.ADIM İkinci adımdan sonra karşınıza gelen "Sistem Özellikleripenceresinin üst kısmından Gelişmiş sekmesine tıklayın ve "Performans" başlığı altındaki Ayarlar... düğmesine tıklayın.4.ADIM "Performans Seçenekleri" penceresinin üst kısmından Gelişmiş sekmesine gidiniz."Sanal Bellek" başlığı altındaki Değiştir... butonuna tıklayın.


5.ADIM "Sanal Bellek" penceresinin üst kısmındaki işaretli Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet kutusunun işaretini kaldırın.Ardından Disk belleği dosyası yok seçeneğini işaretleyin ve Ayarla ardından Tamam butonuna tıklayın.6.ADIM "Bu Bilgisayar" bölümünde işletim sisteminin yüklü olduğu Yerel Disk'e (İşletim sistemleri genelde Yerel Disk C: ye yüklenir) sağ tıklayıp Özellikler bölümüne giriniz.


7.ADIM Aşağıdaki görselde de gözüktüğü gibi karşınıza gelen "Yerel Disk (C:) Özellikleri" penceresinin en alt kısmında işaretli olan Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak içeriklerinin de dizin haline getirilmesine izin ver seçeneğinin işaretini kaldırın ve Uygula butonuna basın.

Ardından karşınıza "Öznitelik Değişikliklerini Onayla" penceresinde Değişiklikleri C:\ sürücüsüne,alt klasörlere ve dosyalara uygula seçeneğini işaretli hale getirin ve Tamam butonuna tıklayın ve tekrar aynı şekilde Tamam'a tıklayarak yapılacak olan işleme Yönetici Yetkisi iznini verin.Bu işlemin yerel disk dosyalarına uygulanması birkaç dakika sürebilir.Bazı dosyalara bu işlem uygulanamaz ve karşınıza hata raporu çıkarır.Eğer sizde hata raporu ile karşılaşırsanız Yeniden Dene butonuna tıklayın.Eğer işlem yine yapılamazsa Atla butonuna tıklayın.


✔️ Bu yayın içerisindeki bütün adımları gerçekleştirdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.Bilgisayarı yeniden başlatınca ilk açılış yavaş olacaktır.Bu durum sonraki açılışlarda düzelecektir. 


1-) Hala sorun yaşamaya devam ediyorsanız...
2-) Bu yayın hakkında olumlu/olumsuz eleştiri için...
buraya yorum yapabilirsiniz...

Ancak yorum yaparken konu dışına çıkılmamasına ve seviyeli bir şekilde yorum yapılmasına lütfen dikkat edin !

Bu yayın 13 Ekim 2019 tarihinde güncellendi.
YORUM YAP
 • Blogger Comment using Blogger
 • Facebook Comment using Facebook
 • Disqus Comment using Disqus

2 yorum :

 1. reis sen nasıl bir kralsın ya? Allah senden razı olsun youtube den ne kadar video izlediysem olmadı olmadı senin sayende düzeldi Allah senden bin kez razı olsun çok teşekkürler , başarılarının da devamını diliyorum Allah a emanet ol

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah hepimizden razı olsun :) Güzel yorumun için teşekkürler.

   Sil


TEKNOLOJİ

[Teknoloji][grids]

BİLGİSAYAR

[Bilgisayar][grids]

YAZILIM

[yazılım][grids]

DONANIM

[Donanım][grids]

İNTERNET

[İnternet][grids]

ANDROİD

[Android][grids]

YERLİ ÜRETİM

[Yerli Üretim][grids]

SİNEMA

[Sinema][grids]

OYUNLAR

[oyunlar][grids]