Teknolojideki destekçiniz

Bilgisayar donanımları nelerdir ?

0 2.245
Genel anlamda bilgisayar içerisindeki donanımları şu şekilde sıralayabiliriz…

 

  1. Ekran Kartı
  2. İşlemci
  3. RAM
  4. Depolama birimi (HDD,SSD)
  5. Anakart

 

Şimdi bu donanımlar hakkında sırasıyla daha detaylı bilgi sahibi olalım

 

EKRAN KARTI

Ekran kartı(Grafik kartı),bilgisayar monitörlerinde yani ekranda her türlü yazı,animasyon,grafik,film,fotoğraf ve gözümüzle görebildiğimiz herşeyin şekillendirilebilmesi için işlemci ve monitör arasında görev yapan adaptörlerdir.

 

Bilgisayarda CPU biriminde işlenen verileri anlaşılabilir şekilde mönitöre iletmeyi sağlar.

 

Eski ekran kartları ile günümüzdeki ekran kartlarının arasındaki en büyük fark CPU biriminde fazla yük bindirilmiyor olmasıdır.Eski ekran kartlarında CPU kullanımı çok fazla olmaktaydı.Sonrasında üretilen ekran kartlarında ise CPU kullanımını neredeyse sıfıra indirgemiş durumdadır.Bu yüzden ekran kartları çok daha karmaşık yapıda olmakla beraber 3 boyutlu işlemleri tek başlarına yapabilecek kadar geliştirilmiş durumdadır.Bu durum ekran kartlarının GPU (Graphics Processing Unit) adını almalarına sebep olmuştur.

 

EKRAN KARTI KONUSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

DARBOĞAZ

Bilgisayardaki ekran kartı,sabit depolama birimi ile güç kaynağı birbirleriyle iletişim halinde çalışır.Ve bu 3 donanım unsurlarından biri,diğer ikisine göre arka planda kalırsa sisteminizde darboğaz sorunu ortaya çıkar.

 

Yani kısaca şöyle düşünün.Kol ve bacak kasları son derece zayıf olan bir insana ağır bir yük yüklediniz.Bu yüklediğiniz ağır yükten dolayı o insan yıkılmıyor ancak yükün ağırlığı;kol ve bacak kaslarının zayıf olmasından dolayı yükü de istenilen hızda taşıyamıyor.

 

Aynı şekilde de yüksek performanslı bir ekran kartını,düşük performanslı bir işlemci ile çalıştırdığınızda işlemcinin gücü,ekran kartının gücüne eşdeğer durumda olmadığı için sisteminiz darboğaz sorunuyla baş başa kalıyor.

 

Veya buna benzer olarak güç kaynağınız yeterince ekran kartını beslemeyebilir,sabit depolama birimi (HDD) performansı ile eşit güçte olmayabilir ve darboğaz sorunu ortaya çıkabilir.
Cihazınızda bu sorunun olup olmadığını,yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere Görev Yöneticisi > Performans bölümünden izleyerek öğrenebilirsiniz.

 

Eğer performans bölümündeki donanım çalışma verilerinden biri çok yüksek diğerleri ise normal değerlerde seyrediyorsa sisteminiz muhtemelen darboğazdadır.

 

Bu sorundan kurtulmak için başta kullandığınız işlemciye uygun ekran kartıyla beraber yine bu donanımlara uygun sabit depolama birimi ve güç kaynağı satın almanız gerekmektedir.

 

ANAKART ÜZERİNDEKİ SLOTLAR

Ekran kartları için PCI ve PCI Express slotları satın aldığınız veya alacağınız ekran kartı ile uyumlu olmalıdır.

 

PCI Express 3.0 uyumlu bir ekran kartı PCI 2.0 ile çalıştırılırsa %100 verim alamazsınız.

 

BELLEK HIZI

Ayrılmış video belleği biriminin yüksek olması ekran kartınızın çok yüksek performans göstereceğini belirleyen tek unsur değildir.Bu birimin yanında ekran kartının bit değeri,DirectX’in hangi sürümleri ile uyumlu olduğu ve çalışma hızı yani mhz birimi de önemlidir.

 

İŞLEMCİ

İşlemci,bilgisayarın beyin kısmını oluşturan devre elemanıdır.Bütün matematiksel işlemler,verilerin işlenmesi,değiştirilmesi ve yorumlanması bu kısımda gerçekleştirilir.

 

Bilgisayarda yapılan her bir işlem 1 Hz birimine denk gelmektedir.Bu duruma örnek verecek olursak 4.7 GHz gücüne sahip bir işlemci saniye başına 4.700.000.000 işlem yapabilir.Bu durumda işlemcilerin Hz biriminin yüksek olması her zaman iyidir.

 

İşlemciler,içerisinde gözle görülmeyecek boyutlarda,küçücük transistörlerden oluşmaktadır.Bu transistörlerin arasındaki mesafe nm(nano metre) birimi ile ifade edilir.Bu birim ne kadar düşük olursa yani transistörler arasındaki mesafe ne kadar az olursa işlemcide o kadar fazla transistör olduğunu ve buna bağlı olarak işlemcinin ne kadar fazla performans sunabileceğini gösterir.

 

RAM

Dosyalarınızın hızlı okunması,yazılmasını sağlayan geçici hafıza birimidir.Türkçe adı Rastgele Erişim Belleği dir.

 

DEPOLAMA BİRİMİ

Depolama birimi (ROM) diğer adıyla Sadece Okunabilir Hafıza,cihazınızda fotoğraf,video,müzik,belge ve buna benzer büyük/küçük dosyaların depolandığı birimdir.İşlem yapabilme kabiliyeti yani okuma/yazma hızı düşüktür.Ancak depolama kapasitesi oldukça yüksektir.Bilgisayarlarda HDD ve SSD olmak üzere iki ayrı çeşidi bulunmaktadır.

 

ANA KART

Bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde bulunduran ve birbirleri arasındaki iletişimi sağlayan ana ünitedir.