Teknolojideki destekçiniz

İleri düzey teknoloji,Kuantum Bilgisayar

0 1.801
Günümüzde kullanılan standart bilgisayarlarda bütün eylemler(işlemler) 2 duruma göre incelenir.Ya “var olma” yani “evet” durumu ya da “olmama” yani “hayır” durumu.Bu iki durum bilgisayarlarda 1 ve 0 rakamı ile ifade edilir.1 rakamı “evet” ve 0 rakamı “hayır” anlamına gelir.Ve bu ikili duruma Binary Digit yani bit denir.Bilgisayarlarda bütün işlemler bit ifadesi ile gerçekleştirilir.8 bit yan yana sıralanırsa ortaya byte ifadesi çıkar.

 

Ancak bazı durumlarda 1 ile 0 aynı anda aynı ortamda bulunur.Bu oldukça karmaşık bir haldir ve anlaşılması neredeyse imkansızdır.

 

İşte bu durumda işlem yapılabilmesi için yani “olmak” yada “olmamak” arasında “olabilir” ifadesini irdeleyebilmek ve bu koşul altında işlem yapabilmek için sıradan bilgisayarlar işlevsiz kalır ve devreye kuantum bilgisayarlar girer.
Kuantum bilgisayarlar 1 durumunu da 0 durumunu da işleme sokar ancak bu ikili haricinde ikisininde aynı anda olduğu durumu da işleme sokar.

 

Yani olmak veya olmamak durumunun dışında olabilir de olmayabilir de durumunda da işlem yapar.İşte bu durum 1 ve 0 ifadelerinin aynı anda aynı yerde olmasından kaynaklanmaktadır.1 ve 0 dışında gelişen bütün ihtimallere süperizasyon adı verilir.Kuantum bilgisayarlar sadece “bit” ifadesiyle değil aynı zamanda “qubit” ifadesiyle de işlem yapmaktadır.

 

Şuan için kuantum bilgisayarlar çok büyük ebatlarda olsa da ilerleyen günler için yapılan keşiflerin ilk adımı olacak gibi gözüküyor.

 

 

Aynı zamanda bu cihaz sayesinde zamanı geriye alma deneyi yapılmıştır.