Teknolojideki destekçiniz

İşlemci konusunda AMD,İntel’i geçebilir

0 2.449
Geçmişten günümüze kadar geçen süre içerisinde neredeyse bütün üreticiler işlemci de İntel markasını tercih etmektedir.Bunun temelinde İntel markasının işlemci konusunda büyük başarılara imza atmış olması yatmaktadır.

Ancak bir süredir İntel markası,yeni bir işlemci çıkarma,var olan işlemcileri uygun bir fiyatla satma ve eski model işlemcilerinin üretiminde çeşitli sorunlar yaşıyor.Bu durum AMD markasının ön plana çıkmasına ve satış oranlarında daha üst seviyelere yükselmesini sağlıyor.

Geçtiğimiz Mart ayının verilerine göre AMD,tüm işlemcilerinin satışında %69 oranını yakalarken İntel ise %31 oranında takılı kaldı.Mart ayından daha önceki tarihlerin verilerine bakıldığında ise AMD markası piyasanın %65’ini kapsarken,Kasım ayından sonra bu oranın %69’a kadar yükseldiği gözlemleniyor.

Yine Mart ayının verilerine göre AMD,bir satıcı için 13000 birim satış yapabiliyorken İntel‘de ise bu sayı 6000 civarında oluyor.Bu veriler bir satıcı için geçerli veriler olsa da AMD‘nin Ryzen işlemcilerinin İntel‘in İ9 işlemcisi karşısında önemli bir risk oluşturduğunu gösteriyor.

Bu satıcının verilerine göre en çok tercih edilen AMD işlemcisi 6 çekirdekli Ryzen 5 2600 olmasına karşılık İntel‘in en çok tercih edilen modeli ise İ9-9900K oluyor.Bu durum İntel markasının daha düşük performans sergileyen işlemcilerinin üretiminde çeşitli zorlukların baş gösterdiğini işaret ediyor.

Ayrıca bu satıcıda,AMD‘nin satış oranının daha yüksek olmasına rağmen İntel‘in İ9-9900K işlemcisinin fiyatından dolayı toplam gelirin AMD‘den daha yüksek olduğu kaydedilen veriler arasında yerini alıyor.