Teknolojideki destekçiniz

Amerika’dan Huawei’ye ağır darbe

2.018

Başarılı bir marka olan Huawei,Çin ile Amerika‘nın ekonomi savaşından ciddi oranda etkilendi.Huawei‘yi kara listesine alan ABD,Çin‘li şirket ile olan ortaklığını sonlandırdı.Bunun üzerine Huawei markalı telefonlar Android işletim sisteminde var olan Google servislerinden yararlanamayacak.

Reuters‘in raporuna göre Amerika Birleşik Devletleri akıllı telefon üretimi konusunda dünyada 2. marka olmayı başarmış Huawei markası ile olan ortaklığını sonlandırdı.Bu ortaklığın son bulması ile Huawei artık Google‘ın donanım,yazılım ve teknik hizmetlerini ve tam anlamıyla açık kaynaklı olan Android işletim sistemini kullanamayacak.

Artık Huawei markalı telefonlarda Google Play mağazası bile bulunmayacak.Bütün bunların yanında Android işletim sisteminde bulunan ve birçok kullanıcısı olan popüler uygulamalardan Gmail,YouTube servislerine erişim sağlanamayacak.

Google‘ın bu kararını alması Amerika Birleşik Devletlerinin Huawei markasını kara listeye almasının hemen ardından gerçekleştirildi.Huawei’nin kara listeye alınması işlemci konusunda en büyük isimlerden olan Qualcomm,Intel ve Google gibi şirketlerle iş yapabilmesini engelliyor.

Bilindiği üzere Android işletim sistemine sahip telefonların hepsi Google hizmetlerinden faydalanıyor.Amerika’nın böyle bir karar alması sonucunda Huawei markalı telefonların artık Android işletim sistemi neredeyse kullanamayacak duruma getirdi.Önümüzdeki günlerde bu durum akıllı telefon piyasasını tepe taklak hale getirebilir.

 

Siz ne düşünüyorsunuz?