Teknolojideki destekçiniz

Windows XP işletim sistemine yeni bir güncelleme yayınlandı

0 2.607

Microsoft‘un en popüler işletim sistemlerinden biri olan Windows XP,geçtiğimiz yıllarda maruz kaldığı WannaCry saldırılarından elde edilen sonuçlara göre çok büyük güvenlik açıklığı taşıdığı tespit edilmişti.

Windows XP işletim sistemi için güncelleme yapmayacağını,Windows XP ve diğer eski işletim sistemi kullanıcılarının yeni sürüm olan Windows 10‘a geçmesi tavsiye eden Microsoft,Windows XP için yeni bir güncelleme yayınladı.
Bu güncelleme tamamıyla işletim sistemlerinin güvenlik açığını ilgilendiriyor.Zamanında yapılan WannaCry saldırısı işletim sistemlerinin açığından faydalanan ve cihaz sahibinin kişisel dosyalarını kilitleyerek kullanıcıdan kilidin açılması için para isteyen bir çeşit fidye yazılımı görevini görmekteydi.
WannaCry olayından sonra Microsoft,hatırı sayılır Windows XP kullanıcılarının olası bir tehlikeye karşı güvenlik önlemi arttıran bir güncelleme yayınladı ve kullanıcıların bu güncellemeyi yapmasını tavsiye etti.
Ayrıca Microsoft,daha öncesinde tavsiye ettiğini yineleyip Windows XP ve Windows 7 gibi eski işletim sistemini kullananları Windows 10 yüklemelerini önerdi.Yayınlanan güncelleme ise Windows XP ile beraber Windows 7 işletim sistemi içinde geçerli.