İşletim sistemi sorunları, Windows 10

Windows Update kapatılmaması sorunu ve çözümü

Windows Update yani Windows Güncellemeleri Servisi eski Windows işletim sistemi sürümlerindeki gibi kapatılmıyor.Denetim Masasında güncelleme servisinin tamamen kapalı olacak şekilde ayarlama yapmasını sağlayacak herhangi bir seçenek bulunmuyor.

Windows 10 işletim sistemi eski sürümlerine göre birçok farklı özellik içeriyor.Bunlardan biride güncelleme servisinin kullanıcının isteği üzerine kapatılmamasıdır.Bu durum cihazınızda yüksek oranda internet kullanımına ve can sıkacak boyutta bilgisayarın kapatılıp uzun süreli yükleme işleminin yapılmasına sebebiyet vermektedir.

Bu durum karşısında Windows güncelleme servisini kapatmak ve otomatik yapılan Windows güncellemesinden kurtulmak için basit bir işlem yapmanız gerekmektedir.Bu işlemi yapmak istiyorsanız aşağıda bahsedilen adımları uygulayınız.

 

WİNDOWS GÜNCELLEME SERVİSİNİ KAPATMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

 

Windows Update’yi kapatmak için ilk önce Görev Yöneticisi‘ni açın.Karşınıza gelen pencerenin üst kısmından Hizmetler sekmesine tıklayın ve en alttaki Hizmetleri Aç sekmesine tıklayın.

Karşınıza gelen pencerede Windows Update hizmetini bulun ve sol kısımdaki Hizmeti durdur‘a tıklayın.Ardından Windows Update hizmetini açın.


Karşınıza Windows Update Özellikleri (Yerel Bilgisayar) penceresi gelecek.Bu pencereden Başlangıç Türü bölümününde var olan Devre Dışı seçeneğine tıklayın. Uygula/Tamam yapın.

Bu sayede Windows güncelleştirme servisi,cihazınızı yeniden başlatmadığınız sürece kapalı durumda kalacak.

 

author-avatar

About Burak Tarakçı

G.Ü. Üniversitesinde Elektrik-Elektronik mühendisliği okudum. Küçük yaşımdan beri bu alanda meraklı olduğum için web geliştirme ve yazılım alanında Udemy, BTK Akademi gibi platformlarda sürekli kendini geliştiren, okuyan ve yazmayı seven biriyim.

Siz ne düşünüyorsunuz?