25 Temmuz 2019

author photo

Facebook,veri skandalları için 5 milyar dolar ile cezalandırıldı.Bu zamana kadar en yüksek ceza tutarına Facebook çarptırıldı.

Facebook,Cambridge Analytica skandalı için 5 milyar dolar ceza ödeyecek.ABD Federal Ticaret Komisyonu'nun deyimine göre Facebook,dünyanın en büyük gizlilik ve veri ihlali cezası olmak üzere Cambridge Analytica skandalı nedeniyle 5 milyar dolar ceza ödeyeceğini duyurdu.


Londro merkezli veri analiz şirketi olan Cambridge Analytica,Facebook'ta 50 milyon kullanıcının profiline ait kişisel verilerin usulsüz kullanıldığı iddia edilmişti.Bu durum karşısında FTC'nin vermiş olduğu karara göre Facebook'un 5 milyar dolarlık cezasının yanında veri koruma çalışmalarınında güçlendirilmesi isteniyor.


Bu durum karşısında Facebook tarafında kullanıcılara ait kişisel verilerin korunması konusunda temelden köklü bir değişim yapılması ve veri ihlalleri durumuna karşılık daha tedbirli ve korunaklı bir sistem çalışması bekleniyor.


Ayrıca Facebook ile FTC arasındaki anlaşma gereğince en az 500 kullanıcıyı etkileyen veri ihlallerinde Facebook'un FTC'yi bilgilendirmesi ve mevcut olan sorunların düzeltilmesi yönünde FTC'ye 30 gün içinde belgelerin sunulması isteniyor.Bütün bunların yanında Facebook,ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) ile de,politika değişimleri ve 100 milyon dolarlık ceza içeren bir anlaşmaya varıldığını da duyurdu.


1 Yorum:

avatar
Anna Schafer delete 7 Kasım 2019 13:51

I just found this blog and have high hopes for it to continue. Keep up the great work, its hard to find good ones. I have added to my favorites. Thank You. hasta yatakları

Cevap ver

Lütfen saygılı,seviyeli ve uygun bir dille yorum yapalım.
İfadelerİfadeler

Sonraki yayın Sonraki
Önceki yayın Önceki