Teknolojideki destekçiniz

Bazı siteler neden www yerine www1,www2 şeklinde gözükür ?

0 1.406

Geçmişten günümüze internet siteleri çok gelişmiş ve bazı eski yöntemler kaldırılmıştır.Bir web sitesinin www yerine www1,www2,www3 şeklinde gözükmesi tehlike arz etmese de normal karşılanmamaktadır.

Herhangi bir tarayıcı üzerinden bir web sitesini ziyaret ettiğiniz zaman siz yazmamış olsanız da adres çubuğunda sitenin başına otomatik olarak www eklenmektedir.Bu ifade Worl Wide Web kelimelerinin baş harfleridir.Dünya çapında ağ anlamına gelmektedir.

Ziyaret ettiğiniz bir web sitesinin başında bu ifadenin yer alması bağlantı kurmaya çalıştığınız web adresine dair bir tanımlamadır.Yani siz mail.abcde.com adresinde bir siteyi ziyaret ettiğinizde bu adresteki mail kelimesi sitenin “E-posta” sitesi olduğunu tanımlayan bir ibaredir.

Aynı şekilde ziyaret ettiğiniz bir web sitesinin adresi www.abcde.com olması,ziyaret ettiğiniz sitenin bir web sitesi olduğunu tanımlayan,adreste yer alan bir ifadedir.Web sitelerinin başında bulunan www1,www2,www3 gibi sayılarında bulunması ziyaret ettiğiniz sitenin bir web sitesinin olmasının yanında 1,2 ve 3 numaralı sunucu ile bağlantı kurduğunuzu ifade eder.

Web site adresinin www1,www2,www3 ile başlaması sizin hangi sunucuya bağlantı kurduğunuzu göstermektedir.Bu tarz web site adresleri eskide kalmıştır.Ancak günümüzde hala kullanılmaktadır.Ziyaretçinin doğrudan 1,2 ve 3 numaralı sunuculara yönlendirilme sebebi ise diğer sunucularda kaynaklanan bir arıza olabilmektedir.

Güncel teknoloji ile tasarlanan web siteleri,yani adresi www ile başlayan siteler ise sizi otomatik olarak müsait olan bir sunucuya yerleştirmektedir.Bu yüzden www1,www2,www3 ile başlayan sitelere “tehlikeli site” muamelesi yapmak yanlış olur ama yine de bazı istisna siteler için hangi amaçla kullanıldığını bilemeyiz.