Teknolojideki destekçiniz

BIOS nedir ? hangi tuş ile açılır ?

0 3.043

Bilgisayarınıza bu zamana kadar kendi başınıza format attıysanız bilerek yada bilmeyerek mutlaka BIOS menüsü ile karşılaşmışsınızdır.

 
Bilgisayarda,genelde format atmak için kullanılan BIOS menüsü,bilgisayar açılışında F2,F8,F10,Del veya başka klavye tuşlarıyla açılır.Her bilgisayar için geçerli olmasa da genelde mavi bir arka plan rengi vardır.

 

Şu yayınlar işinize yarayabilir…

 

BIOS menüsü,Basic Input Output System (Temel Giriş ve Çıkış Sistemi) cümlesinin baş harflerinden oluşmaktadır.Adından da belli olduğu üzere bilgisayara ait giriş,çıkış donanımlarını kontrol ederek sistemin çalıştırılmasını sağlar.Bilgisayarın hafızasında kalıcı olarak saklanan BIOS,donanımlara ait çeşitli ayarların değiştirilebileceği bir arayüzdür.
Ancak genelde BIOS format amacıyla kullanılır.BIOS menüsü sayesinde bilgisayar ilk çalıştırıldığında hangi hafıza/depolama donanımın ilk yada ikinci olarak okunacağına karar verilebilir.Format atmak isteyen kullanıcılar genelde kurulacak olan işletim sisteminin bir kurulum USB,DVD sürücüsünü oluşturur.Format atmak içinde bilgisayarın HDD yada SSD depolama birimlerinden önce kurulum USB yada DVD sürücüsünü okunması gerekmektedir.İşte bu ayarlamaların tamamı BIOS üzeriden gerçekleştirilir.

 

BIOS’UN GÖREVLERİ NELERDİR ?

  1. BIOS,bilgisayarınızdaki işlemci,ekran kartı ve diğer donanımların ön yükleme işlemini gerçekleştirir.
  2. Donanımlara ait gerilim,frekans düzeylerinin ayarlanmasını sağlar.
  3. Başlangıç sürücüsünü okutmaya ve değiştirmeyi sağlar.
  4. Kullanmadığınız donanımları BIOS üzerinden kapatabilirsiniz.

 

BIOS HANGİ TUŞ İLE AÇILIR ?

Bilgisayarın güç düğmesine bastığınız anda sürekli olarak F12 tuşuna basarak (basılı tutmaksızın) BIOS menüsünü açabilirsiniz.Ancak F12 açılış tuşu bilgisayarın markasına veya modeline göre farklılık gösterebilir.Aşağıdaki listede sizin bilgisayarınıza ait BIOS açılış tuşunu bulabilirsiniz.

 

🔼 Eğer bilgisayarınızın markası aşağıdaki listede mevcut değilse,Google arama motoruna “BİLGİSAYARINMARKASI bios tuşu” şeklinde aratabilir,BIOS açılış tuşunu öğrenebilirsiniz.

🔼 Eğer bilgisayarınız aşağıdaki listede var olduğu halde BIOS tuşu listedekilerden değilse Google arama motoruna bilgisayarınızın markası ve modeli ile birlikte BIOS açılış tuşunu aratmanız gerekmektedir.

 

Örneğin Google üzerinde ” MSI Gl63 bios tuşu “ şeklinde arama yaptığınızda MSI markalı,GI63 isimli bilgisayarın BIOS tuşunun F2 yada Del tuşu olduğunu öğrenebiliriz.

 

 

✅ ASUS markalı bilgisayarlarda genelde…
☑️ BIOS giriş tuşu: F2 ☑️ Boot menüsü kısayol tuşu: ESC

 

✅ MONSTER markalı bilgisayarlarda genelde…

☑️ BIOS giriş tuşu: F2

 

✅ ASUS markalı bilgisayarlarda genelde…

☑️ BIOS giriş tuşu:F2 ☑️ Boot menüsü kısayol tuşu: F12

 

✅ CASPER markalı bilgisayarlarda genelde…

☑️ BIOS giriş tuşu: F2 ☑️ Boot menüsü kısayol tuşu: F12

 

✅ TOSHIBA markalı bilgisayarlarda genelde…

☑️ BIOS giriş tuşu: F2 ☑️ Boot menüsü kısayol tuşu: F12