Teknolojideki destekçiniz

Huawei’den Amerika’ya siber saldırı suçlaması

0 1.792

En büyük telefon üreticisi şirketlerinden biri olan Huawei,Amerika’nın veri sistemlerini bozup çalışmalarına ait çeşitli veri ve bilgilerin zorla elde etmeye çalıştığına dair suçlamada bulundu.

Huawei tarafından yapılan açıklamaya göre ABD’li yetkili kişilerin “Huawei’nin kurum içi ağlara ve dahili bilgi sistemlerine sızmak amacıyla” siber saldırı düzenlendiği belirtildi.ABD ise bu duruma herhangi bir kanıt göstermeksizin Huawei şirketinin Çin devleti için bir ajanlık görevi gördüğünü iddia etti.
Ayrıca Huawei,ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) kendi çalışanları için şirket hakkında bilgi toplamaya dair zorbalık gördüğünü,baskı altında bırakıldığını ve ABD’li yetkililerin,Huawei sevkıyatlarını geciktirerek,Huawei çalışanlarına vize vermeyerek aynı zamanda üstü kapalı tehditler ile iş yapmalarının engellendiğini iddia etti.
Çin hükümeti ise bu yaşananların ardından Washington yönetimini milli güvenliği bahane ederek Çinli şirketlere zarar verildiğine dair ithamlarda bulundu.Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang,ABD’nin bu tutumunu ahlaklı bulmadığını belirterek kasıtlı karalamaların durdurulması gerektiğine dair çağrıda bulundu.
Aynı zamanda Amerika,Huawei’nin ürettiği 5G mobil ağ altyapısını Çin devletinin siber istihbarat faaliyetleri için kullandığını gerekçe göstererek yaptırım kararı almış ve mayıs ayına ait düzenleme ile şirketin ürün ve servis satışını kısıtlamıştı.
Amerika daha öncesinde ise Huawei’nin yeni model telefonlarında Google hizmetlerini kullanmasını önlemiş ve Kanada,Avustralya,Yeni Zelanda ve diğer bazı Avrupalı müttefiklerine bu yaptırımlara dahil etmek için ikna çalışmaları yapmış ve bu doğrultuda devam etmişti.