Teknolojideki destekçiniz

ASELSAN’dan yeni uzaktan komutalı stabilize top sistemi,STOP

0 1.908

Türkiye’nin savunma sanayii kuruluşu olan ASELSAN,başarılı bir işe daha imza attı.ASELSAN tarafından üretilen ve üstün teknolojiye sahip ürünler hem Türkiye’de kullanılıyor hemde yurt dışına ihraç ediliyor.Yeni savunma birimimiz olan STOP,şimdiden 5 ülke için ihracat kapsamına alındı.

 

ASELSAN,deniz platformu için STOP (Uzaktan komutalı Stabilize Top Sistemi) birimlerinin yeni versiyonuyla teslimata başladı.Su altı taarruz botu ve çok amaçlı amfibi hücum gemisi projeleri kapsamında geliştirildi.

Bu yeni sistem,18 ülkeye ihraç edilen “Uzaktan komutalı Silah Sistemleri” kategorisininde yeni üyesi oldu.Gelişmiş teknoloji ile donatılmış olan bu silah,deniz savunmasında etkin rol oynayacak.Üstün teknolojili bu yeni savunma birimi stabilizasyon,otomatik hedef takip yeteneği ve otomatik balistik hesaplama ile üzerine yerleştirildiği aracın veya hedefin hareketinden etkilenmeden hedefe isabetli atış yapabiliyor.

Uzaktan kumanda edilebilme özelliği sayesinde karşı ateş ve olumsuz hava koşullarından etkilenilmiyor.Sistemin geliştirilmesi için yapılan çalışmalar 2018 yılında sona erdi.Bu sayede Elektro-optik birimleri barındıran iki eksende bağımsız hassas stabilize yönlendirici,artırılmış mühimmat kapasitesi,19 inç ekran,gelişmiş kullanıcı arayüzü,gömülü eğitim simülatörü sisteme kazandırılan ek özellikler arasında yerini alıyor.

 

Bu yeni sistem deniz karakol botları,sahil güvenlik botları,savaş ve çıkartma gemilerinde kullanılıyor.Asimetrik çatışmalar,terör ve kaçakçılık ile mücadele,kıyı güvenliği,sabit bölgesel koruma ve hava savunma gibi faaliyetlere de katkı sağlıyor.

 

KAYNAK: https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/aselsandan-stopun-ilk-teslimati-tamam-ulkeler-sirada/1659010#

 

KAYNAK: https://www.aselsan.com.tr/tr/cozumlerimiz/silah-sistemleri/uzaktan-komutali-atis-sistemleri/25-mm-stop-uzaktan-komutali-stabilize-top-sistemi