Teknolojideki destekçiniz

Facebook’un kendi işletim sistemi,EYE OS

0 1.422

Uzun bir süredir sanal gerçeklik (VR) teknolojisinde çok önemli gelişmeler yaşanmaktadır.Facebook’ta bu teknolojiye uzun bir süredir önemli yatırım yapan isimlerden biridir.Bu yatırımların sonucunda Facebook,pazar payını arttırabilmek için kendi işletim sistemini geliştiriyor.

Facebook’un yeni işletim sistemi için Windows NT işletim sisteminin mimarlarından biri olan Mark Lucovsky ile anlaşma yapıldı.Böylece Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg yeni işletim sistemi için adım atmaya başladı.

Geliştirilecek olan yeni işletim sistemi her ne kadar VR cihazlar için geçerli olsa da Facebook’un bünyesinde bulunan İnstagram’a entegre edilmesi düşünülüyor.Ayrıca bu işletim sistemi farklı cihazlar içinde kullanılabilir durumda olması isteniyor.

İlerleyen zamanlarda yeni işletim sistemi yeni versiyonların yayınlanmasıyla birlikte akıllı telefonlarda da kullanılabilir.Akıllı telefonlar için bu işletim sisteminin yayınlanması sonucunda da Google’a ait Android işletim sistemine ciddi bir rakip haline getirebilir.