Teknolojideki destekçiniz

Windows 10’da ekran görüntüsü nasıl alınır ?

0 2.631

Windows 10 işletim sisteminde sık kullanan kişiler için bilindik bir özellik olsa da sık sık kullanmayan kullanıcılar için ekran görüntüsünün nasıl alındığı bilinmemektedir.Ekran görüntüsünü almanın birçok yolu olmasına rağmen en sık kullanılan yöntem Windows tuşuna basılı tutularak PrtScr (Print Screen) tuşuna basılmasıdır.

 

Bu ikili tuş kombinasyonuyla ekran görüntüsü alabilirsiniz.Aldığınız ekran görüntüsü Bu Bilgisayar > Resimler > Ekran Görüntüleri klasörü içerisinde gözükecektir.Çektiğiniz ekran görüntüsünde kesme,kırpma ve bazı işlemleri uygulamak isterseniz Paint uygulamasını kullanabilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Windows 10 gece ışığı modunu etkinleştirme

 

 

Print uygulamasının dışında görselleri ve çektiğiniz ekran görüntülerinde çeşitli değişiklikler yapmak isterseniz Paint.NET programını kullanabilirsiniz.Birçok özelliği içerisinde barındıran bu programı Paint uygulamasının gelişmiş hali olarak görebilirsiniz.Kullanımı oldukça kolay ve basittir.

 

 

 Windows 10 işletim sisteminde ekran görüntüsünü farklı olarak Windows + Alt + PrtScr (Print Screen) tuş kombinasyonuyla yapabilirsiniz.Bu kombinasyon daha çok 3D video oyunlarında kullanılmaktadır.

 

Eğer ekran görüntüsü almak için kullanılan tuş kombinasyonunu değiştirmek isterseniz şu adımları takip edin.

 

1.ADIM: Sol alttaki Windows logosuna sağ tıklayarak yada arama çubuğuna yazarak Ayarlar‘ı açın.

 

 

2.ADIM: Oyun sekmesine tıklayın.

 

 

3.ADIM: Sol kısımdaki Oyun çubuğu‘na tıklayın.Buradan tuş kombinasyonunu değiştirebilirsiniz.