Teknolojideki destekçiniz

Korona virüsü nedir ? Korona virüsü hakkında bütün bilinenler

0 3.783

Bütün dünyanın gündemi olan Korona virüsü hakkında her gün yeni haberler okuyoruz.Her geçen gün daha fazla kişiye bulaştığı söylenen ve hayatını kaybeden insan sayısında artış yaşandığı söylenirken Korona virüsü hakkında neler biliyoruz ? Korona virüsü için alınması gereken tedbirlerden haberimiz var mı ? Bu virüse yakalanmamak için neler yapmalıyız ? Nasıl tedbir almalıyız ? Bütün dünyanın gündemine oturmuş olan Korona virüsü hakkında en çok araştırılan bilgileri bir araya getirdik.

 

KORONA VİRÜSÜ NEDİR ?

 

 

İlk olarak 1960 yıllarında Covid-19 adıyla tanımlandırılan bu virüs Korona virüsü yada Corona virüsü ismiyle bilinmektedir.Aradan yıllar geçtikten sonra 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde bu virüse tekrar rastlanılmıştır.Korona,2002 yılındaki SARS ve 2012 yılındaki MERS virüsüyle aynı grupta yer almaktadır.Hayvanlardan insana bulaşan bu virüs tipi,ilk etapta soğuk algınlığı olarak seyreder.Ancak sonraki etaplarda kişilerde çok ciddi şikayetlerin yol açabileceği rahatsızlıklarla karşılaşmasına sebep olur.Hayvanlardan insana bulaşan ve insan vücudunda mutasyona (değişime) uğrayıp insandan insana bulaşan bir virüs türüdür.

2020 yılında insanların korktuğu bu virüs neredeyse bütün dünyayı etkisine almış durumda.Bu sebeple internette sıkça araştırılan “korona virüsü nedir ?” “korona virüsü belirtileri nelerdir ?” “korona virüsü karşı nasıl tedbir alınır ?” “korona virüsüne karşı nasıl korunma sağlanır ?” “korona virüsü hakkında bilinmesi gerekenler” “korona virüsünün zararları nelerdir ?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.

 

KORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

 

 

“Korona virüsü belirtileri nelerdir ?” sorusuna cevap verecek olursak ilk etapta bu virüsün mevsimsel hastalık şeklinde vücutta seyrettiğini söyleyebiliriz.Hatta mevsimlik hastalığın dışında sıradan bir günde kişilerin yaşadığı küçük çaplı rahatsızlık şeklinde görülebilmektedir.Ancak bunlar ilk etapta görülen Korona virüsü belirtileridir.İlerleyen zaman diliminde virüsün bulaştığı kişiler üzerinde daha ciddi rahatsızlıklara rastlanmaktadır.Tabi bu durum kişiye göre değişmektedir.Bazı kişiler Korono virüsünü çok hafif yada orta seviyede rahatsızlanarak atlatabiliyor.Korona virüsü belirtileri şunlardır…

Kuru öksürük
Soğuk algınlığı
Ateş
Halsizlik
Kas ve eklem ağrısı
Boğaz ağrısı
Burun akıntısı
Vücut ağrıları
Zatürre
Solunum sıkıntısı
Nefes darlığı
İshal
Bulantı
Kusma
İştahsızlık

 

KORONA VİRÜSÜNÜN ZARARLARI ?

 

 

Bu virüsün zararları aslında hepimizin bildiği grip şeklinde seyretmektedir.Ancak ilerleyen zaman diliminde virüse yakalanan kişinin durumu ağırlaşarak ölümüne sebep olabiliyor.Çoğu zaman virüse yakalanan kişiler soğuk algınlığı ve grip hastalığının vermiş olduğu rahatsızlıklardan şikayetçi oluyor.

Ancak Korona virüsü insandan insana bulaşan ve mutasyona uğrayan virüs olduğu için ülkelere ve bölgelere göre verdiği zarar ve tehlike seviyesi değişkenlik göstermektedir.Şuan için Çin’de ve Avrupa’da yayılan virüs birbirinden farklıdır.Çin’de yayılan Korona virüsünün öldürme oranı %3 oranında seyrederken Avrupa’da yayılan Korona virüsünün öldürme oranı daha düşük olduğu tespit edildi.Aynı zamanda Avrupa’da yayılan Korona virüsü,Çin’de yayılan çeşidine göre hafif ve orta seviyedeki rahatsızlık şeklinde insan vücudunda seyretmektedir.

 

KORONA VİRÜSÜ HANGİ YOLLA BULAŞIR ?

 

 

Korona virüsü damlacık,havayla yada temas ederek insanlar arasında yayılabilmektedir.Korona virüsünün SARS ve MERS virüsüne benzer olduğunu belirtmiştik.Ancak SARS’ın öldürme oranı %12,MERS’in öldürme oranı %35 ile %50 oranındayken Korona’nın öldürme oranıysa diğerlerine göre çok daha düşük olup %3 gibi düşük oranlarda seyretmektedir.Korona virüsünün korkutan tarafıysa öldürme oranından çok SARS ve MERS virüsünde olmayan,insandan insana bulaşma ve yayılma yeteneğinin yüksek oluşudur.

Bir yere yada kişiye dokunup elinizi yüzünüze yada ağzınıza getirirseniz bu virüse kolayca yakalanabilirsiniz.Aynı şekilde virüsü taşıyan kişinin hapşırması,öksürmesi yada konuşurken damlacıklar saçması sonucunda o kişinin yakınında olup o hava akciğere ulaşırsa virüse yakalanma ihtimaliniz bir hayli yüksek olacaktır.

 

KORONA VİRÜSÜ NE KADAR SÜREYLE ETKİ EDER ?

 

 

Öncelikle “Korona virüsü kaç saatte bulaşır ?” “Korona virüsü kaç saatte öldürür ?” gibi soruların cevabı bilinmemektedir.Ancak virüsün 5 ile 11 gün öksürük,ateş ve sıradan grip hastalığı şikayetleri sonucunda tespit edildiği belirtilmektedir.Virüse yakalanan kişiler,içerisinde bulunduğu rahatsızlık sonucunda üst solunum yolu salgılarından alınan örneklerle tespit edilebilmektedir.

 

KORONA VİRÜSÜNE KARŞI KORUNMA YÖNTEMLERİ NELERDİR ?

 

 

Korona virüsüne karşı nasıl korunmanız gerektiğini,Korona virüsüne karşı nasıl tedbir alacağınızı öğrenmek istiyorsanız ilk önce el temizliğine dikkat etmeniz gerekmektedir.Virüse karşı alınabilecek en büyük tedbir el temizliği olarak belirtilmektedir.Dışarı çıkarken,evinize girdiğinizde yada kafe,sinema,tiyatro ve benzeri kalabalık ortamlardan çıktığınızda elleriniz mutlaka ovalayarak sabun ve su kullanarak yıkayınız.

Sabun ve sıvı dışında alkollü hijyen ürünleri de el temizliği için kullanılabilmektedir.Bu ürünlerde virüse karşı etkilidir.Hastalığa yakalanmayan kişiler için tek bir maske tipi hariç diğer maskelerin herhangi biri koruma sağlamamaktadır.Çünkü tek bir tip maske hariç diğer maskelerin hepsi hava geçirmektedir.Bu yüzden hastalığa yakalanmayan kişiler için maske kullanmak,korunmak için yetersizdir.

Ancak hasta olan kişilerin maske takması gerekmektedir.Korona virüsü damlacık yoluyla bulaşabildiği için hasta olan kişiler öksürdüğünde,hapşırdığında yada konuştuğunda 2 ile 3 metre öteye damlacıklar gönderebilmektedir.Bu yüzden hasta olan kişilerin 2 ile 3 metre gibi yakınında bulunan kişilere hastalığın bulaşması durumu söz konusudur.Maske kullanarak bu damlacıkların içeride hapis edilmesi ve bulaştırılmaması sağlanabilir.Ayrıca hastaların kullandığı pratik maskelerin 4 saatte bir değiştirilmesi gerekmektedir.

Korona virüsüne önlem olarak sıradan mevsimsel gripte yapılması ve alınması gereken tedbirler alınabilir.Bol bol sıvı tüketilebilir.Vitamin takviyesi alınabilir.Hasta olan kişiler için kalabalık yerlerden uzak durulup bir oda içerisinde belirli bir süre kalınabilir.Hem hasta olan hemde olmayan kişiler için bu tedbirler kullanılabilir.

 

ÜZÜM SİRKESİ KORONA VİRÜSÜNE KARŞI ETKİLİ Mİ ?

 

 

Türkiye’de Korona virüsü hakkında yapılan bir araştırma ve internette aratılan bir sorguysa üzüm sirkesinin Korona virüsünden kurtardığına dair yapılan iddialar üzerinde yoğunlaşıyor.Ancak doktorların yaptıkları açıklamalara göre üzüm sirkesinin Korona virüsüne karşı herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

 

KORONA VİRÜSÜNÜN HAMİLE KADINLAR ÜZERİNDE ETKİSİ VAR MI ?

 

 

Daily Mail tarafından oluşturulan rapora göre Korona virüsünün hamile kadınlar üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını şuan için tespit edilmedi.Anne karnındaki çocuğa virüsün bulaşıp bulaşmadığına dair henüz bir kanıta rastlanılamadı.Benzer şekilde anne sütüyle Korona virüsünün çocuklara bulaştığına dair henüz bir kanıt bulunamadı.

 

KORONA VİRÜSÜNÜN YAŞ DAĞILIMINA GÖRE ÖLDÜRME ORANI NEDİR ?

 

 

Genel tablodan bahsedecek olursak virüsün öldürme oranı %3.4 olarak tespit edilmiştir.Ancak bu oran,bulaştığı kişinin yaşı,cinsiyeti ve sağlık durumuna göre değişmektedir.Genel olarak dünya çapında Korona virüsünün 100 bin kişinin üzerinde fazla insana bulaştığı ve bu kişiler arasında 4284 kişinin öldüğü belirtildi.Korona virüsünün yaş gruplarına göre öldürme oranı şu şekilde seyretmektedir.

 

80+ yaş gurubu için %14.8 öldürme oranına sahip.
70-79 yaş gurubu için %8 öldürme oranına sahip.
60-69 yaş gurubu için %3.6 öldürme oranına sahip.
50-59 yaş gurubu için %1.3 öldürme oranına sahip.
20-29 yaş gurubu için %0.4 öldürme oranına sahip.
10-19 yaş gurubu için %0.2 öldürme oranına sahip.
0-9 yaş grubu için %0 öldürme oranına sahip.

 

KORONA VİRÜSÜ KİMLER İÇİN TEHLİKELİDİR ?

 

 

Korona virüsünün öldürme oranı düşük olmakla beraber özellikle yaşlı kişiler için bu virüs risk oluşturmaktadır.Akciğer hastalığı bulunan,kansere yakalanmış kişiler yada bağışıklık sistemini zayıflatan çeşitli hastalığı bulunan yaşlı kişiler için Korona virüsü tehlike oluşturabilmektedir.

 

Ancak bu tablo için hiç kimsenin endişelenmesine,panik yapmasına yada korkmasına gerek yok.Korunmak için özellikle el temizliğiyle birlikte kişisel hijyene dikkat etmek ve beslenme düzenine dikkat ederek bağışıklık sisteminin güçlü bir şekilde kalmasını sağlamak Korona virüsüne karşı korunmak için yeterli olacaktır.

 

“Türkiye’de sigara yüzünden ortalama 5 saniye de 1 kişi hayatını kaybediyor.Dünyada her yıl sigara yüzünden 7 milyon insan ölüyor.”

 

Korona virüsü için korkmanızı,endişelenmenizi gerektirecek herhangi bir durum bulunmamaktadır.Sadece hijyen kurallarına uymanız ve bağışıklık sistemini zinde tutacak şeklinde beslenme düzeninize dikkat etmeniz yeterli olacaktır.İnsanların yadırgamadığı sigaranın bile öldürme oranı bu kadar yüksekken,salgın hastalık olan Korona virüsü için endişelenmeniz gerekmemektedir.

 

KORONA VİRÜSÜNE YAKALANANA NE OLUR ?

 

Merak edilen bir diğer hususta bu virüse yakalanan kişilere ne olduğudur.Küresel çapta herkesin sorunu olan Koronavirüs hakkında bilinmesi gereken bir diğer başlıkta budur.Koronavirüse yakalanan kişilere neler olduğunu anlatmak yerine İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan 39 yaşındaki Tara Jane Langston isimli kadından izleyerek öğrenelim.

 

Langston,Polonya gezisi sırasında rahatsızlanan ve göğüs enfeksiyonu teşhisinden sonra antibiyotik ilaç tedavisine başlayan ama iyileşemeyen ve daha sonrasında başka bir hastanede Covid-19 teşhisi konulan ve yoğun bakıma alınan Koronavirüse yakalanan hastalardan biridir.Alındığı yoğun bakım ünitesinde Koronavirüsü hakkında insanları video çekerek bilgilendirdi.Şimdi Koronavirüse yakalanan bir kişinin neler yaşadığını anlamak için aşağıdaki videoyu izleyelim…

 

KORONA VİRÜSÜ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER