Teknolojideki destekçiniz

HTML dilinde yazı rengi,boyutu ve font seçenekleri

579

Her ne kadar HTML sayfaları yazmaya başlasanız da meydana getireceğiniz sitenin belli bir tasarımı olmalı. Tavsiye olarak site haritanızın taslağını çizmenizi ve neleri içereceğini belirlemenizi önerebilirim.

Çizeceğiniz taslak kaç sayfaya ihtiyacınız olacağını , sayfa içeriklerinin sınıflandırılmasını ve kullanacağınız resimleri belirlemeniz de yardımcı olacaktır.

Bu yazı da kullanıcının en çok dikkatini çeken metinsel işlemleri inceleyeceğiz. Bariz olarak görüyoruz ki web sitelerimizin en vazgeçilmez yapısı.

Bugün yazının tipi, puntosu,rengi,metin bütünlüğündeki konumu, Kalınlığı gibi özellikleri el yazmalarımızdan web sitelerimize aktarıyoruz.

Yine görsel çalışmayı ve ek olarak kodları paylaşmayı tercih edeceğim.

 

YAZI STİLİ

 

Bir metnin yazı tipi kişi ve içeriklere göre değişir.Font , yazıyı özelliklendirmede kullanılan bir imdir. Aynı zaman da yazı boyutu ve rengini nitelemede de kullanılır

 

 


Temel taslağı attıktan sonra  <FONT FACE=”arial“>HTML</FONT>” örneğindeki gibi yazımıza bir stil veriyoruz.

 

Tabi burda da önemli noktalar var. Mesela  kullandığınız yazı stili tüm ekranlarda görüntülenebilecek bir yazı stili olmalı aksi takdir de kullanıcıya bu bu yazı stilini de sunmanız gerekebilir. Bu detayı göz ardı edecek olursanız internet acayip yazı stilleri ile dolu istediğinizi indirip kullanabilirsiniz.

 

YAZI BOYUTU

 

Yazı stili harika oldu  peki ya boyutu? Evet işte orda da her yerde gördüğümüz “size” ı kullanıyoruz.Ama azcık eklentiler yapıyoruz. Metnimizi “<FONT SIZE=”3“> HTML</FONT> ” şeklinde yazıyoruz.  Standart yazı puntomuz  3 ü  kullandık. 

 

 

 

“Size” kullanmadan da başlıklarda kullanabileceğimiz bir kısayol var. “head” den alıntılı olduğunu düşündüğüm  <h>..</h> tagını büyükten küçüğe sıralamasında 1 den 6 ya kadar boyutlandırabiliriz. Bu durumda 3 orta halli bir yazı boyutu oluyor haliyle.  

 

YAZI RENGİ

 

Yazıya stil ve boyut verdik. Renksiz bırakmayalım.  Renkli bir arkaplan kullanmıyorsanız çok tercih edilen bir özellik değil ama yine de Webde Destek de görmedik demeyin 🙂

 

 

Metnimizi “<FONT COLOR=” blue“> HTML</FONT> ” veya “<FONT COLOR=” #0000ff”> HTML</FONT> ” şeklinde yazılabilir.  İlk gösterdiğim şekil net renkler içindir . Keskin bir renk algısı vardır. Ama ikinci seçenek sınırsız renk yelpazesi sunar. RGB  yazılara  , durgun arkaplanlara ve tasarımlara eşsiz renkler sunan bu yelpazenin renk kodlarını ezberleme gibi bir külfete gerek yok. Editörlerde gayet kolay seçimleri yapılıyor sonuçta.

 

PARAGRAF VE METİN DÜZENLERİ

 

Dümdüz bir yazı her zaman sıkıcı olur . Paragraf başları , başlık konumu her zaman özenli bir görünüş sunmalıdır.
<p> = paragraf başı için
</br>= bir alt satıra geçiş
<b>…</b>= “bold” tan kısaltma kalınlık
<i>….</i>= italik yazı stili için
<p align =”center”>…</p> = yazıyı ortalamak için
<p align =”left”>….</p>= yazıyı sola yaslamak için
<p align = “right”>…..</p>= yazıyı sağa yaslamak için  gibi bir kaç basit dokunuşla daha dinamik bir metin görünümü elde edebilirsiniz.

 

 

Şimdi size sayfa yazarlarımızdan Burak’ın yazısında bir kısmı örnek alarak yazdığımız tüm özellikleri deneyeceğiz. Yazı linkini de bırakalım ,reklam şart 🙂

 

Dosya uzantılarının çeşitleri ve anlamları

 

 

KODLAR

 

<h1><font face=”algerian”>HTML</font></h1>
<h2><font color=”blue”>HTML</font></h2>
<h3>HTML</h3>
<h4><i>HTML</i></h4>
<h5><b>HTML</b></h5>
<h6><marquee>HTML</marquee></h6>

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.