Teknolojideki destekçiniz

Yeni Zelanda Koronavirüsünü yendi

0 284

Uzmanlar koronavirüs salgınının Yeni Zelanda’da şuan için durduğunu ve ikinci bir salgına karşı tedbirli olunması gerektiğini bildirdi. Şuan için ülkedeki sert yasakların kaldırılmasıyla birlikte hayatın yavaş yavaş normale döndüğü, salı gününden itibaren iş yerleri, eğitim kurumları, hastane gibi kurumların çalışmalarına normal olarak devam edebileceği bildirildi. Yasağın yavaş yavaş kaldırılmaya başlandığı Yeni Zelanda’da sosyal mesafeyi korumak ve insanların birbiriyle etkileşimini engellemek adına ev karantinası devam ettirilecek.

Yeni Zelanda hükümet Sözcüsünün yaptığı açıklamada ekonomiyi açtıklarını ancak sosyal hayatın hala kapalı kaldığını, koronavirüs salgınının durduğunu ancak henüz sonlandırılmadığını belirterek vatandaşların evde kalması gerektiğini bildirdi. Bu zamana kadar alınan bilgilere göre Yeni Zelanda’da 1500 vakanın gerçekleştiği ve 19 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

 

YENİ ZELANDA KORONAVİRÜS SALGININI ENGELLEMEK İÇİN NE YAPMIŞTI ?

 

Yeni Zelanda’da koronavirüs salgının engellenmesi ve vaka sayısının artmaması için çok sert önlemler alınmıştı. Hatta Yeni Zelanda, dünyada görülen en sert yasakları uygulayan ülkelerden biri oldu. Salgının ilk günlerinde vaka sayısının çift haneli düşük sayılarda olduğu günlerde seyahat etmeyi ve sosyal etkinlikleri yasaklamıştı. Aynı zamanda sınırlar kapatılmış, tüm vatandaşlar karantina altına alınmış, son derece sert sokağa çıkma yasağı uygulanmış ve geniş çaplı test ile uygulama çalışmaları gerçekleşmişti. Aynı zamanda ülkede sahiller, oyun alanları, plajlar, ofisler, okullar, gece kulüpleri, restoranlar ve evlere servis hizmeti kapatılmıştı.

 

Yeni Zelanda Koronavirüs

 

Şuan için Yeni Zelanda’da sosyal mesafe kuralı ve ev karantinası devam ediyor. Ancak hafta içiyle beraber bazı iş yerleri ve restoranlar (evlere paket servis yapma şartıyla) açıldı. Yeni Zelanda’da uygulanan sert yasağın yavaş yavaş kaldırılıp hayatın normale dönmesi için çalışılmaya başlanmış durumda.