Teknolojideki destekçiniz

İntel Celeron ve Pentium işlemciler

0 1.310

Geçmişten günümüze kadar bilgisayarlarda en çok tercih edilen işlemci markası İntel olmuştur. Şuan dizüstü ve masaüstü için en popüler işlemci donanımları İntel’in “i” serisi işlemcileri olsa da geçmiş zamanda bu durum farklıydı. Eskiden, gerek masaüstü bilgisayarlarda gerekse dizüstü bilgisayarlarda en çok tercih edilen işlemci İntel Pentium ile İntel Celeron işlemcileri idi.

 

Bu sebepten dolayı bilgisayar donanımlarını karşılaştırmaya bir hayli meraklı olan kullanıcılar başta olmak üzere birçok kişi Celeron ve Pentium arasındaki farkları merak etmiş ve bu konuda araştırma yapmaya başlamıştır. Aslında Celeron ve Pentium işlemciler aynı teknolojiyle geliştirilmiş işlemcilerdir diyebiliriz. Celeron ve Pentium işlemciler arasındaki farkı merak edenler için kısa bir özetle Celeron işlemcilerin Pentium işlemcilere alternatif olduğunu ve Pentium işlemcilere göre daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

 

Bu iki işlemcinin her ne kadar geçmişi çok uzun yıllara dayansa da geliştirilmeye devam eden ve bazı cihazlarda kullanılan işlemciler olduğunu belirtmekte fayda var. Tabi ilk Celeron ve Pentium işlemcileriyle şimdiki Celeron ve Pentium işlemciler arasında dağlar kadar fark var. O ayrı bir konu. Tüm bu sebepler dolayı günümüzde kullanılan İntel i3, i5, i7, i9 işlemciler dışında Celeron ve Pentium işlemciler hakkında yayın yapmak istedik.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

 

 

 

İntel ile AMD işlemcileri arasındaki farklar

 

İsterseniz aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla İntel’in kendi sitesinden Celeron ve Pentium işlemci modellerini inceleyebilirsiniz.

 

 

 

İNTEL CELERON

 

 

İntel Celeron işlemciler, en iyi performansa ihtiyaç duyulmadığı takdirde Pentium 2, Pentium 3 ve Pentium 4 mikroişlemcilere göre bütçe dostu, ekonomik bir alternatif olarak üretilmiştir. Celeron işlemciler, dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılabilen ve özellikle masaüstü bilgisayarlarda üstün performans gösteren işlemciye ihtiyaç duymayan ekonomik işlemci donanımıdır diyebiliriz. Celeron işlemciler daha pahalı olan Pentium model işlemcilerle aynı çekirdeğe dayanıyor. Ancak genellikle L2 ön belleği ve veri yolu hızı gibi özellikleri daha düşük seviyelerde seyrediyor.

 

İNTEL PENTİUM

 

 

Pentium işlemci donanımları, mikroişlemci ailesi tarafından İntel’in 1993 yılı içerisinde İntel 8084 modelinin yerini almak üzere geliştirilen bir işlemci donanımıdır. Bu donanımda tek bir yongada iki işlemci ve yaklaşık olarak 3.3 milyon transistör kullanılmıştır. CISC yani karmaşık komut seti bilgisayar mimarisi kullanılarak, temel özelliklerinde 32 bit adres veri yolu, 64 bit veri yolu, 8 KB hafızaya sahip iki ön belleğe sahip olundu. Pentium işlemciler, 60 MHz ile 200 MHz arasında değişen işlemci hızlarına sahipti. Bu özellikleri sayesinde İntel, kişisel bilgisayarlarda en çok tercih edilen işlemci markası olmayı başarmıştı.

 

CELERON İLE PENTİUM KARŞILAŞTIRMASI

 

İntel Celeron ile İntel Pentium işlemciler arasındaki fark, üretime bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Aşağıdaki tablo görselinde Celeron işlemci ile Pentium işlemci arasındaki farkları görebilirsiniz.