Teknolojideki destekçiniz

İntel ile AMD işlemcileri arasındaki farklar

0 2.599

Bilgisayar donanımlarında en önemli parçalardan biri olan işlemci donanımı konusunda teknoloji piyasasında en çok İntel ve AMD markaları konuşuluyor. Yeni nesil uygulamalar ve özellikle 3D video oyunları oldukça yüksek performans gösteren donanımlara ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple ekran kartı ve işlemciler konusunda her geçen yıl bir öncekine göre çok daha üstün performans gösteren modeller geliştirilmektedir.

Bu yayında işlemci konusunda birçok kişinin merak ettiği konuyu detaylı bir şekilde ele alacağız. İntel ve AMD işlemcilerinin arasındaki farklara değineceğiz. Bu konu, özellikle oyuncular başta olmak üzere bilgisayarla haşır neşir olan birçok kişi tarafından oldukça merak edilen bir konudur. AMD işlemciyle İntel arasındaki farkı performans ve fiyat/performans açısından ele alarak sistem toplamak isteyen ve işlemci konusunda kararsız kalan arkadaşlara yardım etmeye çalışacağız.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

 

 

 

İntel ve AMD farkı eskiden çok fazla konuşulan bir konu değildi. Ancak yıllar 2017 tarihini gösterince İntel ile AMD arasındaki fark kapanmaya başlamış ve birçok bilir kişi, teknoloji sitesi ve inceleme yapan kişiler tarafından İntel AMD işlemci karşılaştırması yapılmaya başlanmıştır. İntel ve AMD işlemcilerin doğru bir şekilde karşılaştırılabilmesi için öncelikle eski işlemci modelleriyle günümüz teknolojisinin ihtiyaçlarını karşılayacak olan yeni modellerin kafaya kafaya karşılaştırılması bizler için doğru sonucu verecektir. Aynı zamanda AMD markasının İntel’e rakip olmasını sağlayan yeni nesil işlemcilerinin iyi okunması ve özellikle yeni nesil İntel ve AMD işlemcilerinin karşılaştırılması gerekmektedir.

 

Bilindiği üzere bilgisayarlarda İntel markası, işlemci konusunda en çok tercih edilen ve en iyi performansı gösteren marka olma başarısını sürdürüyor. Bu konuda İntel’e en yakın izlenime sahip AMD markası seyrediyor. 2017 yılından sonra AMD işlemcilerinin İntel’e göre çeşitli alanlarda üstün geldiği gözleniyor. Geçmişten bugüne kadar en iyisi olmayı başaran İntel işlemcileri ilk kez bir rakip marka karşısında çeşitli alanlarda yenilgiye uğruyor.

 

PERFORMANS AÇISINDAN İNTEL İLE AMD İŞLEMCİLERİ ARASINDAKİ FARKLAR

 

İntel ile AMD arasındaki farklar

 

İntel ve AMD işlemcilerini karşılaştırma konusunda en çok merak edilen şey, bu iki işlemci arasındaki performans farkıdır. Yıllar 2016’yı gösterene kadar İntel işlemcileriyle AMD işlemcileri arasında ciddi bir performans farkının olduğunu ve bu konuda İntel’in açık ara önde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak 2017 yılına gelindiğinde işler farklılaşıyor. AMD aradaki farkı kapatmaya başlıyor.

 

Öncelikle İntel ve AMD işlemcileri arasındaki performans farkı konusunda şu konunda da bir netliğe kavuşalım. Ofis programlarının çalıştırılması, çeşitli yazılımların çalıştırılması, internette gezinme sırasında işlemcilerin sergilediği performans, video izleme ve benzeri işlemlerde İntel ile AMD işlemcileri arasında herhangi bir fark yoktur. Ancak daha zorlu iş yükleri çalıştırıldığında aradaki farklılıklar ortaya çıkmaya başlıyor.

 

Zorlu iş yüklerine sahip uygulamaların çalıştırılması konusunda Ryzen 7 3700X, Core i7-8700K ve Core i7-9700K modelleri arasında belirsizlik durumu yaşanıyor. Kimi uygulamalarda AMD işlemcisi daha iyi performans sergiliyorken kimi uygulamalarda da İntel işlemcileri daha üstün performans sergiliyor. Performans açısından işlemciler arasında belirsizlik durumu söz konusu olsa da AMD işlemcilerinin ısınma konusunda daha iyi olduğunu ve İnel’e göre daha az ısındığını belirtebiliriz. Ancak AMD Ryzen 9 3900X ile İntel i9-9900K arasındaki performans farkına bakıldığında AMD’nin %25 daha üstün performans sergilediğini söyleyebiliriz.

 

İntel işlemcileriyle AMD işlemcilerini oyun konusunda karşılaştıracak olursak bu sefer İntel işlemcilerinin daha iyi performans gösterdiğini net bir şekilde söyleyebiliriz. Oyunlardaki bu performans farklılığının temel sebebiyse her iki işlemcinin mimari açıdan farklı olmasına bağlıdır. İlerleyen zamanlarda bu durumun değişeceğini biliyor olsak da AMD işlemcilerinin İntel işlemcilere göre daha fazla çekirdeğe sahip olması ve oyunlarda 4 yada 6’dan daha az çekirdek kullanımı, AMD işlemcilerinin oyunlardaki performansını kötüleştiriyor. İntel,verimli çalışan işlemci mimarisine sahipken AMD, daha fazla çekirdeğe sahip işlemciler geliştiriyor. Bu durum sonucunda yüksek performanslı bir oyunu çalıştıran AMD işlemcisinin çekirdekleri boş kalabiliyor. Tabi durumun şimdilik böyle olduğundan değiştiğinden bahsetmiştik. Örneğin Ryzen 3000 işlemcilerde L3 önbellek boyutunun iki katına çıkarılması,yüksek saat hızlarıyla birleştiğinde AMD’nin oyunlardaki açığını kapatıyor.

 

FİYAT/PERFORMANS AÇISINDAN İNTEL İLE AMD İŞLEMCİLERİ ARASINDAKİ FARKLAR

 

İntel ile AMD arasındaki farklar

 

İntel ile AMD işlemcilerini fiyat/performans açısından karşılaştırırsak yada sadece fiyat açısından karşılaştırırsak, AMD işlemcilerinin çok daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz. Her iki nesilden sonra İntel işlemcilerinin yeni bir anakarta ihtiyaç duyması ve donanım içerisinde iyi bir soğutucunun bulunmaması yada soğutucunun hiç bulundurulmaması durumu, kullanıcılara ek masraf çıkarmakla beraber işlemcilerin AMD işlemcilere göre daha pahalı olması AMD markasını daha cazip kılmaktadır. Oyun oynarken en üst grafik düzeylerinde en iyi görsel performansı sunan İntel, fiyat ve fiyat/performans açısından yeni sistem toplamak isteyen kişileri bir hayli üzüyor.

 

Özellikle overclock işlemiyle performans artışı isteyen kullanıcılar İntel işlemcisini tercih ediyor. İntel işlemcilerinde overclock işlemi sonucunda performans artışı yaşanıyor yaşanmasına ama ek olarak soğutucu donanımına ihtiyaç duyuluyor. Buda yeni bir soğutucu masrafı oluşturuyor. Her ne kadar oyunlarda İntel daha iyi performans gösterse de çok iş parçacığı kullanan uygulamalar konusunda AMD öne geçiyor. Aynı zamanda genel anlamda İntel markalı işlemcilerin daha pahalı olması ve tüm bu farklı durumlara göre değerlendirme yapıldığında AMD işlemcilerinin daha iyi fiyat/performans gösterdiğini aynı zamanda daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.