Teknolojideki destekçiniz

Kendi sitenin mimarı ol,WordPress

1.688

Kendi Web Siteni Oluştur

 

Günümüzde internette sürekli zaman geçiren insanların en büyük tutkularından biri web sitesi açıp kendisini özgürce ifade etmek ve bu site aracılığıyla para kazanmaktır. Sitenizi e-ticaret, blog, haber platformu gibi konular altında oluşturabilirsiniz. Blog oluşturarak sitenizi ziyaret eden kullanıcı sayısıyla doğru orantılı olacak şekilde artan gelir kaynağı yaratabilirsiniz. E-ticaret gibi alışveriş siteleri oluşturarak ürün satabilir, bu sayede para kazanabilirsiniz.

 

Kendi sitenin mimari ol,WordPress

 

Kodlama ile site oluşturmak mı ? Yoksa platform ile site oluşturmak mı ?

 

Site kurmayı düşünenler için bazı şeyler kafalarında soru işareti olarak kalabilir. Bunlardan biri de siteyi kendin tasarlamak mı, yoksa platform üzerinden tasarlamak mı daha verimlidir ?

 

           Öncelikle şunu söyleyelim; bir sitenin kodlarını yazmak, baştan aşağıya sizin dikkatinizi vermeniz gereken bir iştir. Yani bir blog veya alışveriş sitesi açmak istiyorsanız, bu amaçlardan önce müşterilere göstermeniz gereken her şeyi sizin yapmanız gerekmektedir. Bununla birlikte hatasız olmalı ve kodda açık olmamalıdır. Bu açık, insanların hatanızı bulup kendi yararına göre düzenleyebileceği ya da güvenliğinizi tehdit eden açıklar olabilir. Ancak bir platform üzerinden kurmak, sadece istediğiniz tasarımı siteye yönlendirdiğiniz ve kodların, tamamının o platform sayesinde yapıldığı bir ortamdır. Kendi kodlarınız ile yapmanız size daha az maliyete sebep olacaktır. Ancak tam anlamıyla profesyonel olmayan kişilerin bu işe kendi başlarına kalkışmamasını öneriyoruz. Diğer yandan platform üzerinden yapacağınız bir sitenin tabii ki ekstra bir maliyeti olacaktır. Ama sadece tasarımını belirleyip arka plandaki diğer işlerle uğraşmanız gerekmeyecektir.

 

               Özetle kendi sitenizi kodlamanız ucuz maliyet ve çok fazla iş yükü gerektirir. Platform ile yapmak ise biraz daha fazla maliyet ve daha az iş yükü gerektirir. Bu yazımızda ise platformlar arasında ün yapmış olan “WordPress” üzerinden site yapmanın yararlarını ve zararlarını anlatacağız.

 

Kendi sitenin mimari ol,WordPress

 

         WordPress ile kendi siteni oluştur

 

WordPress, kendi sitenizi oluşturabileceğiniz açık kaynaklı (open source) bir platformdur. Peki açık kaynaklı ne demektir? Açık kaynak, tüm insanlara kaynak kodların açılıp gerektiğinde kullanıcılar tarafından geliştirilmesi anlamına gelir. Peki WordPress açık kaynaklı ise bu bize ne sağlar? Sitenizin kodlamasını bu platforma bıraktığınız gibi, istediğiniz zaman da o kodları değiştirip daha özgün ve istediğiniz bir şekilde site tasarlayabilirsiniz ! Örneğin sitenin sağ alt kısmına bir buton eklediniz ve sadece küçük bir sağa veya sola kaydırma hareketi yapmak istiyorsunuz. WordPress sizin için butonu ekleme kodlarını kendi yazar ve siz de o koordinatları değiştirerek istediğiniz yere butonu entegre edebiliyorsunuz.

 

         WordPress açık kaynaklı olmasına rağmen bazı kısıtlamalar getirilmiştir. Dolayısıyla her kodun üstünde istediğiniz şekilde bazen değişiklik yapamayabilirsiniz. Aslında bu kötü bir özellik gibi görünebilir ancak burada kastedilen kısıtlama kodun akışını tamamen bırakmamaktır. Çünkü kod tamamen size bırakılırsa yazının başında belirttiğimiz gibi sitenizi kendi yazdığınız kodlardan oluşturmaktan hiçbir farkı kalmayacaktır. Yani bu kısıtlamalar sizin aleyhinize değil lehinize bir özelliktir.

 

Kendi sitenin mimari ol,WordPress

 

         WordPress tema bakımından zengin bir platformdur. Oluşturacağınız sitenin özelliklerine, arka planına, tasarımına göre birçok farklı alternatif sağlamaktadır. Bu temalar hem başka kullanıcılar tarafından ücretli bir şekilde hem de WordPress geliştiricileri tarafından ücretsiz şekilde bulunabilir. Sitenize göre uygun bir tema bulma şansınız oldukça yüksektir.

 

        WordPress sadece kendi içinde değil, entegre edilen birçok eklentiyle birlikte kullanılabilir. Bu da WordPress kullanıcılarının işini oldukça kolaylaştırır. Bu eklentiler SEO eklentisi, müşteriler için Login eklentisi, Mail eklentisi şeklinde birçok konuda olabilir. Şu anda yaklaşık 40.000 farklı eklenti WordPress’te mevcuttur. Bu eklentiler kullanıcını ihtiyacına göre şekillendirilip kullanılabilir.

 

         WordPress, internette birçok kaynak ve videosu bulunan bir platformdur. Bir sorunla ilgili karşınıza yüzlerce cevap sunulabilir. Bu sayede problemler çok çabuk şekilde çözülebilir ve kullanıma devam edilir. Ayrıca bahsettiğimiz gibi kapalı bir kullanım yerine isteğe göre şekillendirilebilmesi WordPress’i daha popüler ve cazip bir platform haline getirmiştir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.