1. Ana Sayfa
  2. Oyunlar
  3. Valorant inceleme: Çevrimiçi oyun dünyasında yeni bir kanser hücresi !

Valorant inceleme: Çevrimiçi oyun dünyasında yeni bir kanser hücresi !

featured

Çevrim içi oyunlarda devrim yapan Riot Games, FPS tarzındaki video oyunlara da el atarak Valorant‘ı yakın bir zamanda yayımladı. FPS tarzındaki oyunlara farklı bir soluk getiren Valorant, arayüzü ve oynanışıyla bazı oyunculara Counter Strike Global Offensive oyununu anımsatabilir. Ancak Riot Games‘e ait League of Legends oyunundan bazı izler Valorant oyununda da bulunuyor.

Riot Games, ücretsiz FPS oyunu Valorant‘da yine kendi tarzını yansıtmış. Oyun içerisinde her bir takım arkadaşınız birbirinden farklı karakter seçimi yaparak yine birbirinden farklı yeteneklere sahip oluyor. Ayrıca her bir karakter 4 temel yeteneğe ve bir nihai yeteneğe sahip oluyor. Temel dört yetenek kullanılarak çatışmada avantaj sağlanırken nihai yetenek ile savaş kazanılabiliyor. Oyundaki nihai yetenek, temel yeteneklere göre güçlü ve daha az kullanılabilecek şekilde ayarlanmış. Zaten bu yetenek kullanma ve birbirinden tamamen farklı karakter seçimi yapma olaylarına League of Legends oynayanlar aşinadır.

Valorant

Aynı zamanda Valorant‘da da League of Legends oyuncularının görmeye alışık olduğu grafik tasarımı bulunuyor. Bu grafikler sayesinde Valorant oyununun birçok cihazda akıcı bir şekilde oynanabileceğini söyleyebiliriz. Sistem gereksinimi bakımından League of Legends oyununda istenenlerin bir tık daha fazlası istense de neredeyse tüm oyuncular için akıcı bir şekilde oynanabileceğini söyleyebiliriz. Eğer Valorant oyununu bilgisayarına yüklemek isteyenler varsa ve Valorant oyununun sistem gereksinimlerini merak ediyorlarsa hemen aşağıda öğrenebilirler.

 

VALORANT SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

  • İşletim sistemi: Windows 7, Windows 8, Windows 10
  • Sistem türü: 64 Bit
  •  Ekran kartı: Nvidia GeForce GT730, AMD Radeon R5 240 veya eşdeğerleri
  •  Bellek: 4 GB
  • Depolama alanı: 8 GB

 

Genel anlamda oyunun yapısından bahsettik. Oyunun oynanışından bahsetmek gerekirse son derece başarılı olduğu söylenebilir. Mekanik, çevre ve dokusuyla FPS tarzındaki oyunlardan tamamen farklı ve eşsiz atmosfere sahip bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Ek olarak Riot Games‘in kendine ait tarzının oyuna yansıtılması oldukça hoş olmuş. Basma kalıp bir oyun üretmek yerine League of Legends’da görmeye alışık olduğumuz, tamamen değişime ve gelişime açık bir Valorant‘un bizi beklediğini şimdiden söyleyebiliriz.

Oynanış açısında klasik FPS oyunlarında olan senaryo, Valorant oyununda da bulunuyor. İlk takım, haritanın A yada B olarak işaretlenen noktalarına giderek bombayı (Spike’ı) kurmayı çalışıyor. Diğer takımda onlara engel olmaya çalışıyor. Ancak farklı karakterlerin ve yetenek havuzunun oyuna dahil edilmesi sonuncunda farklı bir oyun atmosferi oluşuyor. Uzun sözün kısası Valorant oyunu başarılı ve en azından denenmeye değer bir oyundur.

Oyunun “öde ve kazan” mantığına yada oyuncu yeteneğine dayalı olduğunu merak edenler varsa oyunun “öde ve kazan” mantığına sahip olmadığını şimdiden belirtelim. Yani oyuna para yatıran oyuncular sizden daha avantajlı durumda olmayacaklar. Ücret ödenerek oyun içerisinde ek özellikler yerine daha hoş görünüme sahip çeşitli kostümlere sahip olunacak. Zaten daha öncesinde de dediğimiz gibi League of Legends oyuncuları Valorant‘u oynamaya karar verirlerse öde ve kazan mantığına sahip olmayacağını biliyorlardır.

Yorum Yap

Yorum Yap