Teknolojideki destekçiniz

Uygun fiyatlı akıllı telefon: TCL 10L incelemesi

0 1.395
73%
Oldukça iyi

Uygun fiyatlı telefon

Akıllı telefon piyasasında yeni olan TCL, 10L model telefonuyla uygun fiyatlı telefonlar arasında gayet başarılı.

  • Performans
  • Kamera
  • Tasarım
  • Pil

TCL 10L inceleme yayını yavaş yavaş teknoloji ve haber sitelerinde yerini alıyor. Bir süredir birbirinden farklı markalar için telefon geliştiren TCL markası, artık kendine has tarzıyla tasarladığı cihazlarla akıllı telefon piyasasına giriş yapıyor. İlk olarak piyasaya TCL Pixel ile giriş yapan şirket, sonrasında bütçe dostu TCL 10L model akıllı telefonuyla piyasadaki rekabette bende varım diyor.

Eskiden 3000 TL fiyat etiketiyle lüks olarak görülen iPhone modellerinden bahsedilirken artık 2000-3000 TL fiyat etiketleri arasında giriş ve orta seviye akıllı telefonlar hakkında konuşabiliyoruz. Bu fiyat etiketi arasında en uygun akıllı telefonlardan bir tanesi de TCL 10L modeli oluyor.

 

TCL 10L İnceleme

tcl 10l

Uygun fiyatlı akıllı telefon ürünü olarak gösterilen TCL 10L‘un arka kısmı parlak ve plastik bir yüzeyden oluşuyor. Aynı zamanda telefonun tasarımı detaylı bir şekilde incelendiğinde toza ve suya karşı dayanıklı olmadığını rahatlıkla belirtebiliriz. Yine telefonun arka kısmında bulunan kamera dizilimi sayesinde diğer tüm telefon markalarından sıyrılan TCL, kendine has tarzını yansıtmış. Ancak cihazın arka kasasında parmak izlerinin kaldığını şimdiden belirtmekte fayda var. Kısacası telefonun tasarımı “ben uygun fiyatlı bir telefonum, çok fazla abartı bekleme” diyor.

tcl 10l

Cihazın üst kısmında 3.5 mm kulaklık girişi bulunuyor. Sol kısımda ise microSD ve nano SIM girişlerine yer verilmiş. Alt kısımda olmazsa olmazımız USB-C girişiyle birlikte bu girişin hemen sağında ve solunda hoparlör ızgaraları yerleştirilmiş. Ancak ses çıkışı bu ızgaraların bir tanesinden gerçekleşmektedir. Diğer ızgaranın sadece gösteriş için bulundurulduğunu söyleyebiliriz. Cihazın parmak okuyucu sensörüyse yine arka panelde, kare şeklinde kameraların hemen altında bulunduruluyor.

 

TCL 10L İnceleme – Teknik özellikleri

TCL 10L incelemesi için en önemli kısım teknik özelliklerinde yer alıyor. Çünkü akıllı telefon piyasasında güncel verilere göre bu fiyat aralığında böyle bir cihaz, oldukça iyi özelliklerle satışa çıkarılıyor. Cihaz, 6.53 inç, 1080×2340 Full HD çözünürlüğe, 60 Hz yenilenme hızındaki IPS LCD ekranı ve 395 ppi piksel yoğunluğuna sahip bir şekilde kullanıcılarına ekran değerleri sağlıyor.

4000 mAh kapasiteli bataryayla günlük kullanımı kolaylıkla karşılayabilen TCL 10L, USB Type-C girişi bulunduruyor. Cihazın hızlı şarj özelliğinin var olmaması biraz hayal kırıklığına uğratıyor. Telefon gücünü Qualcomm Snapdragon 665 işlemcisinden alıyor. Bu işlemci,  hem verimlilik açısından hemde performans açısından oldukça iyi bir donanımdır. Bu yüzden 10L modeli, kullanıcısını performans yönünden üzmeyecek bir telefondur. İşlemcinin yanında 6 GB RAM belleğinin var olması, rakibi olarak görülen akıllı telefonlarda pekte görmeye alışık olmadığımız özelliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Depolama alanında 64 GB kapasite kullanıcılara sunulurken bu kapasite SD kart desteğiyle 256 GB’a kadar yükseltilebiliyor.

[ Qualcomm Snapdragon 665 işlemcisi hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın ]

Kamera kısmında kullanıcıları yine oldukça memnun edecek özellikler barındırılıyor. Cihazın arka kameraları 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP olarak sıralanırken bu kameralarda F1.8, F2.2, F2.4, F2.4 diyafram açıklıkları bulunduruluyor. Aynı zamanda bu kameralarla 720p (240 fps), 1080p (120 fps-30 fps), 4K (30 fps) video kaydı alınabiliyor. Ön kamera kısmındaysa 16 MP çözünürlüğe sahip, 1080p (30 fps) video kaydı alabilen teknik özellikler sunuluyor.

Yazılımsal özelliklerine baktığımızda cihaz, Android 10 işletim sistemiyle geliyor.

 

Fiyat bilgisi

Cihazın fiyatı Mayıs ayından 3000 TL’den başlayarak hızlı bir şekilde ortalama 2400 TL’ye kadar geriledi. En düşük 2150 TL fiyatı gören 10L modeli, güncel verilere göre ortalama 2400 TL fiyat ile teknoloji mağazalarında ve e-ticaret sitelerinde satılıyor.

Detaylı bilgi al