Teknolojideki destekçiniz

Film Önerisi (#Alive)

Karantina günlerini anımsatacak türden bir film önerisi…Hatırlayıp gerilmek ister misiniz?

 

Güzel bir sabaha uyanan Joon Woo her zamanki gibi bilgisayarında oyun oynarken atıştırmalık yemektedir. Oyuncu arkadaşlarının aniden haberleri açın uyarısıyla meraklanır ve televizyon karşısına geçer. Dışarıya çıkmayın uyarısı yapan haber spikerlerine anlam verememektedir. Pencereden sokağa bakar ve oradan oraya koşuşturan insanları anlamaya çalışır. O sırada “anne” diye bağıran liseli bir kızın annesine sarıldıktan sonra boynunu ısırması sonucu dehşete düşer. Penceresini anında kapatır ve oturduğu yerden kalkmaz. Sürekli haberleri izler ve ailesine ulaşmaya çalışır. İşler kötüleştikçe daha çok gerilir ve drone kullanarak kamerasıyla etrafta insan kaldı mı diye göz gezdirmeye karar verir. Evinin çevresini zombilerin kapladığını görür korkuyla kapının sağlamlığını arttırır, pencerelerini bantla kapatır. Evde kalan bir miktar yemeğini de gün gün gruplar. Evde kalma süreci arttıkça bilgisayardan, telefondan, her şeyden sıkılmaya başlar. Yardım çağrısı için uğraşır ama zombiler çevredeyken dışarı çıkması mümkün olmaz. Yemeği biter, ailesine ulaşamaz ve artık bu olaydan bunalmıştır. Her şey üst üste gelmişken ona umut olacak komşusu Yoo Bin’i fark eder. Hissettiği yalnızlıktan kurtulacağı için oldukça mutlu olur. Yoo Bin oldukça cesaretli ve zekiyken kendisini onun yanında aptal hisseder. Onunla birlikte kurtulmaya çalışmak için elinden geleni yapar.

#Alive tek mekanda geçen bir zombi istilası filmi. Sıradan zombi olaylarına karşı, günümüze uyum sağlayıp, zombilerle mücadale konusu marjinal bir şekilde işlenmiş. Park Shin Hye’nin çok iyi bir oyuncu olması, karakterlerin birbirini tamamlaması gibi güzel detaylarla kendini izlettiriyor. İzlerken güldüğümüz, gerildiğimiz hatta karakterlerle “Oraya gitme, sakın o suyu içme” şeklinde konuştuğumuz bir film. Aynı zamanda Joon Woo karakteri ile empati kurmamak imkansız. Çünkü üstünden çok geçmemiş olan karantina günlerimizi 2 kat haliyle yaşıyor. O sıkılırken ben de bunları yaşadım diye teselli edesiniz geliyor. Gece izleyip, biraz gerilmek için güzel bir film olduğunu düşünüyoruz! 🙂

 

#Alive hakkında

II Cho’nun yönetmenliğini üstlendiği film, Matt Naylor’un Alone senaryosuna dayanıyor. 24 Haziran’da Güney Kore’de gösterime girmiş, 8 Eylül’de Netflix’e yüklenmiştir. 1 saat 39 dakika süren filmin başrollerinde Güney Kore’de birçok dizide yer alan, ismini dünyaya tanıtabilmiş Park Shin Hye ve Burning’den tanıdığımız Yoo Ah In bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.