Teknolojideki destekçiniz

Samsung’un tarihi gelişimi

0 1.584

Bugün teknoloji tarihine yön vermiş ve teknoloji dünyasında da çok önemli bir yere sahip olan firmadan yani Samsung’dan bahsedeceğiz. Dünya devi Samsung’un tarihi nasıldır ? Samsung’un tarihi geçmişi nasıl bir hareketliliğe sahiptir ? Samsung, diğer asyalı büyük şirketler gibi olaya çok alakasız bir yerden başlamıştır. İlginç bir hikayeye sahip olan Samsung, büyük savaş ve davalarıyla birçok kez gündeme oturmuştur.

 

Samsung’un tarihi – Samsung Doğuyor

Samsung'un tarihi

Samsung firması 1 Mart 1938 tarihinde Lee Byung-chul tarafından kurulmuş ve kendisi tarafından çok uzun yıllar boyunca yönetilmiştir. Günümüzdeki değeriyle yaklaşık 1200 dolar gibi bir meblayla kurulmuştur. Başlangıçta sadece 40 çalışana sahip olan Samsung firması en başta kuru gıda toptancılığı yapmaktaydı. Kurutulmuş meyve, sebze ve et gibi gıda ürünlerini marketlere, pazarlara, bakkallara satan bir toptancılık yapıyordu.

[Akıllı telefonların özelliklerinden anlamıyor musun ? Buraya tıklayarak bu konuda kendini geliştirebilirsin.]

 

Samsung’un Gelişimi

Samsung'un tarihi

İlerleyen zamanlarda şirket çok hızlı bir şekilde büyümeye başlıyor fakat 2. Dünya savaşı başlayınca Samsung’un da ilerlemesinde hız kesiliyor. 2. Dünya Savaşı bittikten sonra 1947 yılında Lee Byung-chull, şirketin merkezini Kore’nin başkentine taşıyor. Tam işler tekrar ilerleyecek derken bu sefer de Kore Savaşı başlıyor. Kore Savaşı yıllarında da firmanın işleri yine büyük ölçüde aksıyor. Tesislerin bir kısmı uzun süre kapalı kalıyor veya bazı tesisler yıkıma uğruyor. Savaş sonrası dönemde de Samsung firması tekrar gelişmeye ve büyümeye başlıyor. Kore Savaşı’ndan sonra merkezini bir kez daha değiştiren Samsung bu sefer de şeker fabrikası kuruyor ve şeker üretmeye başlıyor. Şeker fabrikasının yanında bir de tekstil pazarına da girmeye başlayan Samsung pamuklu kumaş üretmeye başlıyor.

1960’lı yıllarda ise firma farklı bir aşamaya geçiyor. Samsung firması 1960’lı yıllarda elektronik endüstrisinde kaymaya başlıyor. Bu dönemde özellikle Japon bir firmadan da teknolojik yardımlar alan Samsung şirketi ucuz ve basit elektronik cihazlar üretmeye başlıyor. 1970 yılına gelindiğinde ise ucuz televizyon, mikrodalga fırın gibi cihazlar üreterek dünyaya adını iyice duyuruyor.  Lakin 1970’li yıllarda Samsung ve kalite kelimeleri yan yana gelmiyordu. Sürümden kazanarak sırf satsın diye eski tip televizyon gibi cihazları üreten şirket iyi gidiyordu fakat o zamanlar Samsung’a kaliteli gözüyle bakılmıyordu.

 

Samsung ve Kalite

Samsung'un tarihi

1980’li yıllarda Samsung işlerini daha da fazla genişletme kararı alıyor. Telekomünikasyon sektörüne girmeye başlayan Samsung’un henüz cep telefonlarıyla ilgili bir çalışması yoktu. İlk dönemlerde genellikle telefon şebekeleri için alt yapı sistemleri üretmeye başlayan Samsung firması başka firmaların telefonları için de alt parçalar üretmeye başlamıştır. Aynı dönemde Samsung kendi ankesörlü telefonlarını da üretmeye başlıyor. Samsung bir taraftan ankesörlü telefonlar üretirken ilerleyen zamanlarda araç telefonları ve ardından da fotokopi makinesi üretmeye başlamıştır. Asya pazarında ciddi bir yer edinen Samsung 1980’li yılların ortalarında çok uluslu bir şirket haline gelmiştir. Amerika, Portekiz, Almanya, İngiltere, Japonya gibi birçok ülkede şubeler kurmaya başlamıştır.

1987 yılında ise şirketin kurucusu ve en uzun dönem onu yöneten kişi olan Lee Byung-chull ölüyor. Lee Byung-chull öldükte sonra Samsung yeni bir organizasyona giriyor ve 4 temel ana bölgeye ayrılıyor. Mekanik, elektronik, inşaat ve gıda sektörüne bölünerek işlerini daha da arttırıyor. 1990’lı yıllarda ise firma gerçekten teknolojiyle alakalı hemen hemen her kolda faaliyet gösterir hale geliyor. 1990 yılında artık Samsung tüm dünyaya yaılmış ve bilinen bir çok uluslu şirket haline geliyor. Sadece elektronik ürünleriyle değil aynı zaman da mühendislik çalışmalarıyla da adından oldukça söz ettirmiştir. Dünya çapında bilinen birçok ünlü gökdelen ve binanın altında Samsung’un bir imzası bulunmaktadır. Günümüzde dünyanın en yüksek gökdeleni olarak kabul edilen Burc Halife’nin mimarı da Samsung firmasıdır.

[ Samsung Galaxy S20 hakkında neler biliyorsunuz ? Birde burada yazılanları okuyun. ]

 

Samsung’un tarihi – 2000 Yılı Sonrası Samsung

2005 yılına gelindiğinde ise Samsung, dünyanın en büyük panel üreticilerinden biri haline gelmiştir. Bir telefon veya televizyon almak istediğimizde markası ne olursa olsun o cihazın paneli çok büyük ihtimalle Samsung’dur. Samsung aslında 1990 yıllarından itibaren cep telefonu üretmeye başlamıştı fakat pazarda söz sahibi olması 2000’li yıllarda olmuştur. İlk başlarda cep telefonunun tartışmasız en büyük lideri Nokia’nın gerisinde kalan Samsung 2000’li yılların sonuna doğru Nokia’nın hisselerinin düşmesiyle birlikte etkili bir şirket olmaya başlıyor. Samsung ilk başlarda kendi işletim sistemini geliştirmek istiyordu fakat bu dönemde Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemi dünyada standart haline geldiği için pek ilerleyememiştir. Android’in çok genel bir ekosistem oluşturacağını tahmin eden Samsung firması akıllı telefonlarında Android işletim sistemini kullanmaya başlıyor. Samsung bir taraftan Android işletim sisteminin mobil dünyada ciddi anlamda yayılmasını sağlarken bu sayede kendi telefon satışlarını da büyük ölçüde arttırmıştır. 2010-2012 civarında Nokia’nın önüne geçerek yeni rakibi Apple’ın yanına yaklaşıyor. 2012 yılında ise Apple’ı da gerisinde bırakarak dünyanın bir numaralı telefon üreticisi olmayı başaran Samsung günümüzde de halen dünyanın en çok telefon satan şirketidir.

Samsung firması geleceği çok iyi okuyan ve yatırımları doğru zamanda doğru yönde kullanabilen bir şirkettir. Bir şirket batacak mı çıkacak mı doğru zamanda bunu öngörerek buna göre hareket ediyor. Telefon, tablet, bilgisayar gibi birçok cihazı zamanında geliştirmiş ve büyük paralar kazanmıştır. Çok basit bir Koreli firma olarak kurulan Samsung şirketi şu an dünyanın teknoloji devlerinden birisidir.

Samsung’un sitesine göz atmak için buraya tıkla

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku