Teknolojideki destekçiniz

Web Sitesi Kurmak İster Misiniz ? Nasıl Web Sitesi Kurulur ?

0 1.175

Web sitesi kurmak, internet sitesi yapmak hatta bu sayede para kazanmak isteyen çok kişi var. Bu yazımızda nasıl web sitesi kurulur, web sitesinden nasıl para kazanılabilir bunlardan bahsedeceğiz. Yazımızın sonunda web sitesi kurmak konusunda bilginiz katlanacak. Hatta pandemi sürecinde size büyük bir gelir fırsatı oluşturmuş bile olabiliriz.

Öncelikle hepinizin aklındaki sorudan başlayalım:

 

Web Sitesi Yapmak İçin Kodlama Şart Mı ?

Sorunun cevabı net değil. İhtiyacınıza göre değişir bu durum. Mesela WordPress ile kodlama bilmeden bir web sitesi yapabilirsiniz. Peki nedir bu WordPress?

WordPress açık kaynak yazılımdır. İhtiyacınıza göre site yapmanıza yarar. Tema ve eklentiler ile amacınıza uygun sitenizi yaparsınız. Bu noktada bir problem karşımıza çıkıyor:

Ücretsiz temalar iyi bir tasarıma sahip değil ve bazı özellikleri paralı kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. Satın almak isterseniz de minimum 50 doları gözden çıkarmanız gerek. Peki ne yapabiliriz?

Bu noktada size önerdiğimiz bir firma mevcut: Vuno Web. Bu firma size ne kazandıracak anlatalım. vunoweb.com sizin için 59 dolar değerindeki seçtiğiniz bir çok temayı sitenize lisanslayacak. Buna ek sizin için en uygun “hosting” yani sitenin yayın yapacağı sunucuyu alacak. Ayrıca hangi alan adını kullanmak istiyorsanız size temin edecek. Yani sizin yapacağınız site kurma ile ilgili tüm teferruatları halledecek. Ek olarak bunu çok makul bir fiyata yapacak.

Size şu müjdeyi de verelim: Webde Destek okurlarına özel indirim uygulanacak. Belirtirseniz daha uygun bir fiyat ile yardımcı olacak Vuno Web ekibi.

Şimdi neler yaptık bir konuşalım. Vuno Web, WordPress kurulumunu, premium tema, hosting ve alan adı (domain) gibi detayları bizim için halletti. Geriye kaldı içerik oluşturmak ve para kazanmak.

Yazıda daha çok bir blog sitesi için anlatım yaptım. Siz başka türde bir site de yapabiliriz. Örneğin satış yapacağınız bir e-Ticaret sitesi veya forum sitesini hazırlayabiliriz. Yardım ve destek almak için vunoweb.com ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Web Site için İçerik Oluşturma ve Kitle Çekme

Sitemiz hazırlandı. Sıra içerik ekleme bölümüne geldi. Eğer vunoweb den hizmet alırsanız onlar yazı girişi vs. anlatımını yapacaktır. Ama kendiniz yaptıysanız sitenizi Youtube videoları veya makaleler yardımı ile detaylı destek alabilirsiniz. Yaşadığınız sorunları yorum olarak yazarsanız biz de cevaplarız.

Kişisel bir blog yaptıysanız sosyal medya da konuşulan haberleri veya olayları paylaşabilirsiniz. Böylelikle sosyal medyadan ziyaretçi gelecektir sitenize. Haber siteniz varsa durum aynı. Biraz gündemi takip etmek size zaten ziyaretçi kazandırır. İlk etapta sosyal medya üzerinde ziyaretçi elde etmek daha kolay olur. Özellikle Facebook ve Twitter size büyük bir kitle kazandırır.

Hatta WordPress sitenizin içeriklerini otomatik paylaşan bir eklenti kurup bu işlemler için bile vakit harcamazsınız.

Önemli olan içeriğinizi okuyabilecek kullanıcıların nerede olduğudur. Buna uyarak planlama yapın. Sosyal medya dışında Google’dan da ziyaretçi gelecektir. Makaleleriniz SEO uyumlu olduğu durumda Google, yüksek başarı sağlayacaktır.

Peki her şey tamam. Sitemizi yaptık. İçerikten kitleye kadar tamam. Sıra para kazanmada !

 

İnternet Sitesinden Nasıl Para Kazanılır

Web sitelerinin en büyük gelir kaynağı Google’dır. Basit bir anlatımla size açıklayayım. Şimdi Google Adsense‘e siteniz ile birlikte başvuru yapıyorsunuz. Google sitenizi yasal olması, telifli içerik olmaması gibi bir kaç noktada inceliyor. Uygun görürse onaylıyor. Sonrasında aldığınız kodu sitenize yerleştirdiğinizde reklam gösterimi başlıyor. Her bir ziyaretçi ve reklam tıklaması için size para ödüyor.

Bunun dışında sitenize firma veya kişiler reklam vermek için ulaşacaktır. İletişim bölümünden size tanıtım yazısı, banner reklam satışı gibi konulardan ulaşıp fiyat alacaktır.

Ek olarak satış ortaklığı şeklinde para kazanabilirsiniz. Mesela siteniz oyun üzerine ise e-pin satışı yaparak para kazanabilirsiniz. Ya da eğitim üzerine ise bir yazarla anlaşıp kitabını siteden pazarlayabilirsiniz.

Geniş bir yazı oldu. Eğer ilginizi çekerse yorum yapın. Eğer talep olursa Adsense onay alma konusunda özel taktikler paylaşabiliriz.