Teknolojideki destekçiniz

Xiaomi çokça satıyor ama para kazanamıyor

0 1.126

 

Akıllı telefon piyasasında Android ve iOS platformları arasında en büyük markalar iPhone ile Samsung olmak üzere ikiye ayrılıyordu. Android platformu içinde her ne kadar farklı farklı markalar olsa da Samsung bu markaların arasında en büyüğüydü. Sonra ki zamanlarda telefon piyasasına hızlı giriş yapan Huawei, Xiaomi ve Oppo markaları telefon raflarında yerini aldı.

Xiaomi, bu markaların arasında çokça telefon satan isimlerden biri olmayı başardı. Ancak bu başarı kar sağlayamadı. Çünkü Xiaomi’nin sattığı telefonlarda yüksek kar oranı bulunmuyordu. Yapılan araştırmalar sonucunda Xiaomi, 2020 yılı içerisinde en çok telefon satışı gerçekleştiren marklardan biri oldu. Hatta 2021 yılı için Xiaomi’nin en çok telefon satışı yapan 3 marka arasında yer alması bekleniyor.

Xiaomi’nin satış oranları her ne kadar yüksek olsa da kar oranı oldukça düşük. Bu yılın geçtiğimiz çeyrek zaman dilimi içerisinde yapılan satışlardan en çok para kazanan markalardan ilk sırayı Apple yerleşirken ikinci sıraya da Huawei yerleşti. Hemen ardından küçük bir farkla Samsung üçüncü sıraya yerleşti. Ardından VIVO markası dördüncü sırayı alırken beşinci sırayı da Oppo markası aldı. Xiaomi ise bu listede yer alamadı.

Xiaomi, tek bir telefonla yüksek kar sağlamak yerine “sürümden kazanmak” fiyat politikasını benimsemiş durumda. Örneğin Xiaomi’nin akıllı telefon modellerinden biri olan Redmi K30 telefon modeli 300 $ fiyat etiketiyle satışa çıkarıldı. Bu cihazın özelliklerine göre diğer rakip markalarla kıyaslandığında 300 $ fiyat etiketine sahip olması imkansızdı. Cihazın içerisinde bulunan tüm donanımlarla beraber üretim maliyeti 284 $ civarındaydı. Ancak Xiaomi, kazanç politikasında “sürümden kazanma” politikasını benimseyerek Redmi K30 modelinden her bir satışta 16 $ kar etti.

Şirketin bu denli düşük kar oranlara sahip olması daha önce defalarca kez tartışmalara yol açmıştı. Çeşitli söylentiler ve tartışmalar sonucunda şirketin bu şekilde devam edemeyeceği ifade edilirken Xiaomi, kazanç politikasından geri adım atmayarak sürümden kazanç sağlamaya devam etti. Şirketin böyle bu şekilde kazanç sağlaması ve bunun ilerleyen zamanlardaki olumsuz etkileri hala tartışma konusuyken Xioami, bu politikayı devam ettirme konusunda ısrarcı.

Sadece akıllı telefon piyasasıyla sınırlı kalmayan Xiaomi, ilerleyen günlerde yukarıdaki kazanç tablosu arasında kendine yer ayırabilecek mi ?

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku