WEBDE DESTEK
Teknoloji destekçiniz.

Bilgisayarın teknik özelliklerini nasıl öğrenirim ?

0 2.641

Bilgisayarınız özelliklerini öğrenmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin bir kısmı bilgisayarınızın özellikleri konusunda temel düzeyde bilgi verirken bazı yöntemler cihazınızın özellikleri hakkında detaylı bilgi verir. Bilgisayarınızın özelliklerini öğrenmek için işletim sisteminizin Windows 10 olması yada herhangi bir Windows sürümü olması fark etmemektedir.

Yeni bir bilgisayar satın almadan önce bilgisayar özelliklerinden anlamanız gerekiyor. Bu konuda bilinçlenmeniz ve şuanda kullandığınız bilgisayarın özelliklerinden anlıyor olmanız gerekiyor. Eğer bilgisayar özelliklerinden anlamıyor ve bu özellikler kısmında geçen bir çok terimin ne olduğunu bilmiyorsanız bilgisayarın teknik özellikleri içinde herhangi bir fikriniz olmayacaktır. Eğer bilgisayar özellikleri ve terimleri hakkında herhangi bir bilginiz yoksa endişelenmeyin. Neredeyse bilinmesi gereken birçok terimi tek bir içerikte anlattık. Bilgisayar özellikleri ve terimleri nedir diye merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bilgisayar özelliklerinden ve terimlerinden anlama

 

Bilgisayarın teknik özelliklerini nasıl öğrenirim ?

Bilgisayarınızın özelliklerini öğrenmek için birden fazla yola başvurabilirsiniz. Bu yolların hemen hemen hepsini aşağıda başlıklar halinde açıkladık. İstediğiniz yöntemi kullanarak cihazınızın özelliklerini öğrenebilirsiniz.

 

DirectX Tanı Aracı

Bilgisayarın teknik özellikleri nasıl öğrenirim

Bu pencereye ulaşmak Windows + R tuş kombinasyonunu kullanarak yada Windows arama kutusuna Çalıştır yazarak küçük çalıştır penceresini açmanız gerekiyor.

Ardından Çalıştır penceresine “dxdiag” yazarak Tamam butonuna tıklamalısınız. Sonrasında karşınıza çıkan pencerede bilgisayarınızın özelliklerini göreceksiniz.

 

Advanced System Care yazılımı ve sistem bilgi verici

Advanced System Care yazılımı Windows işletim sisteminde kullanılan, ücretsiz ve popüler bir yazılımdır. Gereksiz dosyaları ve önbelleği temizleyen, pratik olmayı sağlayan bir yazılımdır. Bu yazılım içerisinden birçok irili ufaklı pratik yazılımlar ve eklentiler bulunmaktadır. Sistem bilgi verici eklentisi de bunlardan biridir.

Bilgisayarınıza Advanced System Care yazılımını kurun. Yazılımı çalıştırdıktan sonra yukarıda Alet Çantası sekmesine gidin. Burada Sistem Bilgi Verici eklentisine tıklayın. Bu eklenti çok kısa bir sürede çalışacaktır. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Bu pencerede bilgisayarınızın özelliklerini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

Doğrudan işletim sisteminizden öğrenin

Windows arama kutusuna cihaz özellikleri yazın. Sizi sistem ayarları sekmesine getirecek olan sekmeye tıklayın. Burada cihazınızın özelliklerini son derece özet bir halde görüntüleyeceksiniz.

cihaz özellikleri

 

En detaylı bilgi için UEFI yazılımına gidin

Bilgisayarınızın teknik özellikleri hakkında daha detaylı bilgi almak için UEFI arayüzüne gidin. UEFI arayüzüne ulaşmak için cihazınızı yeniden başlatmalısınız. Bu yüzden klavyenizden sol shift tuşuna basılı tutarak başlat bölümünde “Yeniden Başlat” kısmına tıklayın. Sonrasında bilgisayarınız kapanacak ve karşınıza mavi bir ekran çıkacaktır.

Bu ekranda Sorun Gider‘e tıklayın. Ardından Gelişmiş seçenekler‘e tıklayın. Sonrasında UEFI Donanım Yazılımı Ayarları seçeneğine tıklayın. Buradan UEFI arayüzüne ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınız özellikleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku