1. Ana Sayfa
  2. Oyunlar
  3. Steam’da ki en iyi ücretsiz oyunlar

Steam’da ki en iyi ücretsiz oyunlar

featured

Steam, oyuncular için vazgeçilmez platformlardan biridir. Platforma içerisindeki ücretli ve ücretsiz oyunlar binlerce hatta milyonlarca insan tarafından sevilerek oynanmaktadır. Steam içerisindeki ücretsiz oyunlarda her ne kadar eksiklikler olsa da aralarında çok iyi oyunlarda bulunmaktadır.

Oyuncular için Steam’daki en iyi ücretsiz oyunlar her zaman tartışma konusu olmuştur. Bizde bu yüzden Steam’daki en iyi ücretsiz oyunlar konusu için kendi yorumumuzu sizlerle paylaştık.

Bu listede olması gereken yada olmaması gereken bir oyun hakkında ki düşüncelerinizi sayfanın en altındaki yorum yap kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

HEROES&GENERALS

Oyunumuzun teması 2. Dünya Savaşı’nda geçmektedir. Araç kullanımında çok büyük şeyler sunmaması ve o döneme uygun araçların sürüş dinamiğine benzetilmesinden dolayı çok şey vaat etmese de silah kullanımında gerçekçi dinamikler bulunmakta. Bir FPS savaş oyununa göre silah sekmesi veya koştuğumuzda yorgunluk durumumuza göre nişangah ile merminin birbirine uyumsuzluğu oyunun başta biraz sinirlendiren, fakat daha sonra oyun zevkine ayrı bir güzellik katan bir mekanik olmuş. Şans vermenizi tavsiye ederim.

 

WAR TRİGGER 3

2010-2015 yılında tarayıcı oyun olarak kullanıcıların beğenisine sunulan, daha sonra Steam’ e gelerek daha fazla insana ulaşan War Trigger 3, araç ve RPG elementleri ile bize farklı bir oynanış deneyimi sunuyor.

Oyunumuzda her bir mevki için farklı silahlar ve bu silahlar için uygun kostümler bulunmakta, ayrıca oynanış çeşitliliği için yeni güncellemelerle gelen araçlar yeri geldiğinde oyunun heyecan dozajını harika bir yere getirmekte. Özellikle büyük haritalarda ki oyunun beş ana haritasından dördü gerçekten takdir edilecek seviyede büyük ölçülerde. Bu büyüklük stratejik açıdan oyunu gerçekten daha heyecanlı yapıyor.

Fakat son güncellemelerle beraber araçlara verilen fazla atış gücü dolayısıyla oyun maalesef ”aracı olan kazanır” moduna girmiş bulunmakta. Umarız en yakın zamanda düzelir.

 

COUNTER STRİKE:GLOBAL OFFENSİVE

Böyle bir listede böyle bir oyun olmazsa olmaz tabi ki. Valve şirketinin kendisine en çok para kazandıran ve en köklü oyunlarından biri olan Counter Strike serisinin son oyunu Counter Strike: Global Offensive, düzenlenen turnuvaları, FPS oyunlarının az olduğu zamanda türünün en önemli temsilcilerinden biri olması ve  bunun sonucunda çok büyük bir kitleye sahip olması oyunu popüler yapmıştır. Bu gün hala güncellemelerle daha iyi seviyelere ulaşmayı hedefleyen Valve, bu oyunu uzun süre daha yaşatacak gibi görünüyor.

 

BLOCKADE

Minecraft grafikleriyle FPS tarzında başka bir oyun yapılsaydı nasıl olurdu ? İşte Blockade bunun cevabını bize veriyor gibi görünüyor. Mekanik açısından blok koyma ve blok kırma gibi etmenler dışında bütün haritanın küplerden tasarlanmış olmasıyla bize, minecraft evreninden çıkma haritalarda savaştığımız atmosferini yaşatan oyunumuz isminin hakkını veriyor.

Ama maalesef silahlarda vuruş hissiyatının yok denecek kadar az olması ve paralı silahların daha güçlü olması ile “pay to win” rüzgarına kapılmış olan oyun, her geçen gün daha fazla oyuncusunu kaybetmekte.

 

TEAM FORTRESS 2

Counter Strike kadar köklü olmasa bile oyuncular arasında adından fazlaca bahsettiren oyunumuz, Valve şirketinin yapımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı oynanış ve orijinal karakterleri ile bize güzel saatler geçirten oyunumuz ilk önce paralı iken, daha sonra bedava olmuş bir oyundur. Oynanış stilleri dolayısıyla bize farklı oyun deneyimleri yaşamakta ve stratejileri kurmakta güzel bir yol kat eden oyunumuz, aktif kullanıcı sayısı ile de ilgi çekmektedir.

 

WARFRAME

Hem tek hem çok oyunculu modları ile bizi bilgisayara kilitleyen bir oyun daha. FPS savaş oyunlarına nazaran daha çok bilim kurgu ütopyasına sokan bu oyun, hem ücretsiz olması hem de farklı hikayesi ve oynanışı ile oyuncular arasında kendisi olumlu bir etki bırakmayı başarmıştır.

 

PALADİNS

Bu sefer ki oyun bizi stratejik hamleleri ve orijinal karakterle dolu dünyası ile bizi bilgisayarlara bağlıyor. Paladins, oyun sistemi olarak bize çeşitli mekanikleri ayrıca farklı karakterler ile çeşitli rolleri ücretsiz bir şekilde sunmakla beraber, anime sever kitleyi de kendine has grafikleri ile çekiyor.

 

DECEİT

Korku ve gerilimi ile, bize güven problemleri yaşatan önemli bir oyun daha bu listede. Arkadaşlarınızla girdiğiniz durumda çok zevk alacağınız bu oyun, ayrıca korkunç atmosferi ve canavarları ile harika bir korku oyunu olarak övülmekte. Şiddetle tavsiye edilir.

 

WAR THUNDER

Aksiyon dozajı yüksekte olan oyuncular için harika bir ziyafet olan bu oyun, farklı araçlar ve harika vuruş mekanikleri ile bize başında çok güzel saatler harcayabileceğimiz bir ziyafet olarak görünüyor.

Ayrıca, oyunun sürekli güncel tutulması ve kendine çeken reklamları ile oyuncu sayısı konusunda kendinden bahsettiriyor.

 

APEX LEGENDS

Bundan bir kaç yıl önce yüksek oyuncu kitlesi ile çoğu köklü oyuna kafa tutan bu Battle Royale oyunumuz hala yüksek sayıda oyuncu kitlesi ile adından bahsettiriyor.

Büyük haritalarının yanında farklı hareket mekanikleri ve silah dinamikleri ile bize hızlı ve temel bir oynanış sunan oyun gerekli övgüyü bir kaç yıl önceki gibi hala almakta.

 

PORTAL STORİES:MEL

Her oyuncu Portal serisinin hikayesini ya oynamıştır, ya da duymuştur. Aynı hikaye içerisinde bir yan oyun olarak Portal serisinin ana oyunları ile aynı zorluk ve eğlence seviyesine sahip oyunumuz seride bulunan soru işaretlerine de cevap getirmekte. The cake is a lie!

 

UNTURNED

Minecraft’ a benzer grafikleri ve sıra dışı mekanikleri ile güzel vakit geçirebileceğiniz düşük sistemli bir oyun daha. Unturned hem çeşitli oyun modları, hem de aktif oyuncu kitlesi ile hala kendinden söz ettirmeye devam ediyor. Kesinlikle bakmanız gereken bir oyun.

 

CRY OF FEAR

Çaresizlik, korku, atmosfer… Bu oyun bu üç faktörü de harika yansıtmakta ve size ekran başında gerçekten korkutacak deneyimler yaşatmakta. Biraz dağınık bir hikayesi olsa bile kesinlikle korkmak için buna değer. Ayrıca farklı endingler ile beraber size oynanış çeşitliliğine götüren bir oyun olması da harika bir artısı olarak görülebilir.

 

RIFT

Saatlerinizi gömmeniz için, MMORPG türünün hakkını veren gayet güzel bir oyun. Özellikle güzel grafiklerle süslenmiş dev dünyası altında, size keşif ile beraber geliştiğiniz hissettirecek bir yapım olarak kitlesini memnun etmeye devam ediyor. Şiddetle tavsiye edilir.

 

HIRED OPS

Eskiden oynadığımız tarayıcı oyunlarının farklı bir sürümü olarak kendini belli eden bu oyun, aslında önemli teçhizat ve karakter gelişimi konusunda gayet hoş şeyler sunuyor. Bu sistemleri oyun içinde yapabiliyor olmamız, yani silah teçhizatını oyun içinde takıp çıkarma, karakterimizin yöneleceği mevki bizim oyun içinde kazandığımız cash ile sağlanıyor.

Düşmanı öldürdüğün sürece her yeteneğe ve silaha sahip olabilir, Ve her çeşit ekipmanı kullanabilirsin. Maalesef bu durum bir kere geri düştüğün zaman düşmanı mutlak galip olmasına sebep olabiliyor. Bu sebeple oynayanlar geriye düştükleri anda oyundan çıkıyor. Bu sisteme iyi gelecek bir güncelleme oyunu daha iyi seviyelere getirebilir.

 

Sonuç olarak Steam sadece oyuna para harcayanların eğlenebileceği bir oyun platformundan çok, farklı, bağımsız, diğer oyunlara göre daha amatör fakat güldürebilecek hatta bazen iyi kalitede oyunlar barındırıyor. Bizlerde bu oyunlar içerisinde keyifli vakitler geçirebiliyoruz.

BRAWLHALLA

Oyunumuz oldukça düşük sistem gereksinimine sahip. Bu durum özellikle oyuncu sayısı için her zaman oldukça fazla olmasını sağlamaktadır. Karakter ekranı ve geliştirmesi açısından gayet makul bir sistemi olan Brawlhalla ayrıca arkadaşınızla girdiğiniz maçlarda stratejik uyumluluk açısından yorucu ve keyifli bir deneyim yaşatacak.

Oyunumuz 3. kişi bakış açısı ile 2vs2 olacak şekilde, küçük haritalarda kahramanlarımız ile savaşmak üzerine kurulu bir oyun dinamiğine sahiptir. Ve alan darlığı sizi bir nebze bile dikkatinizi kaybetmemeniz gereken bir oyun sunmaktadır. Çünkü, bu alanda herhangi bir hata sizin haritadan düşmenize, oyunu kaybetmenize sebep olacaktır. Bu sebeple ilk defa oynayacaklara tavsiye olarak, sakın haritada başka birine çok bakma!

Oyun ile ilgili en negatif özellik, sunucuların çok kötü olması. İnternetiniz ülkeye göre ortalama seviyede olsa bile, serverlarda çok büyük sorunlar yaşayabiliyorsunuz. Bu durum bazı maçlarda internetin oyunu kaybettirmesine sebep olmaktadır.

 

CONQUEROR’S BLADE

Conqueror’s Blade, orta çağ temalı bir strateji-savaş oyunudur. Ülkemizde video sitelerinde oldukça destek gören oyunumuz, hem yüksek aktif oyuncu sayısı, hem de çeşitli oyun modları ile oyuncularına eğlenceli saatler yaşatmakta, ücretsiz olması ile de herkese bu eğlenceye katılma daveti sunmaktadır.

Oyunda çeşitlilik açısından kendi türlerine nazaran daha fazla oyun taktiği bulunduran Conqueror’s Blade oyuna aktif getirdiği yenilikler, kampanyalar ile kendini oyun camiasına fazlaca sevdirmiş bulunmakta.

Ayrıca oyunun sistem gereksinimleri ortalamaya göre düşük olmasına karşın maalesef alan olarak biraz fazla talepte bulunmakta.

 

BLACK DESERT

Fantastik dünyada çok oyunculu harika bir deneyim için, en ideal oyunlardan biri listede bulunmakta. Black Desert, hem zengin atmosferi, hem de bu atmosferi çeşitli özelliklerde canlılarla doldurması ile kendinden emin bir şekilde dünyasından bahsettiriyor.

Alan olarak fazlaca büyük olan oyunumuz, bu alanda ki etkinlikler ile oyuncuyu hem fazla tekrar sokmuyor, hem de görev sonunda verdiği ödüller ile size tatmin ediyor.

Oyuncular bizimle aynı fikirde olmalı ki, kendi türlerine göre istikrarlı ve büyük bir oyuncu grubuna sahip olmakta. Kendisini tebrik ediyor ve sonraki oyunumuza geçiyoruz.

 

FALLOUT SHELTER

Köklü bir RPG serisi olan Fallout, her zaman rol yapma sistemi ile, farklı hikayeleri bünyesinde barındırması ve bu hikayeleri, post-apokaliptik dünyasının içine gayet güzel harmanlamasıyla, oyuncuların saygı ve sevgisini kazanmış bir seri olarak yoluna devam etmekte.

Oyunumuz bu serinin bir alt oyunu olarak RPG ve açık dünyasından çok, insanların saklandığı nükleer bir sığınağı kontrol ediyoruz.

Bu sığınağın gerek elektriğini üretmek, gerek su ve yiyeceği hazırlamak ve elbette dünyasının vazgeçilmezi olan radyasyonik vahşi yaratıkları, çöl haydutlarını ve bunun gibi türlü düşmanı sığınağımızdan uzak tutmaya çalışıyoruz.

Eğer simülasyon oyunlarına ve yap-geliştir oyunlarına meraklıysanız kesinlikle bakmanızı tavsiye ediyorum.

 

EMİLY İS AWAY

Nostaljik bir tema ve farklı insanlarla çeşitli sohbetler. Galiba bu oyunun en basit tanımı bu. Oyunumuz Emily isimli karakterimiz ile internet üzerinden arkadaşlarına verdiğimiz yanıtlar ile şekilleniyor.

Bazen arkadaşlarımızla flört ediyoruz, bazen de çocukluğumuzdan beri tanıdığımız karakterler ile dostluklarımıza büyük yaralar açıyoruz. Verdiğimiz kararlar ve bu kararlar ile şekillenen ilişkiler sayesinde çeşitli farklı sonlar ile karşılaşabiliyoruz.

Ayrıca oyunumuzun oynanış dinamikleri de gayet orijinal olmuş. Oyunda Windows xp versiyon bir bilgisayardan çeşitli sitelere erişebiliyoruz. Ve cevap verirken yazacağımız yazıları ne kadar seçsek bile yazarken, her bir kelime için herhangi bir tuş ile o kelimeyi atamamız gerekiyor.

Oyun ne yazık ki az bütçe ile büyük işler yapılmaya çalışıldığı için fikir ve oynanış olarak güzel işler başarsa da, devamlılık konusunda sınıfta kalıyor.

Eğer kısa ve güzel fikirli oyunları seviyorsanız denemeniz bedava. Ayrıca, 2. oyunu(Emily is away too) 10 tl olan oyunumuz, 3. oyunu da onaylamış bulunmakta. Bakmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

WHAT NEVER WAS

Bulmacalar üzerinden ilerleyen harika bir oyun daha. Yakın zamanda kaybolan dedemizin çalışma odasında geçen oyunumuz, odada bulduğumuz parçalar ile etkileşime geçerek bize, kısa ama her bir ayrıntısına dikkat edilmiş bir hikaye ile bizi başbaşa bırakıyor. Oyun sonunda, içinizde buruk bir sevinç olacağından eminiz.

Oyun maalesef sistem optimizasyonu konusunda sınıfta kalıyor fakat atmosfer ve hikaye bu eksileri kapatmak için yeter de artar bile.

 

CUBE ESCAPE: PARADOX

Farklı bir bulamaca oyunu daha listede bulunmakta. Diğer türlerine nazaran daha ürkütücü bir teması olan oyunumuz hem uzun oynanış süresi, hem de gayet başarılı bulmacaları ile oyuncuların saygısını kazanmış bulunmakta.

Hikaye konusunda bize fazla bir şey vermese de, bulmacalardan tatmin edici bir sona ulaşıp hikaye üzerinden kendiniz bir yoruma ulaşabilirsiniz.

Şimdiden herkese iyi oyunlar diliyoruz.

 

DOKİ DOKİ LİTERATURE CLUB

Bir görsel roman oyunu ne kadar korkutabilir? Bu oyun vereceğiniz cevaptan daha fazlasını size sunmakta.

Team Salvato’ nun ilk oyunu olan Doki Doki Literature Club, hem oyundaki karakterlerin kişilikleri hem de oyun dışı söylemler ile bizi gerçekten korkutuyor.

Oyunda adı üzerinde bir edebiyat kulübüne üye olmamızla hikayemiz başlıyor. Kulüpteki dostlarımız Monika, Natsuki, Sayori ve Yuri ile yazdığımız şiirler ile flörtleşiyor, yeri geldiğinde onların şiirlerini okuyup yaptığımız yorumlar ile ilişkilerimizi farklı boyutlara atlatıyoruz.

Fakat bir süre sonra karakterlerin içindeki delilikler açığa çıkıyor ve masum görünen bu kulübün aslında hiç te o kadar masum olmadığını, bir o kadar da korkutucu olduğunu anlamamız uzun sürmüyor.

Oyun çeşitli görevleri ve her insanın kaldıramayacağı derecede rahatsız görüntüleri ile bize korkunç saatler yaşatmayı başarıyor.

Korkunç ve bir o kadar garip hikayeli oyun arıyorsanız, şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

MARİE’ S ROOM

Özellikle amatör oyunlara nazaran gayet profesyonel bir atmosfer, ve müzikleri ile türlerinden ayrılan oyunumuz, bulmaca odaklı bir yol izliyor.

Özellikle tek bir odada geçmesi bir zaman sonra oyuncuyu sıksa da, bulmacalardan hikayeyi tamamlamak bu sorunu örtüyor. Hikayenin kırılma noktalarını bulmak için odada ipucu aramak bu türün severlerini yeterince tatmin edecek. Çıtır çerez olarak kesinlikle tavsiye ediyoruz.

 

SPROUT

İşte gerçek nostalji! Tarayıcı oyunu olarak sektöre giriş yapan ve şu anda ücretsiz olarak Steam’ den erişebileceğiniz bu oyun hem basit ama tatlı hikayesiyle, hem kolay oynayışı ile bize zamanında güzel anlar yaşatmayı başarmıştı. Bu günlerde maziyi hatırlamak en iyi oyunlardan biri olmakta. Kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Hayır ağlamıyorum, gözüme nostalji kaçtı!

 

LİFE İS STRANGE: PART 1

2015 yılında interaktif video oyunu olarak piyasaya sürülen Life İs Strange oyununun, ilk bölümüdür. Hem hikayesiyle, hem de zamanı geriye alma özelliği ile bize farklı sonları keşfetmeye iten yapısı, bu konudaki türlerine nazaran büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Özellikle çarpıcı ve gerçekten kafayı bulandıran bölüm sonları ile bizi, her zaman sonraki bölüme karşı büyük merak hissini yaşatmaktadır. Oyunun tamamı 5 bölümden oluşmaktadır. Şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap