1. Ana Sayfa
  2. Oyunlar
  3. Atari Nedir? Atari Oyunlarını Açma Programları

Atari Nedir? Atari Oyunlarını Açma Programları

atari oyunları açan program

Atari, Genel merkezi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bulunan video oyun şirketi ve markasıdır. Konsol ve video oyunlarını kullanıcıların beğenisine sunmuştur. Super Nintendo Game ROM, (SMC), SNES adında eski tür Nintendo atari oyunlarını oynamaya imkân tanıyan dosya türüdür. Henüz teknolojinin gelişmediği, oyun konsollarının olmadığı ve internet kafelerinin yeni yeni çıkmaya başladığı zamanlarda atari oyunlarını oynamışsınızdır. O eski nostaljik günlere dönmek çok kolay. Atari oyunlarını açma programlarını kullanarak eski atari oyunlarını oynayabilirsiniz.

 

SMC Dosyasını Açarken Bilgisayarım Zarar Görür Mü?

Eski atari oyunlarını barındıran, SMC dosyalarını rahatlıkla açabilirsiniz. Herhangi bir virüs içermez. Hacker ya da kötü niyetli kişiler, hazırladıkları dosyanın içine zararlı yazılım koyabilir. Siz eski günlere döndüm derken, bilgisayarınıza virüs bulaşabilir. Bu yüzden antivirüs programlarını kullanarak dosyayı taradıktan sonra açabilirsiniz.

 

Atari Nedir?

Genel merkezi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bulunan video oyun şirketi ve markasıdır. Şirket 27 Haziran 1972 tarihinde Nolan Bushnell ve Ted Dabney tarafından kurulmuştur. Konsol ve video oyunları üretmektedir. Türkiye’ye gelişi 1980’li yılları buldu. İlk oyunun adı Pong (tenis) oldu. Atari ve Commondore gibi diğer firmalarla ile birlikte rekabet ortamı kızıştı. 1983 yılında Mario Bros (Super Mario) oyunu ortaya çıktı. www.atari.com resmi web sitesini de inceleyebilirsiniz.

 

Atari Oyunlarını Bilgisayarda Açma Programları

Atari oyunlarını açmak ve oynayabilmek için aşağıdaki yazılımları kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar sayesinde o eski günleri tekrardan yaşayabilirsiniz. Ancak Atari oyunlarına ait indirdiğiniz SMC dosya ve programlarını, mutlaka antivirüs programıyla taradıktan sonra açın.

  • Mame Plus
  • Fceux
  • Vba-m Game Boy
  • Project64 N64
  • VirtualNes

 

Zsnes

Program Windows, Linux, FreeBSD ve DOS işletim sistemleriyle uyumlu çalışan oyun emülatörüdür.

Zsnes programını www.zsnes.com sitesinden ya da arama motorlarında arama yaparak forumlardan indirebilirsiniz.

İndirme işlemi bittikten sonra programa çift tıklayarak açın.

Üst tarafta yer alan menüden game, load yolunu takip ederek oyun dosyasını açın.

Nostaljik eski atari oyunlarını bilgisayarda oynamaya başlayabilirsiniz.

Menüde yer alan config seçeneğini kullanarak; video, sound, options, saves, speed ayarlarını yapabilirsiniz.

 

Snes9X

Windows, Linux, DOS, MacOS, Xbox, PSP, İOS ve Android işletim sistemleriyle çalışan oyun emülatörüdür. İlk sürümü 1998 yılında piyasaya çıkmıştır. Programı www.snes9x.com sitesinden indirebilirsiniz.

Snes9X programını bilgisayarınıza indirin.

Üst tarafta yer alan menüden file, load game adımlarını takip ederek oyun dosyalarını açabilirsiniz.

File menüsünden oynadığınız oyunu kaydedebilir, Input menüsünden Input Configuration seçeneğini kullanarak oyun tuşlarını, sound ve video seçeneklerini kullanarak da ses ve görüntü ayarlarını yapabilirsiniz.

 

SNEeSe

Program Windows işletim sistemleriyle uyumlu çalışır. Arama motorlarından arama yaparak programı internet üzerinden indirebilirsiniz.

Load ROM seçeneğini kullanarak oyun dosyasını açabilirsiniz.

Menüden Configuration’a tıklayarak oyun tuşlarını kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap