1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar
 3. Chrome: Dosya güvenli şekilde indirilmiyor sorunu

Chrome: Dosya güvenli şekilde indirilmiyor sorunu

dosya güvenli şekilde indirilmiyor

Google Chrome, Google tarafından geliştirilmiş ücretsiz web tarayıcısıdır. Mobil ve masaüstü cihazlarla uyumlu çalışır. Kullanıcılar bir konumdan dosya indirirken dosya güvenli bir şekilde indirilmiyor hatası alırlar. Bu hatanın nedeni HTTP uzantılı sitelerdir. Google Chrome dosya güvenli bir şekilde indirilmiyor hatası ve çözüm yöntemlerini kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

İnternetten bir dosya indirirken alınan bu hata birçok kullanıcının moralini bozar. Virüs programı kullanmayan ya da pasif hale getiren kullanıcılar dosyayı yeniden bilgisayara indirebilirler. Güvenlik kaygısı duyuyorsanız, aşağıdaki işlemleri yapmayınız.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

https://www.webdedestek.com/2021/02/en-cok-kullanilan-google-chrome-eklentileri.html

 

HTTP Ve HTTPS Nedir?

 • HTTP: Bir kaynaktan dağıtılan ve ortam kullanım özelliğine sahip olan hiper ortam bilgi sistemleri için henüz uygulama düzeyinde iletişim protokolüdür. 1989 yılında Tim Berners tarafından geliştirildi. Sunucu ile bağlantı noktası arasında genellikle 80, 8080 portlarını kullanır.
 • HTTPS: güvenli hiper metin aktarım iletişim protokolüdür. Bağlantılar TLS ya da SSL ile şifrelenir. Bağlantı noktalarında 443 portunu kullanırlar.

HTTP ile HTTPS’nin farkı, farklı bağlantı portlarını kullanırlar. http uzantılı sitelere kötü amaçlı yazılımlar daha çabuk yerleştirilirken, HTTPS protokolü hacker saldırılarını daha çabuk önler.

 

HTTP Uzantılı Sitelerden Nasıl Dosya İndirilir?

Birçok internet sitesi hala HTTPS protokolüne geçiş yapmış değil. HTTP protokolüne sahip internet sitelerinden dosya indirmek isteyen kullanıcılar birçok olumsuzluklara maruz kalabiliyor. Bunlardan bir tanesi de dosya güvenli bir şekilde indirilmiyor hatasıdır. Aşağıdaki çözüm yöntemlerini uyguladıktan sonra, dosyayı başarılı bir şekilde indirebilirsiniz.

 

Google Chrome Ayarlarını Kontrol Edin

Google Chrome tarayıcısında dosya indirme işlemlerine ait ayarlar bulunur. Bu ayarlar güncellenmediğinde dosya indirme işlemini gerçekleştiremezsiniz. Uzun süredir dosya indirmediyseniz, Chrome ayarlarını kontrol ederek güncelleyebilirsiniz.

 • Google Chrome tarayıcısını çalıştırın.
 • Adres çubuğuna, chrome://flags/#treat-unsafe-downloads-as-active-content yazıp enter tuşuna basın.
 • Karşınıza açılacak sayfada #treat-unsafe-downloads-as-active-content yazısının yanındaki açılır menüye tıklayın.
 • Menüden disabled seçeneğine tıklayın.
 • Chrome tarayıcısını kapatıp, yeniden açın.

Bu adımları başarılı şekilde yaptıktan sonra güvenilir olmayan sitelerden de dosya indirme işlemini yapabilirsiniz.

 

Güvenlik Ayarlarını Düzenleyin

Yukarıda anlattığımız yöntem, güncellemeler ile birlikte değişebilir. Google Chrome ayarlarını kontrol etme yöntemi işe yaramadıysa, gizlilik ve güvenlik ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

 • Google Chrome açın.
 • Tarayıcının sağ üst köşesinde üç nokta ikonuna tıklayın.
 • Ayarlar, gizlilik, güvenlik adımlarını takip edin.
 • Güvenlik tarama seçeneğine tıklayın. Burada koruma yok önerilmez seçeneğini aktif edin.

HTTP uzantılı ya da güvenilir olmayan sitelerden dosya indirmek istediğinizde, yapacağınız işlem engellenmeyecektir.

 

Virüs Programını Kapatın

Dosya indirme işleminin engellenmesinin tek sebebi tarayıcının sunduğu güvenlik özellikleri değildir. Yukarıdaki iki yöntemi denemenize rağmen dosya güvenli bir şekilde indirilmiyor hatası alıyorsanız, virüs programı işlemlerinizi engellendiğini anlamış olmalısınız. Windows Defender’da bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılım, site ve virüslerden de korur. Virüs ve Windows Defender programlarını kapatın. Bu işlemlerin ardından dosya indirme işlemini yeniden deneyin.

 

Yorum Yap

Yorum Yap