Teknolojideki destekçiniz

SSD ve HDD arasındaki farklar

0 2.808

Yeni bir bilgisayar alacak olursanız veya bilgisayarınızı hızlandırmak isterseniz SSD kelimesini sıkça duymuş olacaksınız.Peki SSD ile günümüzde çokça kullanılan HDD arasındaki farklar nelerdir ? Bu iki sabit sürücüden hangisini kullanmalıyız ?

 

Hard Disk Drive (HDD)

Bu geleneksel depolama birimi olan HDD mantığı;dönen bir disk vasıtasıyla okuma/yazma işleminin gerçekleştirmesiyle çalışmaktadır.Disk ne kadar hızlı dönerse okuma ve yazma işlemleri de o kadar hızlı gerçekleşmektedir.

 

Solid State Disk (SSD)

SSD depolama birimleri günümüzde piyasaya çıkartılan bilgisayarlarda olan yeni teknoloji depolama birimleridir.İçerisinde hareketli parçalar barındırmaz.Hareketli parça yerine NAND flaş bellekten faydalanır.

 

Aralarındaki farklar nelerdir ?

 

1-) FİYAT FARKI
Günümüz teknolojisi olan SSD ile HDD arasındaki fiyat farkı oldukça yüksektir.Eğer ucuz bir depolama birimine sahip olmak istiyorsanız HDD kullanmalısınız.

 

2-) DEPOLAMA KAPASİTESİ
Depolama kapasitesi bakımından HDD açık ara fark ile daha üst düzeydedir.Bu disklerin temel mantığı size ait olan verilerin büyüklüğü ne kadar olursa olsun içerisinde depolayabilmesidir.

 

HDD kapasiteleri günümüz teknolojisinde 40GB ile başlayıp 12TB miktarına kadar ulaşabilmektedir.Üstelik bu yüksek kapasiteli HDD birimleri SSD birimlerine kıyasla fiyatları çok daha ucuzdur.

 

Günümüz teknolojisi olan SSD birimleri ise yeni yeni birkaç TB miktarlarına ulaşmakla beraber fiyatları da HDD birimlerine göre oldukça yükseklerde seyir etmektedir.

 

3-) HIZ
HDD birimlerinin temel mantığı,kullanıcının verileri yani fotoğraf,video,müzik,oyun,program,dosya ve benzeri verileri ne kadar çok olursa olsun içerisinde barındırabilmek olduğunu söylemiştik.

 

Aynı şekilde de SSD birimleri hız artışı için üretilmiştir.Zaten HDD biriminin bu kadar avantajı olmasına rağmen hızı sayesinde SSD,günümüz teknolojisinin parlayan yıldızı olmuştur.

 

Dakika başına 5400 devir yapabilen bir diske sahip olan HDD,saniye başına yaklaşık 100 MB okuma işlemi gerçekleştirebilmektedir.Aynı şekilde dakika başına 7200 devir yapabilen bir diske sahip olan HDD,saniye başına 150 MB okuma işlemi yapabilmektedir.Yazma işlemi ise genellikle okuma hızı ile aynı oranda olmaktadır.

 

SSD birimlerinde ise bu durum SATA III bağlantılı olanlarda ortalama okuma/yazma hızı 500 MB/sn civarındadır.
Pc/M.2 SSD birimlerinin ise okuma/yazma hızı ortalama 1GB/sn civarındadır.

 

Bu durumda sıradan bir SSD,HDD birimine göre 4 ile 6 kat daha hızlı olmaktadır.

 

Ayrıca…

 

SSD satın alıp bilgisayarınızı hızlandırmayı düşünüyorsanız…

 

120GB,256GB kapasiteli fiyatı uygun olan bir SSD satın alın.Bilgisayarınızın işletim sistemini bu birime kurup,işletim sistemi haricindeki size ait olan bütün veriler için hali hazırda sizde var olan HDD biriminizi kullanmanızı tavsiye ederiz…

 

Böylece depolamak için HDD,hız için SSD kullanıp uygun bir maaliyetle bilgisayarınız hızlanmış olur.