1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. 2020 yılının en iyi işlemci sıralaması

2020 yılının en iyi işlemci sıralaması

featured

En iyi işlemci sıralaması hangi modellerle oluşmaktadır ? Amd ve İntel işlemci sıralama tablosu nasıldır ? Oyun oynamak için en iyi işlemci hangisidir ? Öğrenciler ve ofis çalışanları hangi işlemciyi tercih etmelidir ? Günlük kullanımda en iyi işlemci sıralaması nasıldır ?

Yeni bir bilgisayar satın almak istiyorsanız yada masaüstü bilgisayar toplamak istiyorsanız işlemci donanımını seçerken bir hayli dikkatli olmanız gerekmektedir. İşlemciler, bilgisayarların temel donanımlarından biridir. Bu donanımlar için bilgisayarların beynidir diyebiliriz. Haliyle bilgisayarınızın işlemcisini ihtiyaçlarınıza göre seçmeniz en doğru karar olacaktır. Böylece maddi açıdan tasarruf sağlarken ihtiyaçlarınızın doğrultusunda en ekonomik işlemciyi edinebilirsiniz.

İşlemcilerin performansları çeşitli alanlarda farklılık gösterir. Yani bir işlemci, ofis yazılımlarını çalıştırırken, video ve görsel düzenleme yazılımlarını çalıştırırken, 3D video oyunları çalıştırırken farklı performans gösterebilir. Aynı zamanda verimlilik açısından bütün işlemciler birbirinden farklıdır. Kısaca video düzenleme işlerinde iyi olan bir işlemci 3D video oyunlarında iyi performans gösteremeyebilir. Yada tam tersi olacak şekilde 3D video oyunlarında iyi performans gösteren bir işlemci yapılan kıyaslamalara göre video düzenleme işlerinde daha düşük performans gösterebilir.

Bu yüzden yeni bir bilgisayar yada sadece işlemci donanımı satın almak isteyen kullanıcı, ihtiyacı doğrultusunda işlemci donanımı tercih etmelidir.

Mesela ofis yazılımları kullanan biriyseniz, oyun oynamaktan zevk almayan ve pekte oyun oynamayan biriyseniz İntel markalı bir işlemci yerine AMD işlemcisini tercih edebilirsiniz. AMD markalı bazı işlemci modelleri masaüstü kategorisinde İntel‘e göre daha iyi performans göstermektedir. Ancak aynı model işlemci 3D oyun konusunda İntel işlemcilerine göre daha kötü performans gösteriyor. Bu yüzden oyun oynamak isteyen, oyun oynamaktan zevk alan biri İntel işlemci modellerine yönelirken, oyun oynamakla ilgisi olmayan ve masaüstü çalışmaları yapan bir kişinin AMD işlemcilerine yönelmesi doğru bir karar olacaktır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

İntel Celeron ve İntel Pentium işlemcileri arasındaki farklar

 

GÜNCEL EN İYİ İŞLEMCİ SIRALAMASI

İşlemcileri bir tablo içerisinde gösterdikleri yada gösterecekleri performanslara göre listelemek, sıralamak için elimizde gerçeği yansıtan veriler olmalıdır. Kağıt üzerinde yazan donanım özellikleri bazen uygulamalarda gerçeği yansıtmazlar. Hatta bazı markalar bu konuda satış hilesi yaparak kağıt üzerindeki donanım özellikleriyle kullanıcıyı kandırabilir.

Gerçeği yansıtan verilerle 2020 yılındaki işlemci sıralamasını yapabilmemiz için bazı uygulama ve platformların elle kullanılması ve testlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Mesela işlemci sıralamasının gerçeği yansıtması için Adobe Premiere, DaVinci Resolve, Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Blender, El-Freni, 7-Zip, Tensorflow, Android Studio, AutoCAD, Solidworks, VMWare, OpenCV, Cinema 4D, V-Ray, RealityCapture, Agisoft Metashape, Unity, Unreal Engine uygulama ve platformlarının kullanılması gerekir.

Tabi yukarıda sıralanan uygulamalar daha çok işlemcinin masaüstü performansını gözler önüne serer. Bilgisayar kullanıcıların çoğu hikayeli yada çevrim içi oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Bu yüzden işlemcilerin oyun performansı konusunda gerçeği yansıtacak işlemci sıralaması için birde oyunlar üzerinden test yapılması gerekir.

İşlemci sıralamasının yapılması ve oyunlardaki performansın nasıl olduğunu gözlemlemek için 2020 yılının en popüler oyunlarıyla işlemciler test edildi. İşlemci modelleri Assassin’s Creed Odyssey, Far Cry 5, Control, GTA V, Borderlands 3, The Witcher 3, Shadow of the Tomb Raider ve daha fazla oyun ile test edilerek gözlemlenmiştir.

Bu yayında 2 farklı başlık ve genel olarak işlemci sıralaması yapıldı…

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

 

GENEL İŞLEMCİ SIRALAMASI

Buradaki değerlendirme daha çok sıradan bilgisayar kullanıcılarını ilgilendirir.

İşlemciler bu başlık altında hem masaüstü hemde oyun performanslarına göre alınan bir ortalama puana göre sıralanmıştır. Her işlemcinin yanındaki puan, işlemci donanımının masaüstü ve oyun performanslarının ortalama değerini (her ikisinin de toplamı) yansıtmaktadır.

2020 yılının en iyi işlemci sıralaması

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

İntel ile AMD işlemcileri arasındaki farklar

 

OYUNCULAR İÇİN GEÇERLİ İŞLEMCİ SIRALAMASI

Buradaki değerlendirme daha çok oyuncuları ilgilendirir.

Masaüstü ile oyunlarda işlemcilerin farklı performanslar göstereceğinden bahsetmiştik. Fark ettiyseniz masaüstü performansında AMD üstünlük sağlarken oyunlar konusunda bu İntel işlemcileri AMD işlemcilerine açık ara fark atıyor.

Bunun sebebini merak ediyorsanız hemen kısaca özetleyerek söyleyelim. AMD işlemcilerinin tasarımı çok çekirdekli yapıya sahiptir. Ancak tek çekirdeğin sergilediği performansı düşüktür. İntel işlemciler ise AMD işlemcileri gibi daha çok çekirdekli tasarıma sahip değildir. Ancak tek çekirdeğin sergilediği performansı oldukça iyidir. 3D video oyunlarının hemen hemen hepsi çok çekirdekli yapıyı kullanmazlar. Oyunlar için önemli olan şey, tek çekirdeğin sunduğu performanstır. Günümüzde piyasaya çıkarılan oyunlar genelde 4 çekirdeğe, nadirde olsa bazı oyunlar 6 çekirdeğe ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden AMD işlemcileri İntel işlemcilerin altında yer almaktadır.

Hatta bu durumu özetleyen küçük bir örnek daha verelim. Ryzen 5 3600 işlemcisi 6 çekirdekli yapıya sahiptir. Ryzen 7 2700X işlemcisiyse sekiz çekirdekli yapıya sahiptir. Ancak görselde ki sıralamaya baktığınızda, Ryzen 5 3600 işlemcisi Ryzen 7 2700X işlemcisinden daha iyi performans sergilemiştir. Bunun sebebiyse Ryzen 5 3600 işlemcisinin daha az sayıda olan ancak daha hızlı olan çekirdeklere sahip olmasıdır. Oyunlarda asıl olan tek bir çekirdek sayısından çok, tek çekirdeğin sunduğu performansın daha önemli olmasıdır.

oyun için işlemci sıralaması

 

VERİMLİLİK AÇISINDAN İŞLEMCİ SIRALAMASI

Buradaki değerlendirme daha çok öğrencileri, mühendisleri ve ofiste basit üretkenlik yazılımlarını kullanan çalışanları ilgilendirir.

Öğrenciler ve diğer bazı kullanıcılar bilgisayarı genelde çeşitli uygulamalar için kullanır. Örneğin bazı öğrenciler sadece ödevlerini yapabilmek için bilgisayar kullanılırlar. Araştırma raporu hazırlayarak ofis yazılımlarıyla sınıfta sunum yapabilmek için bilgisayara ihtiyaç duyarlar.

İnşaat mühendisi olan bir bilgisayar kullanıcısıysa çizim yapmayı sağlayan üretkenlik uygulaması olan AutoCAD yazılımı için bilgisayara ihtiyaç duyar. Yada benzer şekilde yazılımcı olan bir kullanıcı bilgisayarı çeşitli yazılımları geliştirmek amacıyla kullanır.

Eğer bilgisayar, bu ve buna benzer amaçlar doğrultusunda kullanılacaksa hemen hemen her işlemci kullanıcının ihtiyacını karşılayacaktır. Yine de bu alanda bir işlemci sıralamasını görmek isterseniz aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

Bu tarz uygulamalarda işlemcileri sıralamaya dahil etsek de kullanıcı, bu farkı gözle görülür bir şekilde fark edemez. Çünkü bu tarz uygulamalar genelde fazla çekirdek sayısı, iş parçacığı ve saat hızına ihtiyaç duymazlar.

verimlilik açısından işlemci sıralaması

 

 

KAYNAK: https://www.techcenturion.com/cpu-rankings

Yorum Yap

Yorum Yap