Teknolojideki destekçiniz

Ekran kartı seçimi yaparken bilinmesi gerekenler

0 1.692

Cihazınızda iyi bir performans almak için donanım tercihi yaparken ekran kartının,işlemcinin,güç kaynağının ve depolama biriminin birbirleri ile uyumlu olması gerekir.

Ekran kartı seçimi yaparken sadece Ayrılmış Video Belleği değerine bakmak sizi yanıltacaktır.

 

AYRILMIŞ VİDEO BELLEĞİ

Birçok kişi ekran kartının iyi veya kötü olmasını Ayrılmış Video Belleği üzerinden değerlendirir.

 

Ayrılmış Video Belleği,ekran kartındaki yongadır.RAM ile aynı işlevi görmektedir.GPU ile birlikte çalışan ayrı bir bellek türüdür.GPU birimi ise bilgisayarın ekranındaki görüntüleri görüntülemekten sorumlu olan birimdir.Ekran kartı ile GPU birbirine karıştırılmamalıdır.

 

Oyun dokuları,ışık efektleri ve diğer GPU bilgileri Ayrılmış Video Belleği üzerinde saklı tutulur.

 

Çok eski teknolojiye sahip ekran kartlarında böyle bir bellek mevcut değildi.Bu bilgiler RAM üzerinde saklanıyordu.Zamanla görsel efektlerin gelişmesi sonucu bu bilgiler,RAM üzerinde çok ciddi yoğunluğa sebep oluyordu.Daha sonraları ekran kartı için ayrı bir bellek yapıldı.Bu bellek RAM üzerindeki yükü hafifletti.

 

Ayrıca ekran kartı için yapılan bu bellek,ekran kartına daha yakın olduğu için RAM’e göre çok daha hızlı bilgi akışına (veri transferine) imkan sağlar.

 

1-2 Gb ayrılmış video belleği,modern oyunları ve 3D çalışmalar için uygun değildir.


3-6 Gb ayrılmış video belleği,orta kalitedeki oyunlar için idealdir.3D çalışmalar yapılabilir ancak 1080p günümüz modern oyunlar için akıcı bir performans sunmaz.

8 Gb ve üstü ayrılmış video belleği,3D çizim,4K kalitedeki modern oyunlar için uygundur ancak fiyatı oldukça yüksektir.

Ayrıca şunu da bilmek gerekir…

 

Çalıştırdığınız bir uygulama ekran kartınızda 2 GB bellek kullanıyorsa o oyundan daha yüksek performans almak için daha yüksek belleğe sahip bir ekran kartına ihtiyacınız olmaz.Ancak ekran kartınızın belleği oyun için yetersiz kalıyorsa,bu sefer ekran kartınız RAM belleğinizi kullanmaya başlar.Bu durum,cihazınızın performansını olumsuz yönde etkiler.

İsterseniz ekran kartınızın ayrılmış video belleğini BIOS veya Kayıt Defteri bölümünden değiştirebilirsiniz.

 

EKRAN KARTININ BOYUTU VE ANAKART SLOTLARI

Ekran kartı alırken teknik özelliklerine mutlaka bakın.Ekran kartının ihtiyaç duyduğu enerjiyi,cihazınızın güç kaynağının karşılayıp karşılamadığına dikkat edin.Aynı zamanda cihazınızın anakartındaki slot girişlerine dikkat edin.Tercih ettiğiniz ekran kartı PCI 3.0 Express uyumlu ancak anakartınız PCI 2.0 slotlu ise alacağınız verim düşecektir.

 

DİRECTX UYUMULULUĞU

DirectX,donanım ile uygulama arasındaki etkileşimi sağlayan bir arayüzdür.Oyunların grafiklerinde gerçekçilik sağlayan,çevre ile etkileşime geçilmesini sağlayan yazılımdır.Dur durak bilmeden gelişmektedir.Bu yüzden seçilen ekran kartının,DirectX ile uyumluluğu dikkate alınması gereken bir husustur.

 

SOĞUTMA

Sıcaklık ekran kartının baş düşmanıdır.Yüksek sıcaklık,zamanla ekran kartı devresindeki lehimlerin erimesine ve kartın bozulmasına sebep olabilir.Sizi,ısıl işlem yada kart değişimine mecbur bırakabilir.Bu yüzden ekran kartının fanı,kartı yeteri kadar soğutabilecek nitelikte olması gerekir.

 

DİĞER HUSUSLAR

Ayrılmış video belleği,anakart slotları,DirectX uyumluluğu dışında ekran kartlarına ait bazı teknik terimleri de bilmenizde fayda var.

 

Bu terimler Bellek Arabirimi (Veri yolu genişliği),Efektif Frekans ve Bellek Arabirim Bant Genişliği dir.

 

Bu terimlerin ne olduğunu,neden önemli olduğunu anlamamız için yayının başında anlatılmış olan GPU ve Ayrılmış Video Belleği terimlerini iyi anlamış olmamız gerekir.

 

NVIDIA markalı ekran kartlarına sahipseniz,masaüstünde sağ tıklayıp NVIDIA Denetim Masası>Sistem Bilgileri bölümünden bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Bellek Arabirimi (Veri yolu genişliği),yapılan her bir transferde kaç bitlik verinin ulaştığını gösteren değerdir.64Bit,128Bit,256Bit,512Bit gibi ifadelerle gösterilmektedir.

 

Efektif Frekans,yapılan veri aktarımlarının saniye başına kaç tanesinin gerçekleştirdiğini gösterir.Bu MHz veya GHz birimleri ile ifade edilmektedir.

 

Bellek Arabirim Bant Genişliği,ekran kartı işlemcisi ve belleği arasındaki saniye başına aktarılmış olan toplam veri miktarını ifade eder.GB/s gibi birimlerle ifade edilmektedir.

 

Bellek Arabirim Bant Genişliği birimi,Bellek Arabirimi‘nin Byte cinsinden Efektif Frekans değeriyle çarpımı sonucu hesaplanabilmektedir…

 

Örneğin Veri Yolu Genişliği 256 Bit yani 32 Byte,Efektif Frekansı 3.6 GHz olan bir ekran kartında Bellek Arabirim Bant Genişliği 32 x 3.6 = 115.2 Gb/s olarak hesaplanmaktadır.