Teknolojideki destekçiniz

Yeniden şarj edilebilir Lityum Karbondioksit batarya geliştirildi

0 3.481

Lityumun yanında kullanılan geleneksel malzemeler yerine bu sefer Illinois Üniversitesi’ndeki bilim insaları tarafından Lityum Karbondioksit pil geliştirildi.

 

Günümüzde hemen hemen her elektronik cihazda yeniden şarj edilebilme özelliğine sahip lityum iyon bataryalar kullanılıyor.Ancak bu bataryalar verimlilik açısından yeterli düzeyde olmuyorlardı.Bilim insanları ise lityum karbondioksit ile yapılacak olan bataryanın lityum  iyon pillere göre çok daha verimli olacağını biliyorlardı.

 

Her ne kadar lityum karbondioksit bataryanın lityum iyon bataryadan daha fazla verimlilik sunacağı önceden tahmin edilse de lityum karbondioksit batarya yapma girişimleri başarısız olmuştu.Bunun sebebi ise lityum karbondioksit bataryanın yeniden şarj sırasında karbonun birikime sebep olması ve bunun sonucunda bataryanın arızalanmasıydı.

 

Ancak bilim insanları tarafından bu sorunda çözüldü.Geleneksel malzemelerin dışında yeni bir malzeme ile bu birikim engellendi ve lityum karbondioksit bataryanın yeniden şarj işlemi sonucunda arızalanması engellendi.Ayrıca lityum karbondioksit batarya tekrar tekrar yeniden şarj işlemine tabi tutuldu ve 500 kere sorunsuz bir şekilde şarj edildi.