Teknolojideki destekçiniz

Windows 10’da sistem geri yükleme nasıl yapılır ?

0 2.167

Günlük hayatta kişisel bilgisayarlar kullanım süresi boyunca çeşitli sorunlarla karşılaşabilmektedir.Bu sorunlardan bir tanesi de cihaza yüklenen uygulamalardan sonra sistemin yavaş çalışması ve işlerin aksatılmasıdır.Kullanıcılar böyle bir durum karşısında genelde ilk çözümü bilgisayara format atmakta bulur.

 

Ancak bilgisayara format atmadan daha önceki tarihte oluşturulmuş bir geri dönüşüm noktasına gidilebilir.Geri dönüşüm noktası,işletim sisteminin kararlı çalıştığı zaman diliminde oluşturulur.İşletim sisteminin kararlı çalıştığı geri dönüşüm noktasına sistemin geri yüklenmesini sağlarsanız,geri dönüşüm tarihinde yüklü olan programlar hali hazırda çalışır durumda kalmaya devam eder.Ancak geri dönüşüm tarihinden sonra yüklenmiş olan uygulamaların hepsi kaldırılır.Bu durumdan kişisel dosyalarınız etkilenmez.

 

Windows 10 sistem geri yükleme için yapılması gerekenler…

 

1.ADIM: Her ihtimale karşı kişisel dosyalarınızı ve sizin için önemli olan verileri yedekleyin.

 

2.ADIM: Bu bilgisayar‘a sağ tıklayıp Özellikler seçeneğine tıklayın.
 

 

 

 

3.ADIM: Sol kısımdaki Gelişmiş sistem ayarları seçeneğine tıklayın.

 

 

4.ADIM: Sistem Özellikleri penceresinin üst kısmındaki Sistem Koruması seçeneğine tıklayın.Ardından Sistem Geri Yükleme butonuna tıklayın.

 

 

5.ADIM: Açılan pencerede İleri butonuna tıklayın.

 

 

 

6.ADIM: Karşınıza disk birimlerindeki geri dönüşüm noktaları çıkacaktır.Diğer geri yükleme noktalarını göster kutusunu işaretli hale getirerek farklı geri dönüşüm noktalarını görebilirsiniz.

 

Geri dönüşüm noktasını seçtikten sonra İleri butonuna tıklayın.

 

 

6.ADIM: Sıralı bir şekilde ilerleyerek sistem geri yükleme işlemini tamamlayın.