Teknolojideki destekçiniz

İntel Core İ3,İ5,İ7 ve İ9 arasındaki farklar

0 3.350

Bu yayında sizlere İntel’in işlemcilerinden bahsedeceğiz. Bildiğiniz üzere İntel, bilgisayarlarda i3, i5, i7 ve yeni yeni görünmeye başlayan i9 işlemcilerle bilgisayarlarda yerini alıyor. Peki İntel’in i3, i5, i7 ve i9 işlemcilerinin arasındaki farkların neler olduğunu merak ettiniz mi ? Yada İntel markalı işlemcilerde sayıların ve harflerin neler ifade ettiğini, ne alama geldiğini merak ettiniz mi ? İşte bu yayında sizler için bu soruların hepsine cevap vereceğiz.

 

Öncelikle İntel işlemcileri hakkında bilmemiz gereken temel şey, İntel’in sadece “i” serisine ait işlemcileri bulunmamaktadır. Benzer şekilde İntel Pentium, İntel Celeron, İntel Xeon serisine sahip işlemcilerde bulunmaktadır. Tabi burada konuyu fazla dağıtmamak üzere sadece İntel’in “i” serisi işlemcileri üzerinde duracağız. Yayın boyunca sizlere İntel i3, İntel i5, İntel i7 ve İntel i9 işlemcilerini anlatacağız.Benzer şekilde i3, i5, i7 ve i9 işlemcilerinin arasındaki farklardan bahsedeceğiz. Aynı zamanda İntel’in “i” serisi için kullanış olduğu sayı ve hanelerin ne anlama geldiğini, İntel “i” serisi işlemcilerini nasıl modellediği konuları üzerinde konuşacağız.

 

Örneğin “İntel Core i5 – 6200U” işlemcisinde “i” hanesinin yanındaki “5” rakamının neyi ifade ettiğini, “6200” sayısının ne olduğunu ve ne anlama geldiğini, “U” hanesinin neyi belirttiğinden bahsedeceğiz. Benzer şekilde “İntel Core i9 – 9900KS” işlemcisinde bulunan “9” sayısını, “9900” sayısını ve “KS” ifadesinin neyi belirttiğinden bahsedeceğiz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

 

 

 

 

İNTEL “İ” SERİSİ İŞLEMCİLER

 

İntel Core İ3,İ5,İ7 ve İ9 arasındaki farklar

 

Masaüstü ve özellikle dizüstü bilgisayarlarda İntel markasının “i” serisi işlemcileriyle oldukça fazla karşılaşmaktayız. Bilindiği üzere bu seride temel olarak dört adet işlemci bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla i3, i5, i7 ve i9 işlemcileridir. Aynı zamanda hemen hemen herkes i9 işlemcinin i3 işlemciden daha yüksek performans gösterdiğini bilmektedir. Yada benzer bir şekilde i7 işlemcisinin i5 işlemcisine göre daha iyi performans gösterdiğini bilmektedir.

 

İntel Core i9-9900KS ve İntel Core i9-9900Kxp

 

 

Üst düzey oyun sürümler için tercih edilen işlemci donanımıdır. İntel Core i9-9900KS modeli, 8 çekirdek ve 16 iş parçacığı bulunan, tam bir canavar masaüstü işlemcisidir. Bu işlemci, İntel Core i9-9900K işlemci donanımının etkili bir şekilde hız aşırtma işlemi uygulanmış halidir. Bu işlemci, üst sınıf grafik kartı ve soğutma sistemiyle beraber kullanılmaktadır. Muazzam sistem gereksinimine ihtiyaç duyan oyunların ihtiyacını karşılayan işlemci birimidir.

 

İntel Core i5-9600k ve İntel Core i5-9400

 

 

İntel “i” serisi işlemcilerden temel ve orta seviyeli işlemcisi olarak kabul edilen donanımdır. İntel Core i5-9400 işlemci donanımı yerine İntel Core i5-9600k işlemcisini tercih edebilirsiniz. Bu işlemciler, üst düzey grafik birimleriyle düzenli darboğaz sorunu yaşamadan eşleştirilip kullanılabilir. Aynı zamanda İntel Core i5-9600k işlemci donanımının k modeli olduğunu ve bu yüzden hız aşırtma işlemi için oldukça el verişli bir işlemci donanımı olduğunu unutmamalısınız.

 

İntel Core i7-10510U

 

 

En güncel i serisi işlemcilerden biridir. Aynı zamanda İntel Core i7-10510 işlemci birimi U etiketine sahip olan bir işlemci birimi olduğundan yeni nesil i serisi işlemcisi kullanmak isteyen ve aynı zamanda zarif ve ince tasarıma sahip dizüstü bilgisayar tercih etmek isteyenler için oldukça uygundur. Ayrıca İntel Core i7-10510U işlemcisinin İntel Core i7-8565u işlemcisine göre ortalama %15 ile %25 daha hızlı olduğu, yapılan testler sonucunda ifade edildi.

 

DAHA FAZLASI…

 

İntel Core i3-9100

 

 

İntel Core i3 işlemcisinin yetersiz bir işlemci olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak dokuzuncu nesil bu işlemciyle bütçe dostu oyuncu bilgisayarı oluşturabilirsiniz. Özellikle İntel Core i3-9100F işlemcisini ve Nvidia RTX 2060 grafik birimiyle beraber kullanabilirsiniz. Bu işlemci ve ekran kartı eşleştirmesiyle darboğaz sorunu yaşarsınız ancak bu sorun, kullanıcı deneyimini muazzam etkileyecek derecede bir sorun olmayacaktır. Bu sayede bütçe dostu fiyat/performans oranı oldukça iyi bir oyuncu bilgisayarı elde etmiş olacaksınız.

 

İntel Core i5-9400

 

 

Eğer genel anlamda iyi bir performans sergileyen işlemci arıyorsanız ve bunun yanında fiyat açısından bütçe dostu bir işlemci istiyorsanız koşulsuz şartsız bu isteğinizi karşılayacak olan işlemci İntel Core i5-9400 işlemcisidir. Bu 4 çekirdekli işlemci oldukça iyi performans sergilemenin yanında en pahalı grafik kartlarıyla eşleştirilmek için son derece elverişli bir işlemci donanımıdır. Tabi eğer bir tık daha fazla bütçeyle daha iyisini isterseniz İntel Core i5-9500 işlemcisine göz atabilirsiniz.

 

İntel Core i5-9600K

 

 

Bu işlemci az önce bahsettiğimiz İntel Core i5-9400 işlemcisinden ortalama %15 daha güçlü olan bir işlemci donanımıdır. Eğer siz fiyat açısından makul olan ve aynı zamanda hız aşırtma işlemi için el verişli olan bir işlemci istiyorsanız bu sefer sizin isteğinizi İntel Core i5-9600K işlemcisi karşılayacaktır diyebiliriz.

 

İntel Core i7-9700k

 

 

İntel Core i7-9700k işlemcisinin sekiz çekirdeği, 4.9 GHz turbo modu ve 3.6 GHz standart saat hızı bulunmaktadır. Önceki nesil İntel işlemci sürümlerinde altı çekirdek, 12 iş parçacığı bulunuyordu. Ancak bu işlemcide çekirdek sayısının arttırıldığı ve Hyper-Threading teknolojisinin bırakıldığı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

İntel Core i9-9900K

 

 

İntel Core i9-9900K işlemcisi için tam bir performans canavarıdır diyebiliriz. Eğer yüksek grafiklere sahip 3D video oyunları oynamak istiyorum diyorsanız, yüksek performansa sahip grafik birimlerini sorunsuz bir şekilde çalıştırıp cihaz performansından ödün vermek istemiyorum diyorsanız İntel Core i9-9900K işlemcisi tam size göre. Ancak bu kadar iyi bir performansın hiç şüphesiz yüksek bir bedeli olacaktır. Bu durumsa tamamen bütçenize yansıyacak bir durumdur.

 

MODEL ADLARINI ANLAMA

 

İntel Core İ3,İ5,İ7 ve İ9 arasındaki farklar

 

İntel’in birçok işlemci modeli bulunuyor. Eskiden İntel markalı işlemcilerinin her biri için ayrı bir isimi bulunuyorken uzun bir süre önce İntel bu durumu değiştirdi. Her bir işlemcinin yanınına sayı ve hanelerle işlemcilerini kodlayarak isimlendirdi. Bu sayede geliştirdiği birçok işlemcide modelleme yapmayı kolaylaştırdı.

 

İntel işlemcilerinden şuan için en çok “i” serisiyle karşılaşıyoruz. Öncellikle şu temel bilgiyi net ve basit bir şekilde idrak edelim. Bu seride işlemciler i3, i5, i7 ve i9 olarak modelleniyor. Burada “i” harfinden sonra bulunan 3, 5, 7, 9 sayıları ne kadar büyük olursa işlemcinin o kadar güçlü olduğu anlamı çıkartılıyor. Bizim için önemli olan bu sayılardan sonra gelen ifadeler. Örneğin 6200U yada 9900KS gibi… Nedir bu KS ? Nedir bu U ? Nedir bu 6200,9900 ?

 

 

Basit bir ifadeyle İntel işlemcilerinin modellenmesinde kullanılan 6200, 9900 gibi ifadelerinde neler olduğunu açıklayalım. Bu ifadeler, işlemcilerin kaçıncı nesil olduğunu belirtmektedir. Benzer şekilde işlemcinin kaçıncı yılda üretildiğini ve güncel, yeni nesil teknolojiyle geliştirilmiş bir işlemci olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan, ipuçları veren bir modelleme ifadesidir. Örneğin 6200 ifadesi altıncı nesil işlemci, 9900 ifadesiyse dokuzuncu nesil bir işlemci olduğunu belirtmektedir.

 

Modelleme konusunda bir sonraki adımsa, adın sonunda bulunan harf yada hanelerin ne anlama geldiğini öğrenmekle son buluyor. Örneğin bazı İntel işlemcilerinin sonunda “G” harfi bulunuyor. Bu harf, işlemcinin yüksek güçlü grafik donanımına sahip olduğu anlamına gelmektedir. Bu haneden sonraki sayıysa işlemcinin gücünü temsil eder. Örneğin bu işlemci modellemesi G1’den G7’ye kadar gitmektedir. İlerleyen zamanlarda güncel işlemci donanımlarıyla daha da gidebilir…

 

 

İntel işlemcilerde yeni G serisi işlemcilerin daha çok oyun odaklı olacağı belirtilmektedir. Bunun sebebiyse malum…Nvidia ve AMD markalarının oyun dünyası için yaptığı yeniliklerden geri kalmamak ve rekabet içerisinde bulunabilmek için İntel markasının böyle bir seriye ihtiyacı bulunuyordu.

 

Şimdiyse daha eski model i serisi işlemcilere gelelim. Bu işlemciler sekizinci nesil işlemci olarak geliştirilmiş ve U, Y, HQ haneleriyle modelleme yoluna gidilmişti. Bu işlemciler oyun odaklı işlemciler değildi. Aynı zamanda İntel markasının i serisi işlemcileri için “standart” işlemcileri de diyebiliriz. Tabi gelişen teknolojiyle beraber bu işlemcilerde de çeşitli yeniliklere şahitlik etmekteyiz. Örneğin onuncu nesil işlemcilerde hala U ve Y modeli, i serisi işlemciler görmekteyiz. Bu işlemciler yapay zeka teknolojiyle eski modellerine göre çok daha üstün performans sunabilen işlemcilerdir.

 

 

Farklı bir örnek daha verecek olursak masaüstü bilgisayarlarda i serisi işlemcilerde “F” hanesini görebiliriz. Bu, grafik donanımının olmadığını ifade etmektedir.

 

Günümüzdeyse i serisi işlemcilerde “K” etiketi sıkça görülmektedir. Bu etiket, işlemcinin overclock işlemi için elverişli olduğunu belirtmektedir. Overclock işlemi Türkçe’de hız aşırtma olarak bilinmektedir. Kullanıcı ekran kartı ve işlemcisine hız aşırtma işlemi uygulayarak normalden çok daha fazla performans artışı sağlayabilir.

 

 

Ek olarak ekstra performans iyileştirmesine sahip olduğunu ifade eden “X” ve “S” etiketleri de bulunmaktadır. Bu etikete sahip işlemciler yüksek performans gösteren ve masaüstü bilgisayarlarda görülen işlemci birimleridir.