1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Masaüstü ve dizüstü bilgisayar arasındaki farklar

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar arasındaki farklar

masaüstü ve dizüstü bilgisayar arasındaki farklar

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar arasındaki farklar, dizüstü için rahat taşınabilirlik ve masaüstü için yüksek performans noktasında büyük ölçüde farklılık gösteriyor. Bilgisayarlarda birçok masaüstü ve dizüstü fark etkeni bulunmaktadır. Örneğin performans, boyut, taşınabilirlik açısından masaüstü ve dizüstü bilgisayar arasındaki farklar oldukça belirli bir oranda gözle görülebilmektedir. Masaüstü ve laptop arasındaki en büyük farklar konusunda tabi ki ilk olarak taşınabilirlikten bahsetmemiz gerekir. Zaten dizüstü bilgisayarların üretim amacında da bu faktör yatmaktadır.

Karşılaştırmayı en doğru şekilde yapalım. Masaüstü ve dizüstü bilgisayar avantajları ve dezavantajları olarak iki ayrı bölme oluşturup bu farkı anlatırsak en doğru karşılaştırmayı yapmış oluruz. Ancak önce bahsettiğimiz masaüstü ve dizüstü bilgisayar arasındaki farklar nelermiş ? nelere göre değerlendiriliyormuş, ilk olarak bu soruların cevabını vermemiz daha iyi olacaktır.

 

[ Yeni bir dizüstü bilgisayar satın almayı mı düşünüyorsunuz ? O zaman buraya tıklayın. ]

 

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar arasındaki benzerlikler

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar arasındaki benzerlikler genellikle bilgisayarın kullanım amacında kesişir. Boyut, performans ve birçok fiziksel açıdan farklılıkları olsa da benzer yönleri bulunmaktadır. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların benzer olduğu noktalar, çeşitli aygıtlarla olan fiziksel bağlantıları ve donanım benzerlikleridir.

  • Birçok bilgisayar Windows 10 gibi hali hazırda çalışan bir işletim sistemiyle kullanıcıya teslim edilir.
  • Her iki bilgisayar tipinde de CD, DVD gibi sürücüler bulunmaktadır. Tabi gelişen teknolojiyle birlikte özellikle dizüstü bilgisayarlarda CD ve DVD sürücüleri fazla alan kapladıkları için kaldırılmaktadır.
  • Her iki cihaza da harici sabit sürücüler, yazıcılar, kamera ve telefon gibi aygıtlar bağlanabilmektedir.
  • Her iki cihaz türünde de RAM, ROM, CPU, GPU gibi donanımsal teknik özelliklere dikkat edilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

https://webdedestek.com/2020/04/freedos-bilgisayarlar-neden-ucuzdur.html

 

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar arasındaki farklar

 

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar arasındaki farklar taşınabilirlik ve hareketlilik, güç, hız, özellik, ekran boyutu, depolama kategorilerine göre farklılık gösterir. Kullanıcı, tüm bu unsurları göz önünde bulundurarak masaüstü yada dizüstü bir bilgisayar satın alıp almayacağına karar verir.

 

Taşınabilirlik ve hareketlilik

Masaüstü bilgisayarların klavyesi, faresi ve diğer aygıtlarıyla birlikte monitörü ve tüm donanımların içerisinde bulunduğu kasası bir başka yere taşınamamaktadır. Bu yüzden masaüstü bilgisayarlar genellikle sabit bir yerde kullanılacaksa tercih edilir. Dizüstü bilgisayarlarda durum daha farklıdır. Klavye, ekran, fare (Dokunmatik yüzey) hepsi bir aradadır. Katlanabilmesi ve hafifliğinden dolayı bir başka yere taşınması da oldukça kolaydır.

 

Güç

Masaüstü bilgisayarlarda “şarj durumu” diye bir şey bulunmamaktadır. Bilgisayarınızı fişe taktıysanız güç düğmesine basarsınız ve bilgisayarınız çalışır. Dizüstü bilgisayarlarda da aynı durum geçerlidir. Ancak bazı farklılıklar bulunur. Dizüstü bilgisayarlar, fiş takılı değilken kullanılabilmesi için LiPO piller taşımaktadır. Bu pillerin zamanla kapasitesi düşer. Pil tamamen tükenince dizüstü bilgisayarlarda tıpkı masaüstü bilgisayarlar gibi fişe bağımlı olarak çalışır. Bu durumda yeni pil satın almanız gerekebilir. Buda ek maliyete sebep olur.

 

Performans ve hız

Günümüz teknolojisiyle oyuncu dizüstü bilgisayarı denilen yeni bir tabir türetildi. Performans açısından sıradan dizüstü bilgisayarlara göre çok daha güçlü olan bu cihazlar gerçekten de çok güzel performans sunuyor. Ancak masaüstü bilgisayarların donanımları (özellikle ekran kartı ve işlemci) dizüstü bilgisayarlara göre çok daha üst seviyelerde üretilir. Bu yüzden masaüstü bilgisayarlar dizüstü bilgisayarlara göre daha üstün performansa ve hıza sahiptir. Sonuç olarak oyun oynamada, video düzenleme gibi üretkenlik yazılımlarında masaüstü bilgisayarlar daha iyi performans gösterir.

 

Ekran boyutu

Masaüstü bilgisayarlarda 15″ ekrandan 34″ ekrana kadar farklı birçok seçenek sunulur. Yerleşik olan bu ekranlar devasa boyutlara ve özelliklere sahip olabilirler. Ancak dizüstü bilgisayarların ekran boyutlarında bu kadar fazla çeşitlilik sunulmaz. Dizüstü bilgisayarların ekranları daha küçük olur. Örneğin sıradan bir dizüstü bilgisayarın ekran boyutu 15.6″ civarındadır. Büyük ekranlı oyuncu bilgisayarların ekranları ise genellikle 17.3″ boyutlarına sahiptir. Bunların dışında daha düşük ekran boyutlarına sahip dizüstü bilgisayarlarda bulunur.

 

Depolama

Her iki bilgisayar türü de kullanıcılar için yeterli depolama alanı sunabiliyor. Ancak masaüstü bilgisayarların depolama alanı kullanıcın isteği doğrultusunda kolaylıkla değiştirilebiliyor. Dizüstü bilgisayarda depolama alanının genişletilmesi biraz daha zahmet verici olabiliyor.

 

Geliştirme

Bir bilgisayarın performansını etkileyen temel iki donanım işlemci ve ekran kartıdır. İşlemci burada ki ana unsurken ekran kartı daha çok oyuncuları ilgilendirmektedir. Bunun dışında RAM belleğinin arttırılması da performansı olumlu etkilemektedir. Bu yüzden bilgisayarın performansını arttırmak için donanım değişikliği yapılmak istenebilir. Masaüstü bilgisayarlarda donanımların değiştirilmesi ve daha güçlü birimlerin kullanılması oldukça kolaydır. Dizüstü bilgisayarlarda geniş çaplı bir geliştirme yapılamamaktadır.

 

Özelleştirme

Eskiden kullanıcılar kendi istedikleri donanımları tercih ederek masaüstü bilgisayar düzenlerken böyle bir şey dizüstü bilgisayarlar için mümkün değildi. Gelişen teknolojiyle birlikte özelleştirme konusunda dizüstü bilgisayarlarda da önemli gelişmeler yaşandı. Ancak masaüstü bilgisayarlar hala bu konuda daha avantajlı.

Masaüstü bilgisayarın özelleştirmesi tamamen kullanıcının isteği doğrultasında gerçekleşirken dizüstü bilgisayarlarda markanın isteği doğrultusunda gerçekleştirilir.

 

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar avantajları ve dezavantajları

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar avantajları ve dezavantajları hakkına konuşabilmemiz için iki cihaz tipi arasındaki farkların neler olduğunu bilmemiz gerekiyordu. Az önce bu farkların neler olduğunu okuyup masaüstü ve dizüstü bilgisayar arasındaki farkların neler olduğunu öğrendiğimize göre artık iki cihaz tipi arasındaki kıyaslamayı yapabiliriz.

KIYASLAMA MASAÜSTÜ BİLGİSAYAR DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR
Taşınabilirlik 0 +3
Verim +3 +1
Kullanım kolaylığı +1 +3
Maliyet +3 +1
Yükseltme +3 0
Bakım onarım +3 +1
Performans +3 +2
TOPLAM +16 +11

 

Günümüzde dizüstü bilgisayarlar her ne kadar gelişse de masaüstü bilgisayarlar dizüstü bilgisayarlara göre daha avantajlıdır. Eğer yeni bir bilgisayar satın alacaksanız ve kararsız kaldıysanız (sizin içinde uygunsa) masaüstü bilgisayar satın almanız daha avantajlı olacaktır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap