Teknolojideki destekçiniz

Among Us inceleme: Can dostuna bile güvenme !

Twitch platformu başta olmak üzere oldukça popüler olan Among Us oyunu nedir ? Bu oyunun amacı nedir ?

Gelişen teknolojiyle birlikte oyun dünyasında çok önemli gelişmeler yaşandı. Özellikle oyunlardaki var olan grafikler ve oyun atmosferi muhteşem bir gelişme yolunda ilerledi. İlerlemeye de devam ediyor. Örneğin 2007 yıllarında çokça oynanan Call of Duty 4 oyununun grafikleri o zamanlar için muazzam kabul edilirken günümüzde çok daha ileriye gidilmiş ve neredeyse gerçekle bire bir eş değer grafikler elde edilmiştir.

Teknoloji gelişti gelişmesine ama değişen bazı şeyler oldu. Oyuncular… Oyuncuların istekleri ve beklentileri değişti. Grafikler her ne kadar muazzam olsa da artık insanlar gerçekten eğlenebileceği, arkadaşlarıyla hoş vakitler geçirebileceği oyunlara yöneliyorlar. Özellikle çevrim içi oyunlarda rekabete dayalı sistemler oyuncuların canını sıkmış durumda. Haklılarda. Kim eğlenmek varken rekabet sistemi içerisinde strese girsin ki ?

Among Us

Oyuncular artık grafikten çok oyunun içeriğine ve eğlenceli oluşuna bakıyorlar. Mincraft oyunu bunu tek başına kanıtlamıştı zaten. Minecraft’da grafiğin “g” hanesi bile yoktu. Ama eğlenceliydi ve oldukça yaratıcı bir oyundu. Şimdilerdeyse Among Us adında bir oyun almış başını gidiyor. Seveni çok, eğlencesi bol.

[ Bu tarz jelibomsu grafiklere sahip oyunları seviyor musun ? O zaman Fall Guys‘da ilgini çekebilir. ]

 

Nedir bu Among Us ?

Vampir köylüyü bilir misiniz ? Hani şu kartlarla oynanan ama kart oyunu olmayan, diyalog üzerine kurulu olan oyun. Among Us’da aslında bir çeşit vampir köylü oyunudur diyebiliriz. En az 4, en fazla 10 kişiyle beraber arkadaşlarınızla bir lobiye giriyorsunuz. Dilerseniz tanımadığınız diğer oyuncularla da oyuna girebiliyorsunuz. He bir de ister bilgisayardan isterseniz mobil platformdan bu oyunu oynayabiliyorsunuz.

Oyuna giriş yaptıktan sonra diğer oyuncularla aynı noktada oyuna başlıyorsunuz. Ancak oyuncular arasında bir yada birden fazla kişi katil oluyor. Katiller diğer sıradan oyuncuları tenha yerde sıkıştırıp öldürüyorlar. Diğer oyuncularsa (katil olmayanlarsa) katil olanları tespit etmeyi sağlıyor. Oyun içerisinde katillere “imposter” deniyor. Diğer oyuncularaysa “crewmate” deniliyor.Among Us

Katillerin sayısı masum oyunculardan her zaman çok daha az oluyor. Hem katiller hem masumlar her oyunda farklı haritalarda ancak aynı konumda oyuna başlıyorlar. Her bir haritanın farklı farklı odaları var. Katil, masum bir oyuncuyu tenha bir yerde gördüğünde öldürüyor. Aynı zamanda odalardaki elektrikleri, oksijeni kesebiliyor. Masum oyuncularda bu kesintileri hemen düzeltmek için görev başına geçiyorlar. Aynı zamanda masum oyuncular kameralarla odaları izleyebiliyor. Yani oyun, düz bir mantık üzerine kurulu değil.

Katilseniz çok dikkatli olmanız lazım. Birini tenha yerde öldürseniz de kameralarla izlenmemek için elektriği kesmiş olmanız gerekiyor. Aynı zamanda katiller havalandırma boşluklarını kullanarak odadan odaya hızlı bir geçiş yapabiliyor. Yani sizin anlayacağınız oyunda hızlıca konum değiştirmek için portallarda bulunuyor.

Yine de bu alanları çok dikkatli kullanmanız gerekiyor. Çünkü bu alanlardan sadece katiller geçebiliyor. Herhangi bir odanın içerisinde belirirseniz ve bunu diğerleri görürse katil olduğunuz anında belli olur.

Peki ya masumlar katilleri nasıl tespit edip saf dışı bırakabiliyor ?

Masum bir oyuncu, diğer tüm oyuncuları analiz ediyor. Yerde bir ceset gördüğü zaman raporlama ekranını açıyor ve tüm oyuncular orada bir toplantı yapıyor. Bu toplantı sesli yada yazılı olabiliyor. Masumlar katilleri bulmaya çalışıyorken katiller kendini gizlemeye ve diğer tüm oyuncuların şüphesini üzerine çekmemeye çalışıyor. Aynı zamanda masum oyunculara iftira atarak onları saf dışı bırakmaya çalışıyor. Yani sizin anlayacağınız masumsanız ve oyunu kazanmak istiyorsanız diğer oyunculara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Arkadaşınızın masum olduğunu düşünseniz de o bir katil olabilir.

 

Among Us oynanış

Oynanışı anlatmaktan çok göstermek daha iyidir. Alın size oynanış videosu…

 

Among Us oyununu nasıl yükleyebilirim ?

Among Us

Among Us oyununu Steam platformundan sadece 10 TL ücret ödeyerek yükleyebilirsiniz. Yada mobil platformdan küçük bir ücret karşılığında cihazınıza yükleyebilirsiniz. Tabi ücretler ilerleyen zamanlarda değişebilir. Bu konu hakkında net ve sabit bir bilgi veremeyiz.

 

Sistem gereksinimleri

  • Eğer bilgisayarın olurda bu oyunun gereksinimlerini karşılamazsa kendine bir iyilik yap ve o bilgisayarı çöpe at olur mu ?

Steam platformundan Among Us sayfasına git

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku