1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. “Kulaklığın Birinden Ses Gelmiyor” Sorunu ve Çözüm

“Kulaklığın Birinden Ses Gelmiyor” Sorunu ve Çözüm

featured

Kulaklıklar telefon, iPad, bilgisayar ve daha birçok cihazda kullanılan yardımcı bileşenlerdir. Kişiler kulaklıklarla ilgili çeşitli problemlerle karşılaşabiliyor. Bunların başında kulaklığın birinden ses gelmiyor problemi gelmektedir.

Kulaklık tekinden ses gelmiyor ifadesi en yaygın problem ifadelerinden birisidir. Bu problemin oluşmasının çeşitli kaynakları bulunmaktadır. Kulaklığın kablosunun hasar görmesi, sert bir zemine çarpması, suya düşmesi gibi çeşitli nedenler kulaklığın birinden ses gelmiyor sorununa sebep olmaktadır.

 

Kulaklığın Birinden Ses Gelmemesi Sorunu ve Çözüm Basamakları

Kulaklığın teki çalışmıyor probleminin çözüm basamakları şu şekildedir:

  • İlk olarak donanımsal bir arıza olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bunu kulaklığın takılı olduğu aygıtı (telefon, bilgisayar ve benzeri) değiştirerek yapabilirsiniz. Eğer kulaklık başak bir aygıtta çalışıyorsa sorun kulaklıkta değil kullanıldığı aygıttadır.
  • Eğer ilk adımda problem ortadan kalkmadıysa sorun kulaklığın soketiyle ilgili olabilir. Islanmalar ya da darbeler sonucunda soket hasar görebilir ve buna bağlı olarak kulaklık tekinden ses gelmiyor problemi ortaya çıkabilir.
  • Kulaklığın sorununu tespit ederek ilk adımda telefonun kılıfı varsa çıkarılır.
  • Ardından kulaklık düzgün bir şekilde kulaklık girişine takılır. Bu sırada jakın kulaklık girişine girdiğinden emin olmak gerekmektedir.
  • Kulaklıkların başlıkları kontrol edilir. Açıklıklarda tıkanıklık var mı diye teyit edilir. Eğer tıkanıklık varsa fırça yardımıyla temizlenir.
  • Eğer bu adımlara rağmen kulaklık tekinden ses gelmiyor ise kulaklık girişinin tıkanık olup olmadığı kontrol edilir. Girişte aşınma veya kırılma olup olmadığı gözlemlenir.
  • Gerçekleştirilen tüm kontrol ve düzeltmelere rağmen kulaklık çalışmıyorsa başka bir kulaklığı telefonunuzda deneyiniz. Eğer çalışırsa mevcut kulaklığın değiştirilmesi gerekmektedir.

 

 

Bluetooth Kulaklık Birinden Ses Gelmemesi Sorunu Çözümü

Bluetooth Kulaklık Birinden Ses Gelmemesi Sorunu

Bluetooth kulaklık son dönemde kullanışlılığı ile kullanımı yaygın olan bir elektronik bileşendir. Bu kulaklıkla ilgili en çok yaşanan problem bluetooth kulaklık tek taraftan ses gelmiyor problemidir.

Bluetooth kulaklık birinden ses gelmiyor ise bu durumun sebebi donanımla ilgili değil kulaklığın kendi yapısıyla alakalıdır. Çünkü aygıt olarak bağlanan bu bileşenlerin genellikle bağlantı sorunları oluşmaktadır.

Bluetooth kulaklık birinden ses gelmiyor olmasının bir başka nedeni ise kulaklığın ıslanması ya da hasar görmesidir. Bu durumda bireysel yapılacak bir durum yoktur. Yetkililerce sorunun çözülmesi daha doğrudur.

Yorum Yap

Yorum Yap