WEBDE DESTEK
Teknoloji destekçiniz.

PUBG Mobile bilgisayarda kasma sorunu

34 114.538

PUBG Mobile bilgisayarda kasma sorunu nedir ? Neyden kaynaklanır ? Nasıl düzeltilir ? 

Bilgisayarlarda Steam platformu sayesinde binlerce kişi tarafından sevilerek oynanan PUBG oyunu, PUBG Mobile sayesinde akıllı telefonlara da taşındı. Oyuncuların çoğu bilgisayarda olduğu gibi akıllı telefonlarda da bu oyunu çılgınlar gibi oynamaya başladı. Ancak PUBG Mobile oyununda genel bir kasma sorunu vardı. PUBG Mobile oyununun kasma sorununu çözmek için birçok ayarlama ve ek özellikler getirildi. Ancak tam anlamıyla başarılı olunamadı. Aynı zamanda akıllı telefonlar için geliştirilen PUBG Mobile oyunu, bilgisayarlarda emülatör uygulamalarıyla da oynanmaya başlandı. Ancak ne yazık ki PUBG Mobile oyunu bilgisayarda kasma sorunu yaşıyordu. Bu sorunu çözmek ve Mobile PUBG kasma sorunun üstesinden gelmek için kullanabileceğimiz bir takım ayarlamalar bulunmaktadır. Bu ayarlamalara geçmeden önce PUBG Mobile kasma sorununu ve PUBG Mobile bilgisayarlarda kasma sorununun ne olduğunu anlayalım. Sonrasında “PUBG Mobile bilgisayarda kasıyor” şikayetlerine çözüm üretelim.

 

PUBG Mobile kasma sorunu

 

Bilgisayar, donanım, yazılım (işletim sistemi) çeşitliliği sonucunda geliştirilen bir uygulamada, yazılımda yada oyunda optimizasyonun çok iyi yapılması gerekmektedir. Geliştirilen oyun yada uygulama her türlü platformda kararlı ve istikrarlı bir şekilde çalıştırılmalıdır. Örneğin bir araba düşünün, dışarıdan bakınca oldukça güzel bir araba olsun. Bu arabanın iç hacmi de oldukça rahat ve kullanışlı olsun. Aynı zamanda arabamız düz asfalt yolda, yokuşta, toprak yolda, engebeli yolda kusursuz bir şekilde ilerleyebilen bir araba olsun. Böyle bir araba için harika bir şey deriz değil mi ? Çünkü bahsettiğimiz araba her koşulda çok iyi performans gösterir . İşte optimizasyon da tam olarak budur. Geliştirilen oyun yada uygulamanın tüm şartlar altında akıcı bir performans ile çalışmasıdır. PUBG Mobile oyununun bilgisayarda kasma sorunu tam olarak optimizasyonun kötü olmasından kaynaklanıyor.

PUBG

Optimizasyon sorunu yüzünden cihazınızda ki donanım ve sistem ne kadar güçlü olursa olsun oyun böyle bir sistemden %100 verim alamayacaktır. Bu sorunun tamamen ortadan kaldırmak için ekran kartı sürücüleri güncellenmeli ve oyunun yamasının yapılmasıdır. Tabi oyun geliştiricileri yamayı, ekran kartı markası da sürücü güncellemesi yaparsa…

PUBG

Ancak oyunun daha düzgün oynanması için yeni yama veya güncel ekran kartı sürücüsü yayınlanmasını bekleyecek değiliz. Çeşitli ayarlamalar yaparak oyunun daha yüksek FPS değerinde oynanmasını sağlayabiliriz. Yayının devamında oyunun oynanış kalitesini arttırmak için yapılması gerekenler sırasıyla yazmaktadır.

 

 

CPU,RAM AYARLAMALARI

CPU ayarlaması

CPU kullanım değeri yüksek ve RAM belleği çok fazla doluysa oyunun donması, takılması ve kasması doğaldır. Öncellikle CPU kullanım değerini düşürmek ve RAM belleğinin gereksiz yere dolan kısmını boşaltmamız gerekmektedir. Yani kısaca bilgisayar performansını iyileştirmemiz gerekmektedir.

Bu durumu temel düzeyde düzeltmek için bilgisayarınızdaki kötü amaçlı yazılımların kaldırılması gerekmektedir. Ayrıca gereksiz dosyaların silinmesi, ihtiyaç duymadığınız uygulamaların silinmesi ve kullanmadığınız servisleri devre dışı bırakmalısınız. Ayrıca kayıt defterini tekrar düzeltmeniz ve depolama birimini fazlasıyla doluysa işletim sisteminin daha kararlı çalışması için gereksiz dosya ve önbellek temizliği yapmalısınız.

Windows 10 işletim sisteminin sağlıklı çalışması için öncelikle SSD depolama birimine ihtiyacı bulunmaktadır.Aynı zamanda çeşitli ayarlamaların yapılması gerekir. PUBG Mobile oyununda kasma sorununu gidermek ve düşük FPS sıkıntısından kurtulmak için öncelikle bilgisayarınızın işletim sistemi sorunlarını gidermeniz gerekmektedir.

Kayıt defterini düzeltmek ve Windows 10 işletim sistemini özellikle düşük sistemli cihazlarda daha kararlı bir şekilde çalıştırmak için çeşitli uygulamalar kullanabilirsiniz. PUBG Mobile oyununun daha yüksek FPS değerlerinde çalışması için bir takım ayarlar yapabilirsiniz. Örneğin Windows Defender yazılımının Exploit Protection özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Kısaca PUBG Mobile oyunundan daha yüksek verim almak için öncelikle Windows 10 işletim sistemiyle uğraşmanız gerekmektedir. Bunun nasıl yapılacağını bilmiyorsanız “Windows 10” yada “İşletim sistemi sorunları” sayfalarını ziyaret ediniz. Gerekli ayar ve işlemleri yaptıktan sonra diğer adımlara geçmenizi tavsiye ederiz.

PUBG Mobile oyununda düşük FPS sorunu ve kasma problemlerinin çözümü için aşağıdaki yayınlarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz…

 

 

Windows 10 Nİhai Güç Performansı

 

Windows 10’da geçici dosyaları silme (Programsız)

 

5 adımda daha hızlı Windows 10

 

Windows 10 işletim sistemini hızlandırma

 

PUBG Mobile bilgisayarda kasma sorunu ve çözümü

EMÜLATÖR VE GRAFİK AYARLARI

Mobile PUBG

Öncelikle emülatörün ayarlarında değişiklikler yapmamız gerekecektir. Bu değişiklikler bilgisayarın özelliğine göre değişmektedir.

Burada yapılan ayarlar 4 çekirdekli işlemci ve 8 GB RAM belleği bulunduran diz üstü bilgisayarlara göre yapılmıştır.

Sizin bilgisayarınızda var olan işlemcinin çekirdek sayısını öğrenmek istiyorsanız arama kutusundan “Aygıt Yöneticisi” sekmesini açın ve “İşlemci” bölümüne tıklayın.

Mobile PUBG

Yukarıdaki görselde, işlemcinin 4 çekirdekli olduğu belli olmaktadır.

Oyunun Android platformu içerisinde çalışmasını sağlayan Tencent Gaming Buddy yada sizde yüklü olan GameLoop programını (emülatörünü) açın ve sırasıyla aşağıdaki EMÜLATÖR AYARLARI adımlarını uygulayın…

 

PUBG Mobile kasma sorunu

 

EMÜLATÖR AYARLARI

 

1.ADIM Sağ üstte bulunan 3 çizgili sembole tıklayın. Ayar kısmına tıklayın.
Mobile PUBG
2.ADIM Karşınıza çıkan “Ayar Merkezi” penceresinin sol kısmından Motor bölümüne tıklayın.Aşağıdaki  görselde de gözüktüğü gibi Akıllı Mod kutusunu işaretli hale getirin ve diğer ayarlamaları aşağıdaki görselin aynısı olacak şekilde seçin.

 

Çözünürlük kısmını sıradan diz üstü bilgisayar kullanıyorsanız 1366×768 seçeneğinde kullanın. Oyuncu bilgisayarı veya masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız varsayılan çözünürlüğü kullanın. Varsayılan çözünürlüğü öğrenmek istiyorsanız masaüstünde sağ tık yapıp Görüntü ayarları kısmına girin. Ekran çözünürlüğü bölümünden önerilen genişlik ve yükseklik değerlerine bakın.

 

GÖRÜNTÜ AYARLARI VE VARSAYILAN (ÖNERİLEN) ÇÖZÜNÜRLÜK
Mobile PUBG
EMİLATÖR İÇİN YAPILMASI GEREKEN AYARLAR
Mobile PUBG
3.ADIM: Motor bölümündeki ayarlamaları tamamladıktan sonra Ayar Merkezi penceresinin yine sol kısmından Oyun bölümüne girin. Aşağıdaki görselde gözükenin aynısı olacak şekilde gerekli ayarlamaları yapın. Kaydet butonuna tıklayın. Ancak cihaza bağlı olarak SD 720P seçeneği de kullanılabilir.
Mobile PUBG
✅ Emülatör ayarları bu kadardı.Şimdi emülatör programınızı kapatın ve yeniden başlatın.

 

Görev çubuğunun sağ kısmında emülatör programınıza ait sembole sağ tıklayıp Çık’a tıklayın.

Oyun oynarken yüksek RAM kullanım sorunu ve çözümü

 

GRAFİK AYARLARI

 

1.ADIM: PUBG Mobile oyununu açın. Ayarlar‘a gidin.
Mobile PUBG
2.ADIM: Grafikler bölümünü açın. Grafikler bölümündeki ayarları aşağıdakiler gibi ayarlayın.
PUBG Mobile
PUBG Mobile
PUBG Mobile
✅ Grafik ayarları bu kadardı. Şimdi oyunu kapatın ve GFX Tool uygulamasını emülatöre yüklemek için GFX TOOL KURULUMU VE AYARLARI başlığındaki adımları uygulayın.

 

GFX TOOL KURULUMU VE AYARLARI

PUBG Mobile
Android cihazlarda kullanılan ve oyunlarda FPS artışı sağlayan bu uygulamayı, aynı Android telefonlarda olduğu gibi emülatör içerisinde de yükleyip çalıştırmamız gerekiyor. Bunu yapabilmek için emülatör programı içerisinden internet tarayıcısını çalıştırıp GFX Tool uygulamasını indirmemiz ve uygulamayı yükleyip gerekli ayarları yapmamız gerekiyor.
Öncelikle GFX Tool uygulamasını emülatör programına kuralım.Bunu yapmak için aşağıdaki GFX TOOL UYGULAMASININ KURULUMU başlığındaki adımları sırasıyla gerçekleştirelim.

 

GFX TOOL UYGULAMASININ KURULUMU

 

1.ADIM Emülatörün ana sayfasına gelin ve Browser isimli internet tarayıcı uygulamasını çalıştırın.Tarayıcı pencerede gözükmüyorsa F9 tuşuna basın.

PUBG Mobile
2.ADIM İnternet tarayıcısı uygulamasından Google’ın sitesini açın.
PUBG Mobile
3.ADIM Arama kutusuna “GFX Tool apk” yazın ve aratın.Aşağıdaki görsellerde olduğu gibi GFX Tool apk uygulamasını emülatöre yükleyin.
Mobile PUBG bilgisayarda kasma sorunu
Mobile PUBG bilgisayarda kasma sorunu
Mobile PUBG bilgisayarda kasma sorunu
Mobile PUBG bilgisayarda kasma sorunu
Mobile PUBG bilgisayarda kasma sorunu
PUBG Mobile bilgisayarda kasma sorunu

✅ GFX Tool uygulaması kurulumu tamamlandı.

 

GFX TOOL UYGULAMASININ AYARLARI

 

1.ADIM Uygulamayı çalıştırın.

PUBG Mobile bilgisayarda kasma sorunu
2.ADIM Açılan yeni penceredeki seçenekleri aşağıdaki görseller ile aynı olacak şekilde ayarlayın.

 

Uygulama reklam içerir.
PUBG Mobile bilgisayarda kasma sorunu
PUBG Mobile bilgisayarda kasma sorunu
✅ GFX Tool ayarlamaları bu kadar.

 

✔️ PUBG Mobile oyununun bilgisayarda kasma sorununun temel çözümü buraya kadardı. ACCEPT butonuna tıkladıktan hemen sonra RUN butonuna tıklayarak oyunu çalıştırabilirsiniz.

 

15 FPS (ortalama) performansı ile Mobile PUBG oyununu çalıştıran bilgisayar 58 FPS (ortalama) değerine kadar buradaki yöntemlerle arttırıldı.

 

Ayrıca…

razer cortex
Mobile PUBG oyununu oynarken görev yöneticisini açarak arka planda çalışan uygulamaları kapatabilir ve oyun içerisinde FPS değeri artışı sağlayabilirsiniz. Ancak görev yöneticisi ile kapatılan uygulamalar tekrar çalışır duruma gelebilir ve oyun içerisinde görev yöneticisini açmanız canınızı sıkabilir. Bu yüzden Razer Cortex yazılımını yüklemenizi ve kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu uygulama siz Mobile PUBG oynarken arka planda çalışan ve RAM belleği kullanım oranını arttıran bütün uygulamaları otomatik olarak kapatır.

Bu uygulama hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve örnek açısından Game Loop emülatörüne nasıl ayar yapabileceğinizi öğrenmek aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsin.

 

Oyun oynarken yüksek RAM kullanım sorunu ve çözümü

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku